فراجا گردشگری
مدیر كل میراث فرهنگی استان مركزی خبر داد؛

كاروانسرای باغ شیخ ساوه چشم انتظار ثبت جهانی

كاروانسرای باغ شیخ ساوه چشم انتظار ثبت جهانی به گزارش فراجا مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی، اظهار داشت: کاروانسرای باغ شیخ ساوه نامزد ثبت در لیست میراث جهانی است.به گزارش فراجا به نقل از مهر، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی، مصطفی مرزبان اظهار نمود: ثبت جهانی این اثر تاریخی، اتفاقی بسیار مهم برای استان مرکزی و شهرستان ساوه است که تحقق آن نیاز به همکاری و مشارکت مسئولان و مالک خصوصی دارد.
وی اضافه کرد: کاروانسرای باغ شیخ یا عبدالغفارخان یکی از گزینه های سال ۲۰۲۰ بمنظور ثبت جهانی در یونسکو است که مقدمات این رخداد مهم در دست انجام است. کاروانسرای باغ شیخ مربوط به دوره قاجار بعنوان یکی از کامل ترین و جامع ترین کاروانسراهای ایران به لحاظ فرم پلان، تزئینات، رعایت تناسبات و الگوی چینش فضاهای کاربردی در پلان، است.
مرزبان بیان کرد: هزینه مطالعات و تهیه طرح مرمت این کاروانسرا نیز بمنظور ثبت جهانی از طرف میراث فرهنگی پرداخت می شود.
به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، این اداره کل حامی حفظ آثار تاریخی در استان است و در صورت ثبت جهانی کاروانسرای باغ شیخ تسهیلات و مشوق های ویژه ای اعطا می شود.
وی در ادامه: بطور قطع ثبت جهانی کاروانسرای باغ شیخ در استان مرکزی بغیر از معرفی فرعی از معماری ایرانی به جهان با شاخصه ها و عملکردهای خاص خود، زمینه های رونق گردشگری، ایجاد اشتغال و توسعه پایدار در شهرستان تاریخی ساوه با جاذبه های تاریخی و طبیعی متنوع را فراهم می آورد.
قدیمی ترین کاروانسرای استان مرکزی مربوط به دوره آل بویه است
محسن رحمتی معاون میراث فرهنگی استان مرکزی اظهار داشت: کاروانسرای باغ شیخ از بناهای دوره زندیه است که علاوه بر فضای کاروانسرایی دارای یک آب انبار، حسینیه و محراب است که در چهاردهم مهر سال ۱۳۵۴ خورشیدی به ثبت ملی رسید.
وی اضافه کرد: «کاروانسراها در ایران حداقل از دوره هخامنشی نقش ویژه ای داشته و نقش عملکردی و کارکردی خودرا به خصوص در رابطه با راه بزرگ شاهی یا راه بزرگ خراسان در دوره های بعدی یعنی دوره اشکانی، ساسانی و بعدها در تمام طول دوره اسلامی حفظ نموده اند.
رحمتی با اشاره به اینکه این کاروانسرا در اوایل دوره قاجار، توسط عبدالغفارخان خلج در راه قم، اصفهان به همدان و قزوین و تبریز تولید شده است. اشاره کرد: توجه به پلان چهار ایوانی و بویژه توجه به سرسرای ورودی با رسمی بندی پرکار و جانمایی دقیق فضاهای مورد نیاز، کاروانسرای باغ شیخ را بعنوان یکی از آخرین تجارب ساخت کاروانسرا در ایران معرفی می کند.
وی افزود: همین شاخصه ها بعلاوه سلامت کالبدی بنا سبب شده تا اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان با همکاری مالکین نسبت به ایجاد زمینه برای تهیه مستندات لازم شامل نقشه عرصه و حریم، نقشه های به روز بنا، گزارش های حفاظتی و مرمتی، دیرینه شناسی و کلیه اسناد مرتبط تاریخ و معماری بنا اقدام شده و برای ثبت در لیست جهانی به سازمان یونسکو ارسال خواهد شد.
معاون میراث فرهنگی استان مرکزی بیان کرد: در استان مرکزی تعداد ۲۰ کاروانسرا شناسایی شده که قدیمی ترین آنها مربوط به دوره آل بویه و تازه ترین مورد آن مربوط به اواخر دوره قاجار است و از این تعداد تا حالا تعداد ۱۱ کاروانسرا در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.


منبع:

1399/11/05
22:13:23
0.0 / 5
950
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912