فراجا گردشگری
در ششمین نشست موزه های دانشگاهی مطرح شد

فعالیت های ترویج علم اثر ملموسی بر جامعه نداشته

فعالیت های ترویج علم اثر ملموسی بر جامعه نداشته به گزارش فراجا رئیس موزه ملی علوم و فناوری ایران اظهار داشت: با وجود تلاشهای خیلی از همکاران مدعی ترویج علم در جاهای مختلف، اثر ملموسی از این فعالیت ها بر جامعه دیده نمی شود؛ این یعنی یک جای کار می لنگد و باید به دنبال راهکار باشیم.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، دکتر سیف الله جلیلی در ششمین نشست موزه های دانشگاهی کشور که امروز چهارشنبه(۸ بهمن ماه) برگزار شد، ضمن اشاره به پیشینه تشکیل آئین نامه شورای موزه های دانشگاهی اظهار داشت: به زودی این آئین نامه منتشر خواهد شد. یکی از مهم ترین دغدغه های من در گذشته این بود که اساسا موزه های دانشگاهی هیچ متولی خاصی نداشتند. یکی از اهداف این بود که متولی و بودجه برای این موزه ها در نظر گرفته شود. احیانا در جریان هستید که به دانشگاه ها این امکان داده شد که بخشی از بودجه فعالیتهای فرهنگی را به موزه های دانشگاهی اختصاص دهند. امیدوارم رؤسای دانشگاه ها از این آئین نامه تبعیت کرده باشند و بودجه ای را به این موزه ها اختصاص داده باشند.
وی ادامه داد: هدف دیگر ما تاسیس مرکزی در تهران برای رساندن صدای موزه های دانشگاهی به گوش مسؤلان بود. خوشبختانه فعالیتهای مختلف انجام شده در حال نتیجه دادن است. متاسفانه به علت انتشار کرونا بخشی از فعالیت ها مختل شد. قاعدتا همه دوستان در جریان تاثیرات این بیماری بر زندگی مردم هستند. مسلما این همه گیری فعالیتهای موزه ای را به شکل بسیار پیچیده ای تغییر خواهد داد، ازاین رو لازم است مسؤلان موزه ها تدابیری بیندیشند تا فعالیت موزه ها مختل نشوند.
رئیس موزه ملی علوم و فناوری ایران افزود: پس از همه گیری کرونا، نقش موزه های دانشگاهی پراهمیت تر خواهد شد. باید تلاش نماییم توان موزه های علوم و فناوری را به مردم و مسؤلان بشناسانیم.
دبیر شورای موزه های دانشگاهی با بیان اینکه «هر کاری که انجام می شود باید تاثیری در جامعه داشته باشد» تصریح کرد: با وجود تلاشهای خیلی از همکاران مدعی ترویج علم در جاهای مختلف، اثر ملموسی از این فعالیت ها بر جامعه دیده نمی شود؛ این یعنی یک جای کار می لنگد و باید به دنبال راهکار باشیم. یکی از اهداف برگزاری چنین نشست هایی تنظیم راهکارهایی است تا بتوانیم اثر آموزش عمومی ترویج علم را در جامعه ثمربخش تر نماییم.
او در آخر بیان نمود: تلاشهای انجام شده در شورای موزه های دانشگاهی سبب ایجاد حساسیت در دانشگاه های کشور در مورد موزه های دانشگاهی شد و خیلی از رؤسای دانشگاه ها راغب هستند که در این حوزه فعالیت خویش را گسترش دهند.
منبع:

1399/11/09
17:26:37
0.0 / 5
959
تگهای خبر: آموزش , فناوری , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912