فراجا گردشگری

خطر از بیخ گوش میدان نقش جهان گذشت

خطر از بیخ گوش میدان نقش جهان گذشت فراجا: اصفهان معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان اطمینان داد که حادثه‌ی انفجار کپسول گاز در حیاط سرای منجم میدان نقش جهان، صدمه ای به این میراث جهانی وارد نکرده است.


شامگاه ۲۰ بهمن ماه، رسانه ها به نقل از سخنگوی مرکز اورژانس استان اصفهان خبر انفجار یک کپسول گاز در سرای مخلص میدان نقش جهان را منتشر نمودند. عباس عابدی در این گفتگوها اعلام نموده بود: «این حادثه ساعت ۱۳ و چهار دقیقه به مرکز اورژانس استان اصفهان گزارش شده و در سرای مخلص میدان نقش جهان اتفاق افتاده است. برای این حادثه دو کد اورژانس اعزام شده و مصدومان که سه مرد و یک زن بوده اند، به بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان اعزام شدند.»
ناصر طاهری، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان درباره‌ی این انفجار به ایسنا اظهار داشت: باتوجه به پیگیری ها باخبر شدیم که این انفجار نه در سرای مخلص بلکه در حیاط سرای منجم رخ داده است.
او در پاسخ به این پرسش که آیا میدان نقش جهان نیز صدمه ای به واسطه‌ی این انفجار دیده یا خیر؟ اظهار نمود: خوشبختانه هیچ نوع خسارت تخریبی و آسیب، به بنای تاریخی میدان، بازار یا واحدهای تجاری سرا ی منجم وارد نشده اما متأسفانه چهار نفر مصدوم شده اند که آنها نیز تحت درمان قرار دارند.
طاهری تاکید کرد که این حادثه انفجار هیچ نوع آتش سوزی ای را در میدان به دنبال نداشته است.
خبرگزاری ایسنا از سال ها پیش گزارش ها و مصاحبه هایی را درباره‌ی لزوم توجه به ایمنی بازار بزرگ اصفهان منتشر نموده و در آخرین مطلب، ۳۰ دی ماه امسال، محسن گلابی، مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان به ایسنا اظهار داشته بود: متأسفانه در بازار بزرگ اصفهان و محدوده اطراف آن خطراتی وجود دارد که تا حالا در چندین جلسه بررسی شده و همه مسئولان استان نیز بر ایمن شدن این بازار تاکید دارند.
او با اشاره به اهمیت مشارکت دستگاه های مختلف، ازجمله دستگاه های خدمات رسان برای افزایش ایمنی بازار بزرگ اصفهان، ادامه داده بود: از اداره کل میراث فرهنگی استان که متولی اصلی بازار بزرگ اصفهان است خواسته ایم نقاطی در اختیار ما قرار دهند تا بتوانیم در طول ۸ کیلومتر بازار، ۸ ایستگاه دایر نماییم و در وضعیت اضطراری و زمانی که نمی توانیم وارد بازار شویم، بلافاصله نیروهای امدادی این ایستگاه ها را به محل حادثه اعزام نماییم.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان با اعلان اینکه تنها ایمنی بازار بزرگ اصفهان موجب نگرانی ما نیست، خاطر نشان کرده بود: آنچه ما را نگران می کند تیمچه ها و کارگاه های اطراف بازار با تعداد زیاد کپسول گاز و موارد شیمیایی است، ضمن اینکه در اطراف بازار نیز منازل مسکونی و قدیمی تغییر کاربری داده شده و به صورت انبارهایی درآمده اند که مملو از کالا است.
گلابی با اشاره به اینکه در معابر منتهی به این محدوده، امکان عبور خودرو های آتش نشانی وجود ندارد، اعلام نموده بود: همه این موارد موجب نگرانی ما می شود، چونکه اگر انباری با موادی که درجه اشتعال بالا دارد، در معبر قدیمی باریک در پشت بازار گرفتار حریق شود مشکلات فراوانی به وجود می آورد.
او با اعلان اینکه همیشه نسبت به اهمیت ایمنی بازار بزرگ اصفهان تذکر و درخواست داده ایم، ابراز امیدواری کرده بود که با پیگیری های استاندار، شهردار و دادستان اصفهان و همکاری مسئولان استان بتوان نسبت به برطرف نمودن خطر و ایمن سازی بازار بزرگ اصفهان و محدوده اطراف آن اقدام نمود.
اکنون انتظار می رود که شاهد اقدامی جدی و فوری از طرف همه‌ی دستگاه های متولی در امتداد ایمن سازی این میراث جهانی باشیم، مبادا که دیر شود.
منبع:

1399/11/23
23:05:53
0.0 / 5
1238
تگهای خبر: بازار , خدمات , خودرو , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912