فراجا گردشگری
مهر پیگیری می كند؛

حركت لاك پشتی مرمت تخت درگاه قلی بیگ

حركت لاك پشتی مرمت تخت درگاه قلی بیگ فراجا: چهار ماه قبل بود که تصاویری از تخریب بخش هایی از عمارت تخت درگاه قلی بیگ منتشر گردید و امروز در صورتیکه یک ماه به انتهای سال جاری مانده، مرمت این بنا اندر خم یک کوچه مانده است.


دریافت 37 MB
خبرگزاری مهر – گروه استان ها: ۲۶ آبان ماه سال جاری بود که خبرگزاری مهر با انتشار فیلمی با عنوان «تخت درگاه قلی بیگ خانه معتادان شد / لزوم پاسخگویی میراث فرهنگی» وضعیت اسفناک این بنای تاریخی را که در محور گردشگری شهر قرار گرفته به تصویر کشید.
بنایی که دقیقاً در شهر کرمان و در مجاور بنای های تاریخی مانند قلعه دختر و قلعه اردشیر، گنبد جبلیه و محور مهم بین المللی گردشگری زیارتی شهدای مقاومت قرار گرفته، به شکل عجیبی توسط معتادان لطمه دیده بود بطوریکه حتی برای خارج کردن کابل های برق کف این بنا تخریب شده بود.

پس از انتشار این فیلم رسانه های مختلف این موضوع را در دستور کار قرار دادند حساسیت های رسانه ای بیشتر شد و در نهایت مسئولان میراث فرهنگی اعلام نمودند که در حال رایزنی برای بازسازی و تغییر کاربری تخت درگاه قلی بیگ هستند.
۲۰ روز بعد بار دیگر خبرنگار خبرگزاری مهر سری به این مکان تاریخی زد، اما خبری از مرمت نبود، که در این خبر مورد بررسی قرا ر گرفت «درگاه قلی بیگ در کشاکش وعده ها رها گردید / مسئولان توجیه می کنند» در نهایت مسئولان میراث فرهنگی عنوان کردند که مرمت بنا شروع شده و به زودی تخت درگاه قلی بیگ از وضعیت فعلی خارج و مرمت می شود.
اما حالا ۲۹ بهمن ماه و ۴ ماه بعد از آن که این موضوع در ویترین رسانه ها قرار گرفت به جز جمع آوری نخاله ها و تراش بخش هایی از دیوارها هیچ اقدام عملی انجام نشده که در فیلمی که روز گذشته گرفته شده وضعیت این بنای تاریخی که جزو شناسنامه های شهر تاریخی کرمان است به تصویر کشیده شد.

اعتبار مورد نیاز برای بازسازی بنا تامین شده است
این در حالیست که مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان در ادامه پیگیری رسانه ها اعلام نمود که اعتبار مورد نیاز برای مرمت و ساماندهی این بنا تامین شده است.
فریدون فعالی اعتبار مورد نیاز را از ردیف اعتباری ملی دانسته بود و گفته بود که پس از طی مراحل قانونی این بنای فاخر تاریخی بازسازی و مرمت می شود.
اما سوال این است که در محور گردشگری استان کرمان و در صورتیکه تنها ۳۲ روز به تعطیلات نوروز باقیمانده است و هر روز زوار جدیدی به گلزار شهدای کرمان می آیند چرا بازسازی یک بنای تاریخی به کندی پیش می رود.
سید مهدی موسوی یکی از فعالان گردشگری استان کرمان است که در گزارش فراجا به نقل از مهر می گوید: نگرانی ما این است که بلایی که سر تخت درگاه قلی بیگ آمد در سایر بناها نیز تکرار شود و وجود ۷ اثر ثبت جهانی در استان کرمان این نگرانی را بیشتر می کند.

وی اظهار داشت: بعنوان نمونه به کلوت های شهداد سر بزنید حضور بی برنامه گردشگران در وضعیت کرونائی کاملاً نمود دارد، تنها عرصه طبیعی ثبت جهانی ایران مملو از زباله های گردشگران شده و متولی برای جلوگیری از حضور بی برنامه در این مکان وجود ندارد و عرصه کویر مملو از شیشه هاش شکسته، زباله، عوارض روشن کردن آتش است و جالب اینکه کمکی هم به جوامع محلی لطمه دیده از کرونا نمی گردد چون گردشگران می کوشند مواد غذایی و لوازم مورد نیاز را از مبدا همراه داشته باشند.
حراست و نگهداری بناهای تاریخی جدی گرفته شود
وی افزود: حراست از پرونده های ثبت جهانی بسیار مهمست و در کنار آثار بناهایی مانند تخت درگاه قلی بیگ در پیشانی شهر کرمان هستند که باید حراست و گاهی مرمت شوند.

وی اظهار داشت: تخریب نمای این بنا حدود ۴ ماه قبل روی داد و سوال این است چرا مرمت فوری در این بنا صورت نمی گیرد در صورتیکه تنها یک ماه تا ایام نوروز باقیمانده و این بناها می تواند حداقل برای مردم شهر کرمان در خلاء امکان مسافرت دارای ارجحیت باشد.
باعث تعجب است که بنایی با این زیبایی در چنین وضعیتی قرار دارد
یکی از زائرانی که در مجموعه پردیسان کرمان حضور دارد در گزارش فراجا به نقل از مهر می گوید: شهر کرمان این روزها به یکی از مقاصد اصلی گردشگری تبدیل گشته و دوست داران فرهنگ مقاومت با رعایت نکات بهداشتی و پروتکل ها در فضای باز گلزار شهدای کرمان حضور پیدا می کنند و به سبب وجود کوهستان و جنگل و مکان های تاریخی در مجاور این مکان مسلماً جذب این مکان ها هم می شوند.
ابراهیمی اقدامی اضافه کرد: موجب تعجب است که بنایی با این زیبایی در چنین وضعیتی قرار دارد، سه ماه قبل به کرمان سفر کردم و به دلایلی مجدد این هفته به این شهر آمده ام و انتظار داشتیم این بنا مرمت شده باشد اما عملاً اتفاق خاصی به جز وجود چند گونی گچ ندیدم.

محمد ایرانمنش از ساکنان اطراف این بنای تاریخی هم می گوید: تا کنون چندین بار این بنا مرمت شده اما چون نظارتی بر تخت درگاه قلی بیگ وجود ندارد هنوز هم شاهد حضور معتادان در این مجموعه هستیم.
وی افزود: اتاقک نگهبانی حدود دو سال قبل در این مجموعه نصب گردید اما ما تا حالا ندیدیم کسی برای نگهداری و سرکشی به این مجموعه مراجعه کند.
وی اضافه کرد: تخت درگاه قلی بیگ باید تغییر کاربری داده شود در غیر این صورت هر از چند گاه شاهد تخریب بنا خواهیم بود.
دغدغه های تغییر کاربری
عدم وجود درب در این بنای تاریخی تغییر کاربری بنا را با چالش مواجه کرده است و این نگرانی وجود دارد که با تغییر کاربری و راه اندازی درب در این بنا به معماری خدشه وارد کند.
از سوی دیگر عدم وجود پارکینگ در اطراف این بنا مانع دیگری در امتداد تغییر کاربری تخت درگاه قلی بیگ است اما پیش از این باید به مرمت بنا فکر کرد و طرح مرمت بنا از حالت لاک پشتی خارج و در اسرع وقت تخت درگاه قلی بیگ مراحل بازسازی را طی نماید.منبع:

1399/11/30
11:55:55
0.0 / 5
1122
تگهای خبر: سفر , شهر , صنایع دستی , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912