فراجا گردشگری

همكاریهای موزه ای ایران و فرانسه تقویت می شود

همكاریهای موزه ای ایران و فرانسه تقویت می شود فراجا: سفیر فرانسه با حضور در موزه ملی ایران با مدیر این موزه دیدار و بر تقویت همکاریهای موزه ای ایران و فرانسه تاکید کرد.


به گزارش فراجا به نقل از مهر، فیلیپ تیه بو سفیر فرانسه در ایران با همراهی میریام پاواژو رایزن فرهنگی با جبرئیل نوکنده رئیس کل موزه ملی ایران دیدار و گفت و گو کرد.
در این دیدار طرفین ضمن ابراز امیدواری از تداوم روابط بین موزه ای بین دو کشور ایران و فرانسه، به گفت و گو و تبادل نظر درباب برگزاری نمایشگاه مجازی بین موزه ملی ایران و موزه لوور پرداختند.
تیه بو در این ملاقات بر تأثیر منفی همه گیری کرونا بر فعالیت موزه ها اشاره نمود و اظهار داشت: «تا حل این مشکل، برگزاری نمایشگاه های مجازی یکی از راهکارهای موجود است.»
او همین طور بر اهمیت انتشارات اشاره نمود و اضافه کرد: «سفارت فرانسه در چند سال اخیر با همکاری موزه ملی موفق به انتشار چندین کتاب درباره آثار ایران شده است.»
سفیر فرانسه همین طور به خدمات علمی میشل کازانووا عتیقه شناس فرانسوی در ایران اشاره نمود و از او بعنوان عتیقه شناس عاشق فرهنگ ایرانی یاد کرد و افزود: «متأسفانه مطلع شدیم که این عتیقه شناس باتجربه بر اثر بیماری کرونا جان خودرا از دست داده است.»
او همین طور به بازدید خود از نمایشگاه آثار موزه ملی ایران در اسپانیا اشاره نمود و از آن بعنوان نمایشگاهی بسیار موفق یاد کرد.
پاواژو رایزن فرهنگی سفارت فرانسه در ایران نیز بر توانایی های شبکه های اجتماعی در معرفی آثار فرهنگی تاریخی دو کشور اشاره و بیان کرد: «در طول یک سال قبل به خاطر محدودیت های حاصل از همه گیری کرونا، این شبکه ها در ایجاد ارتباط و آموزش نقش مهمی ایفا کردند.»
جبرئیل نوکنده رئیس کل موزه ملی ایران نیز در این جلسه از پیشنهاد سفیر فرانسه برای برگزاری نمایشگاه مجازی استقبال کرد و با اشاره به روابط نزدیک بین موزه لوور و موزه ملی ایران در سالهای اخیر و انجام پروژه های مطالعاتی مشترک و برگزاری نمایشگاه های موفق، اظهار داشت: «برگزاری نمایشگاه مجازی می تواند بخش دیگری از توان بالقوه این دو موزه را در همکاریهای فرهنگی آشکار کند.»
او همین طور ابراز امیدواری کرد که دو موزه با همکاری سفارت فرانسه بتوانند بروشور موزه لوور را به فارسی ترجمه کنند تا بازدیدکنندگان ایرانی نیز بتوانند در زمان بازدید از لوور اطلاعات لازم را به زبان فارسی دریافت نمایند.
در اختتام این دیدار، سفیر فرانسه چند جلد از انتشارات جدید را که با حمایت بخش فرهنگی این سفارت انتشار یافته به موزه ملی ایران تقدیم کرد. یکی از این انتشارات بروشور بنای اقامتگاه سفرای فرانسه در تهران است. این عمارت متعلق به دوره قاجار است و توسط یک مهندس فرانسوی به نام آندره دوبالوآ طراحی و معرفی شده است. امکان بازدید مجازی از این عمارت در وبگاه سفارت فرانسه نیز فراهم گشته است.
در این جلسه همین طور طرفین درباب رونمایی یکی از انتشارات مشترک اخیر و همین طور پیگیری برگزاری نمایشگاه مجازی بین موزه ای به توافق رسیدند.


منبع:

1399/10/30
11:19:43
0.0 / 5
880
تگهای خبر: آموزش , اقامت , خدمات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912