فراجا گردشگری

عذرخواهی پاركورباز زرقانی از انجام حركات نمایشی در تخت جمشید

عذرخواهی پاركورباز زرقانی از انجام حركات نمایشی در تخت جمشید فراجا: فارس نوجوان پارکورباز زرقانی که فیلم حرکات نمایشی وی در تخت جمشید خبرساز شد، از این اقدام خود ابراز ندامت و عذرخواهی نمود.


یزدان قشقایی، پارکوباز نوجوانی که مبادرت به انجام حرکات نمایشی در تخت جمشید کرده بود، اعلام نمود که از قوانین میراث فرهنگی بی خبر بوده و قصدش تخریب یا آسیب زدن به آثار تاریخی نبوده است.
به گزارش فراجا به نقل از روابط عمومی پایگاه جهانی تخت جمشید، قشقایی که ۱۶ سال دارد، یادآور شده است که با همراهی پسردایی اش در مجموعه تخت جمشید حاضر شده و مبادرت به انجام حرکات نمایشی کرده است که پس از تذکر میراث بانان، مجموعه را ترک کرده اند.
این پارکوکار، با تاکید براینکه به سهم خود متاسف و ناراحت هستم و از عموم مردم عذرخواهی می کنم؛ از رسانه ها درخواست کرده که با فرهنگسازی و آگاهی بخشی بیشتر زمینه حفاظت از میراث فرهنگی را تقویت نمایند.
محمد آشوری، سرپرست پارکور شهرستان زرقان و مربی یزدان قشقایی هم در این ارتباط ابراز تاسف کرده و ناآگاهی را عامل انجام حرکات نمایشی در مجموعه تخت جمشید و انتشار فیلم آن اعلام نموده است.
آشوری خاطرنشان کرده است که پارکوکار زرقانی بلافاصله پس از تذکر میراث بانان از محوطه خارج شده است.
براساس این گزارش، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید هم ضرورت بازبینی در شیوه مدیریت در این مجموعه جهانی و دیگر بناها و مجموعه های پرارزش تاریخی را یادآور شده است.
حمید فدایی با یادآوری اینکه میراث بانان به فرد خاطی تذکر در مورد رعایت قوانین داده بودند، اظهار داشت: متاسفانه فیلمبرداری از این حرکات نمایشی و انتشار آن باعث آزردگی خاطر دوستداران میراث فرهنگی شده است.
فدایی با اشاره به اینکه برای ما که بعداً متوجه شدیم فرد خاطی نوجوانی ۱۶ ساله هست، مبحث شوک برانگیز بود، اظهار داشت: به شدت بر این باوریم که صیانت و نگهداری همه جانبه از ثروت های به یادگار مانده از نیاکان ما به جز با تقویت زیرساخت های فرهنگی و بر اساس فرهنگ سازی عمومی امکان پذیر نخواهد بود و ضروریست به منظور نهادینه شدن مبحث نگهداری و حفاظت با آموزش های گسترده تر، زیرساخت های فرهنگی تقویت شود.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اضافه کرد: در واقع به علت تعدد بسیار زیاد و پراکنش قابل توجه این آثار در نقاط مختلف، امکان حفاظت فیزیکی را حدودا غیر ممکن می کند و بخشی از این مورد باید به صورت الکترونیکی و استفاده از سایر تجهیزات و تکنولوژی های در اختیار و بخش قابل توجهی هم با استفاده از ظرفیت مشارکت پذیری شهروندان و ارتقاء زیرساخت های ذهنی و رفتاری گردشگران محافظت و پاسداری شوند.
فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان فارس هم در اینباره اظهار داشت: مبحث اتفاق افتاده ناشی از ناآگاهی کامل فرد مذکور نسبت به قوانین و ضوابط حفاظتی در عرصه مجموعه جهانی تخت جمشید است.
سرهنگ محمدرضا بهمنی نژاد اضافه کرد: انتشار کلیپ اجرای پارکور در فضای مجازی با موجی از انتقادات و پیشنهادات گوناگونی روبرو شده که در وهله اول افزایش آگاهی بخشی عمومی از راه رسانه های گفتاری و شنیداری و ارتقاء فرهنگ احترام به آثار تاریخی منحصر بفرد در سطح کشور و مهم تر از آن اصلاح شیوه های حفاطتی موجود و استفاده از سامانه های حفاظت الکترونیک را می طلبد.
بهمنی نژاد اضافه کرد: البته نقد بر یگان حفاظت میراث فرهنگی را با جان و دل پذیرا هستیم و تلاش بر آن داریم که بتوانیم کمبودهای سازمانی موجود رابا پشتوانه ظرفیت عظیم مشارکت های اجتماعی و همکاری یکایک هموطنان عزیز بکاهیم و گام های موثرتری را در عرصه خدمت رسانی برداریم.
منبع:

1399/11/26
23:17:35
0.0 / 5
1136
تگهای خبر: آموزش , حفاظ , شهر , گردشگران
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912