فراجا گردشگری

همكاری حوزه هنری و صندوق احیای بناهای تاریخی

همكاری حوزه هنری و صندوق احیای بناهای تاریخی به گزارش فراجا حوزه هنری انقلاب اسلامی با صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی تفاهم نامه همکاری امضا کرد.


به گزارش فراجا به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، محمدمهدی دادمان ـ رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی ـ در دیدار با هادی میرزائی ـ مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی ـ اظهار داشت: تمرکز حوزه هنری در دور جدید فعالیتهای خود روی توسعه و راهبری زیست بوم هنر و رسانه است. تلاش داریم تا این زیست بوم توسعه یابد و حوزه هنری نقش راهبردی خویش را ایفا کند، بدین منظور هم به حوزه نوآوری و رشد توجه ویژه ای داریم.
او اضافه کرد: احیای ابنیه تاریخی اگر منجر به تبدیل آنها به مکان رویدادهای فرهنگی و هنری و یا پاتوق های فرهنگی و هنری شود، می تواند یکی از رئوس همکاری ما با صندوق احیا باشد.
دادمان افزود: حوزه هنری تمرکز خاصی روی معماری دارد و به دنبال آن، مرکز نوآوری این بخش با همکاری مؤسسه دانش بنیان برکت در حال راه اندازی است. بدین سان در حوزه مرمت و بازسازی و در کل معماری می توانیم همکاری مؤثر و خوبی داشته باشیم. همینطور به علت نزدیکی ویژه ابنیه با هنرهای تجسمی از آن جایی که ما گنجینه عظیمی از هنرهای تجسمی در تهران و دیگر استان های کشور داریم، می توانیم همکاری خوبی داشته باشیم.
او اظهار داشت: پنج هزار اثر در رشته های خط، نقاشی خط، حجم، مجسمه و … در گنجینه حوزه هنری وجود دارد. همینطور دو هزار اثر در سازمان تبلیغات اسلامی در چندین سال با هدف اقتصاد هنر و بازاریابی جمع آوری شده است. هزار اثر هم برآورد تقریبی ما از آثار استانی حوزه هنری است. همه این آثار قابلیت بهره برداری در این همکاری را به شیوه های گوناگون دارند. البته لازم به ذکر است که بعضی از این آثار به علت اهمیت تاریخی که دارند اصلاً قابلیت فروش ندارند و به علت ارزش بالایی که دارند امکان قیمت گذاری وجود ندارد.
رئیس حوزه هنری در ادامه اظهار داشت: یکی از اهداف برنامه ای ما با همان منطق توسعه زیست بوم این است که بتوانیم به کسب و کارهای هنرهای تجسمی کمک نماییم. بدین سان در این امور هم می توانیم کار مشترک با صندوق احیا انجام دهیم.
دادمان افزود: حوزه هنری در زمینه صندوق های سرمایه گذاری برای فعالیتهای فرهنگ بنیان و یا صنایع خلاق و مشخصاً صندوق پژوهش و فناوری وارد شده و مجوزهایی کسب شده و حتی بعضی از این صندوق ها تشکیل شدند و افزایش سرمایه دادند. برای همکاری با صندوق احیا هم می توانیم به صورت مجازی و یا واقعی صندوق های مشترکی هم در زمینه ابنیه و هم در زمینه صنایع دستی ایجاد نماییم.
وی در مورد ابنیه تاریخی برخی دستگاههای اجرایی اظهار داشت: در این حوزه ما می توانیم به خوبی صندوق احیا را یاری نماییم. بعنوان مثال حوزه هنری تفاهم اجمالی خوبی با ستاد اجرایی دارد، تا جایی که آنها حاضرند خیلی از بناهای تاریخی را به ما تحویل دهند.
دادمان اظهار نمود: حوزه هنری بعنوان یک نهاد عمومی غیردولتی با ساختار شرکتی خود می تواند درگیر مشارکت هایی شود. البته تمام مشارکت ها باید با منطق قرارگیری ظرفیت ها در اختیار بخش های مردمی باشد و یا به زیرساخت هایی تبدیل گردد که بخش های مردمی از آن استفاده کنند؛ چون که تصویر حوزه هنری در دور جدید فعالیتهای خود بر بسترسازی فرهنگی و هنری است. بستری که در آن هسته های فرهنگی و هنری رشد کند و به یک پایداری به لحاظ کسب و کار برسد.
رئیس حوزه هنری اظهار داشت: حوزه هنری بر مبنای ظرفیت های خود و به واسطه رویدادها و تولیدات گوناگونی که دارد می تواند با بهره مندی از ابنیه فرهنگی و تاریخی بعنوان مکانی که در آن تولید آثار هنری و رسانه ای انجام می شود، معرف آن بناها باشد. اما برای این همکاری، تعریف ساز و کاری با روندی آسان به لحاظ اداری برای هر دو طرف نیاز است.
دادمان اضافه کرد: باید مدلی را برای اجرای این تفاهم نامه در نظر بگیریم تا در یک فرآیند کوتاه به خروجی های اجرایی ملموس دست یابیم تا پایه های اصلی همکاریهای ما شکل بگیرد و توفیقات بیشتر و گسترده تری برای هر دو نهاد داشته باشد.
هادی میرزائی ـ مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی ـ در حاشیه این نشست اظهار داشت: همان گونه که می دانید مجموعه هایی که نقش عمومی و حاکمیتی دارند، تفاهم و هم افزایی شان می تواند زمینه توسعه خدمات و اجرای وظایفشان را برای مردم شیرین تر و ملموس تر کند. نقش ما در حوزه توسعه صنایع دستی، فرش دستباف و احیا و بهره برداری اماکن تاریخی و فرهنگی، پشتیبانی از این مواریث تاریخی و فرهنگی بعنوان بخشی از تمدن معماری ایرانی و اسلامی مان است. همان گونه که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اشاره داشتند، ما باید زمینه تمدن اسلامی مان را بعنوان گام دوم انقلاب، ملاک عمل قرار بدهیم.
وی ادامه داد: احیای ابنیه تاریخی مقدم بر مرمت آنها است. شاید نگاهی که خیلی ها دارند صرفا به بحث مرمت و حفاظت از این ابنیه تاریخی می پردازد، در حالیکه زنده سازی و احیای هویت بناها مقدم بر هر کاری و هر اقدامی است. برای این احیای هویت، یکی از آن زمینه های بسیار خوبی که می تواند این همکاری را توسعه دهد، استفاده از ظرفیت ها، دانش بومی و فنی حوزه هنری انقلاب اسلامی است.
میرزائی اظهار داشت: امیدواریم با تبادل این تفاهم نامه، در مرحله اول ما بعنوان نماینده حاکمیت بتوانیم زمینه واگذاری ابنیه تاریخی را با رعایت اصول و چهارچوب های هویتی، تاریخی و فرهنگی فراهم نماییم. همینطور در مرحله دوم از کمک های نرم افزاری حوزه هنری در بهره برداری از ابنیه تاریخی استفاده مفیدی را داشته باشیم.
منبع:

1399/11/08
14:58:45
0.0 / 5
847
تگهای خبر: بازار , تبلیغات , حفاظ , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912