فراجا گردشگری
به بهانه ثبت ملی جشن كاكل در خراسان جنوبی؛

وقتی خوشه های گندم برای شكرگزاری دست به آسمان بلند می كنند

وقتی خوشه های گندم برای شكرگزاری دست به آسمان بلند می كنند به گزارش فراجا خراسان جنوبی مسئول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی اظهار داشت: آئین و مراسم جشن کاکل خراسان جنوبی در لیست میراث معنوی کشور به ثبت رسید.


سید احمد برآبادی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: جشن کاکل همچون مراسمی است که مردم به شکرانه لطف الهی در مرداد ماه و اوایل شهریور ( زمان گندم درو) برپا می کنند.
وی ادامه داد: کاکل در واقع بهم پیچیدگی بخشی از گندم زار است که به جهت وزش باد و تراکم بوته ­های گندم در قسمتی که بوته ها دارای ارتفاع بیشتر، مقاومتر و دانه­ های درشت­ تر دارند بوجود می­ آید.
مسئول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: آئین کاکل درو یا همان جشن کاکل در خیلی از روستاهای استان برگزار می شود؛ در مزارع گندم گاهی خوشه های گندم به دور هم پیچ خورده و رو به قبله می ایستد که دهقانان استان خراسان جنوبی این عمل را نتیجه خیر و برکت دانسته و به فال نیک می گیرند و برهمین اساس و به شکرانه آن جشن برپا کرده و در همان زمینی که کاکل بوجود آمده قربانی می کنند.
برآبادی افزود: کشاورزان براین اعتقاد هستند که وجود کاکل در زمین سبب خیر و برکتی است که خداوند به کشاورز و آن زمین عطا نموده است و کشاورز باید قدر این نعمت الهی را بداند و شاکر باشد.
وی ادامه داد: مردم براین اعتقاد و باورند که بوجود آمدن کاکل به هیچ کدام از عوامل طبیعی مانند باد و آب بستگی ندارد و فقط به عقیده و نیت کشاورز و برکت خداوند که زمین عطا می کند بستگی دارد.
مسئول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی بیان نمود: در داخل هر کاکل بلبل یا گنجشک لانه می کند و تخم می گذارد و جلوتر از این که موقع درو شود و خواسته باشند کاکل را درو کنند بچه بلبل ها از تخم بیرون آمده و پرواز می کنند و خانه ای که در داخل کاکل درست کرده اند می ماند که در اصطلاح محلی به آن «کَلِ بلبل» می گویند.
برآبادی افزود: بیشتر تا موقع درو گندم بلبل یا گنجشکی که لانه کرده از کل بلبل خارج شده و پرواز می کند، اما چنانچه هنوز در کَل بلبل باشد مزرعه گندم درو می شود و اطراف کاکل و همینطور کل بلبل را می گذارند تا بلبل یا گنجشک از آنجا پرواز کند و آن موقع کاکل و گندم های اطراف آنرا درو می کنند.
وی خاطرنشان کرد: در زمینی که کاکل بوجود می آید و صاحب زمین می فهمد که در زمینش کاکل وجود دارد ابتدا همه گندم های اطراف را درو می کنند؛ پس از این مرحله و هنگام درو قسمت کاکل، ابتدا با قرائت صلوات درو را آغاز می کنند و یک نفر از بزرگان در داخل زمین چاووشی می خواند.
مسئول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: گوسفندی را در اطراف زمین و در همان محل کاکل می گردانند و بعد در همانجا ذبح می کنند به طریقی که خون گوسفند به روی خوشه های گندم کاکل بریزد و چند خوشه از گندم های کاکل را درو می کنند؛ فرد با عجله و سریع به صورتی که حتی پشت سرش را نگاه نمی کند خوشه ها را برده و روی خرمن گندم می گذارد به نیت این که خیر و برکت به تمام گندم ها اثر کند.
منبع:

1399/10/28
15:20:39
0.0 / 5
895
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912