فراجا گردشگری

ثبت ۶ اثر منقول فرهنگی تاریخی استان مركزی در لیست آثار ملی

ثبت ۶ اثر منقول فرهنگی تاریخی استان مركزی در لیست آثار ملی به گزارش فراجا مرکزی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی اظهار داشت: 6 اثر منقول فرهنگی و تاریخی استان در لیست آثار ملی به ثبت رسید.


محسن رحمتی در این زمینه اظهار نمود: صندوق های چوبی بقعه شرقی امامزادگان هفتادوتن ساروق مشهور به صندوق چوبی علی صالح و عبیدا... بن علی صالح، صندوق چوبی بقعه سهل بن علی آستانه، صندوق چوبی بقعه بی بی فاطمه صغری سیوشان آشتیان، درب چوبی امامزاده آمنه خاتون استوه خنداب و سنگ وقف مکشوفه از آستانه شازند، به ترتیب، اشیای فرهنگی است که در لیست آثار ملی جاودانه شد.
بگفته این مقام مسئول، درب چوبی بقعه امامزاده آمنه خاتون و سنگ وقفه مکشوفه از آستانه الان در موزه چهارفصل اراک نگهداری می شود و صندوق های چوبی در محل بقعه امامزاده نگهداری می شوند.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی اظهار داشت: این آثار تاریخی با هدف حفظ و نگهداری بعد از تایید کمیته ثبت آثار کشور در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
به گزارش اینسنا، به نقل از میراث فرهنگی استان مرکزی، وی اظهار داشت: صندوق های چوبی ساروق مربوط به دوره خوارزمشاهی( اواخر سده ششم ه. ق )، صندوق سهل بن علی مربوط به دوره تیموری(۷۷۲ه. ق)، صندوق چوبی فاطمه صغری سیاوشان مربوط به دوره صفوی(۹۵۲ ه. ق)، درب چوبی امامزاده آمنه خاتون مربوط به دوره صفوی(۹۹۰ه. ق) و سنگ وقف مکشوفه از آستانه مربوط به دوره خوارزمشاهی ( ۵۹۵ه. ق) هستند.
رحمتی اضافه کرد: این آثار برمبنای ماده، تاریخ و نیز برخورداری از تزئینات قابل توجه چون خطوط نسخ و ثلث شامل ادعیه آیات قرآنی و شعائر شیعی، منبت کاری و گره کاری و لایه چینی روی چوب، آثار قابل توجهی در هنر دوره اسلامی به حساب می آیند.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی اظهار داشت: حفاظت از آثار با اهمیت ترین خاصیت است که با ثبت در لیست ملی انجام می شود و از دخل و تصرف در آنها جلوگیری به عمل می آید. تا حالا ۷ اثر منقول استان مرکزی در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
منبع:

1399/10/24
23:50:34
0.0 / 5
868
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912