فراجا گردشگری
مدیر پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری هگمتانه:

برج و باروهای هگمتانه مرمت می شوند

برج و باروهای هگمتانه مرمت می شوند همدان مدیر پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری هگمتانه اظهار داشت: در شورای راهبردی دیرینه شناسی طرحی مطرح و با یکی از متخصصان مرمت بناهای تاریخی قراردادی منعقد شد و حدود ۹ گزینه برای مرمت و حفاظت برج و باروهای ضلع شرقی و سایر آثار مکشوفه پیشنهاد داده و روی برج و باروهای ضلع شرقی که واقع در بلوار هگمتانه یا بلوار نظربیگ است، تمرکز کردیم.


حسن سلطانی در گفتگو با ایسنا، توضیح داد: داستان دیرینه شناسی همدان از ورود اروپاییان و شروع کار فرانسویان در اقصی نقاط کشور در سال ۱۸۹۶ با همکاری ژاک دمورگان شروع شد که در نهایت منجر به جستجوهای دیرینه شناسی شارل فوسه در تپه معروف به شاه داراب یا سر قلعه در سال ۱۹۱۳ شد و سپس به مدت شش ماه با هزینه موزه لور و نظارت کارشناسان ایرانی در محل های چال شتر خواب و گود فرانسوی ها واقع در تپه باستانی هگمتانه انجام شد.
وی ضمن اشاره به اینکه جنگ جهانی اول سبب شد جستجوهای هیئت های دیرینه شناسی ادامه پیدا نکند، خاطرنشان کرد: محوطه تاریخی هگمتانه در سال ۱۳۱۰ در لیست آثار ملی به ثبت رسید و با تصاویری که در سال ۱۳۱۴ که توسط اریک اشمیت تهیه شد، بافت فشرده معماری را در آن دوره روی تپه هگمتانه مشاهده می نماییم.
سلطانی بیان نمود: تا سال ۴۸ مرکز دیرینه شناسی ایران برای ساماندهی تپه برنامه ریزی می کرد و در سال ۵۵ در این محوطه حدود ۲۵ هکتار از املاک مستقر روی تپه را تملک و محوطه را آزادسازی کرد و زمینه را برای اولین دور کاوش دیرینه شناسی هیئت ایرانی توسط دکتر محمدرحیم صراف به وجود آورد.
وی ادامه داد: کاوش و گمانه زنی ها در این محوطه باستانی در سال ۶۲ با ۱۱ فصل توسط دکتر محمدرحیم صراف شروع شد و تا سال ۷۹ ادامه یافت و بیشتر از ۱۵۰۰ مترمربع از آن مورد کاوش قرار گرفت و حاصل این عملیات آثار معماری منظم و هندسی است.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری هگمتانه افزود: مرحله دوم فصل های دیرینه شناسی از سال ۸۳ تا سال ۸۵ با چند لایه کارگاه های لایه شناختی به منظور مشخص کردن محوطه و حریم و جانمایی موزه توسط دکتر آذرنوش انجام گرفت و بافت تاریخی خشتی کشف شد.
وی افزود: فصل شانزدهم به سرپرستی دکتر یعقوب محمدی فر با هدف تکمیل مطالعات دیرینه شناسی مرکز محوطه تاریخی و در سالهای ۹۱ و ۹۲ دو فصل کاوش در برج و باروهای ضلع شرقی محوطه هگمتانه به سرپرستی محمدرحیم رنجبران و دکتر ملک زاده صورت پذیرفت و الان هم این محوطه بعنوان یکی از بزرگترین و مهم ترین سایت های دیرینه شناسی کشور و منطقه شناخته می شود و وزارت میراث فرهنگی هم در برنامه های دارای اهمیت این پروژه را مورد توجه قرار داده است به طوریکه هم اکنون این محوطه اعتبارات استانی دریافت کرده و کارهای عملیاتی مرمت و نگهداری آنرا انجام می شود.
سلطانی ضمن اشاره به اینکه در سال ۹۸ اعتبار پایگاه هگمتانه ۳۰۰ میلیون تومان بود، اظهار داشت: بعد از برنامه های مورد نیاز در جهت پژوهش، مرمت و نگهداری کارهای پایشی موفق به دریافت اعتبار حدود چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای سال ۹۹ شدیم که با وجود تورم موجود بخش قابل توجهی از اقدامات حفاظتی و مرمتی را پوشش داد.
وی افزود: این اقدامات شامل اتمام عرصه و حریم هگمتانه و تعیین تکلیف راسته آهنگران بود که امسال به سرپرستی دکتر مهرداد ملک زاده انجام شد همینطور در این فصل از کاوش در معبر اصلی و گود فرانسوی ها آثار و مواد فرهنگی در لایه های تاریخی متأخرتر کشف شد.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری هگمتانه مطرح کرد: با بررسی ۱۰۰ سال کاوش دیرینه شناسی در محوطه تاریخی هگمتانه بیشتر از ۳۵ هزار هکتار تملک شده است و الان یکی از اصلی ترین و مهم ترین محوطه های تاریخی، باستانی و گردشگری کشور به حساب می آید.
وی تشریح کرد: هم اکنون اولین اقدام حفاظت اضطراری از بعضی از ترانشه های مکشوفه است که برخی ها با روش سوله خمیده حفاظت می شود؛ بعنوان مثال ترانشه مرکزی با این روش محافظت می شود همینطور برخی ترانشه ها را با داربست و پوشش های فلزی موقت و برخی را با ایجاد کاورهای خشتی و کاه گل از عوامل جوی حفظ نماییم.
سلطانی اظهار نمود: محوطه هگمتانه شامل بناهای مکشوف خشتی بوده و خشت هم متریال بسیار حساسی است و به محض ارتباط با هوا تجزیه شده و به خاک تبدیل می شود ازاین رو این عنصر ناپایدار باید به نحو مطلوب حفظ و برای نسل بعد به امانت گذاشته شود.
وی با اشاره به اینکه لازم بود در مورد برخی از آثار معماری این محوطه حفاظت اضطراری صورت گیرد و برای بعضی ها هم به دنبال مرمت بودیم، اظهار داشت: در شورای راهبردی دیرینه شناسی طرحی مطرح و با یکی از متخصصان مرمت بناهای تاریخی قراردادی منعقد شد و حدود ۹ گزینه برای مرمت و حفاظت برج و باروهای ضلع شرقی و سایر آثار مکشوفه پیشنهاد داده و روی برج و باروهای ضلع شرقی که واقع در بلوار هگمتانه یا بلوار نظربیگ است، تمرکز کردیم.
وی ادامه داد: از آنجائیکه جستجوهای دیرینه شناسی این محوطه تاریخی هنوز به اتمام نرسیده است، بعضی از باستان شناسان معتقدند احتیاج به ادامه کاوش در آن وجود دارد تا بتوانیم بقایای دیوار و حصار را قطعا مشخص نماییم و از سویی با محدودیت هایی مواجهیم که دقیقاً نمی توانیم برج و باروها را بر اساس فرضیه مرمتگران و باستان شناسان بازساری نماییم.
سلطانی با اشاره به اینکه همینطور در این شورا مقرر شد بخشی از حفاظت و مرمت محدود و در حد القاء کردن حس برج و بارو برای مخاطب باشد، اظهار نمود: با عنایت به قرار داشتن در فصل زمستان و فراهم نبودن عملیات مرمت خشتی تلاش می نماییم حفاظت اضطراری را برای آب های سطحی انجام دهیم تا در شرایط مساعد بتوانیم سایر عملیات های مرمتی را انجام دهیم.
وی ضمن اشاره به اینکه پیگیری ثبت جهانی این اثر پرارزش یکی دیگر از مأموریت های پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری هگمتانه است، تصریح کرد: پرونده ثبت موقت در سازمان یونسکو مطرح شده و با عنایت به عرصه و حریم هگمتانه و دخل و تصرف هایی که توسط مدیریت های شهری و اجتماعی و مردمی در آن به وحود آمد، مقرر شد ثبت جهانی منظر شهری هگمتانه تا همدان پیگیری شود.
سلطانی افزود: گام های قابل توجهی برای روند ثبت هگمتانه با حضور معاون میراث فرهنگی کشور و ارزیاب یونسکو هگمتانه برداشته و عرصه قابل قبول تنظیم شده است همینطور اطلاعات فرهنگی و علمی جمع بندی شده و با نتیجه نهایی مطالب می توانیم روند ثبت را با شتاب بیشتری امسال پیش ببریم.
وی توضیح داد: در قسمت غربی این محوطه تاریخی بزرگترین مخزن امن نگهداری اموال فرهنگی و همینطور موزه بزرگ منطقه ای هگمتانه با بیشتر از ۱۰ هزار مترمربع در حال تکمیل است که از شاخص ترین پروژه های این محوطه تاریخی است که با بهره برداری از این پروژه تحول بزرگی در حفظ و نگهداری و معرفی آثار کشف شده در غرب کشور را شاهد خواهیم بود که این اتفاق مهم با پیگیری، اقدامات گسترده، تأمین اعتبار و عملیات اجرایی توسط وزارت میراث فرهنگی کشور، مدیرکل میراث فرهنگی استان، استاندار و معاون امور عمرانی استانداری و نمایندگان مردم همدان در مجلس شورای اسلامی عملی شده است.1399/11/05
14:20:05
0.0 / 5
876
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912