فراجا گردشگری

شكستگی بند میزان، یونسكو را به شوشتر می كشاند؟

شكستگی بند میزان، یونسكو را به شوشتر می كشاند؟ به گزارش فراجا خوزستان فرماندار شوشتر ضمن اشاره به بازسازی نشدن شکستگی بند میزان، اظهار داشت: بازسازی نشدن بند میزان و وقوع سیلاب، امکان دارد یونسکو را هم به شوشتر بکشاند.حسین پنبه دانه پور در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به شکستگی بند میزان، اظهار نمود: به دنبال سیلاب سال ۹۸، بند میزان گرفتار شکستگی شد که به صورت موضعی، ترمیم و محافظت شده است.

وی اضافه کرد: هر چند هم اکنون نشانه هایی از خطر مشاهده نشده اما هنوز شکستگی در بند میزان به صورت سازه ای، تعمیر و بازسازی نشده است.

فرماندار شوشتر اظهار داشت: بازسازی نشدن بند میزان و وقوع سیلاب، امکان دارد یونسکو را هم به شوشتر بکشاند. در صورت افزایش دبی رودخانه کارون بند میزان زیر آب می رود.

پنبه دانه پور ضمن اشاره به ترمیم سیل بندها، بیان نمود: متاسفانه همچنان رودخانه گرگر لایروبی نشده است و باید سازمان آب و برق در این حوزه اقدام نماید.

به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، بند میزان سدی است در شوشتر و ساخته دست انسان، در ارتباط با دوره ساسانیان که تا امروز پابرجا است. ساختن بند میزان شوشتر را به شاپور اول ساسانی نسبت می دهند.

بند میزان شوشتر در تاریخ ۸ خرداد ۱۳۷۸ با شماره ثبت ۲۳۳۱ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

در سال ۲۰۰۹ هم این بند به همراه ۱۵ اثر تاریخی دیگر شوشتر در نشست سالانه کمیته میراث جهانی یونسکو در ۲۶ ژوئن ۲۰۰۹ (۵ تیرماه ۱۳۸۸) در شهر سویل اسپانیا، با احراز معیارهای ۱، ۲ و ۵ با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر بعنوان دهمین اثر ایران در لیست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ به ثبت رسید.

منبع:

1399/11/16
17:27:14
0.0 / 5
920
تگهای خبر: اثر تاریخی , شهر , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912