فراجا گردشگری

ثبت ۵ اثر تاریخی تمدنی كشور در لیست میراث جهانی اسلامی آیسسكو

ثبت ۵ اثر تاریخی تمدنی كشور در لیست میراث جهانی اسلامی آیسسكو فراجا: پرونده 5 اثر تاریخی تمدنی کشور با هدف معرفی این آثار به دنیای اسلام برای ثبت در لیست میراث جهانی اسلامی آیسسکو به این سازمان ارسال خواهد شد.به گزارش فراجا به نقل از مهر، در نشست مشترک محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی و مدیران این معاونت با رئیس اداره کمیسیون ملی، مشاوران دبیرکل، رئیس اداره سازمان های بین المللی کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران، مسئول اتحادیه های بین المللی صدا و سیما، نماینده دفتر امور فرهنگی وزارت ورزش و جوانان و رئیس اداره همکاریهای بین المللی وزارت امورخارجه که امروز چهارشنبه ۲۸ بهمن ماه در محل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، بر گسترش همکاریهای مشترک بمنظور ثبت آثار تاریخی تمدنی کشور در لیست میراث جهانی اسلامی آیسسکو (سازمان جهانی اسلامی برای آموزش و پرورش، علوم و فرهنگ) تاکید گردید.
معاون میراث فرهنگی کشور در این جلسه با اشاره به ثبت ۲۴ اثر تاریخی کشورمان در لیست میراث جهانی یونسکو اظهار داشت: ثبت این آثار در قالب تک اثر و زنجیره ای همچون قنات ها، کلیساها و باغ های ایرانی و ثبت ۱۶ اثر ناملموس، در لیست میراث ناملموس جهانی که ۴ پرونده آن به صورت مشترک با دیگر کشورهای حوزه فرهنگ ایرانی است، انجام شده است.
طالبیان همین طور برای معرفی آثار تاریخی در امتداد ثبت در لیست میراث جهانی اسلامی سازمان آیسسکو از طرف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام آمادگی کرد.
او در این جلسه با اشاره به تجارب کشورمان در ارائه پرونده های مشترک این فرصت را مغتنم دانست و اظهار داشت: بمنظور گسترش بیش از پیش دیپلماسی فرهنگی بین کشورها و باتوجه به اشتراکات فرهنگی و تاریخی می توان در ارائه پرونده های مشترک نیز گام برداشت.
معاون میراث فرهنگی کشور بر تهیه و امضای تفاهم نامه مشترک بین دو وزارت آموزش و پرورش و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بمنظور گسترش همکاریهای مشترک همچون تهیه و تدوین پرونده های ثبت در لیست میراث جهانی اسلامی سازمان آیسسکو تاکید نمود.
ثبت ۱۳۲ اثر از طرف کشورهای اسلامی عضو
در ادامه عبدالکریم صادق دوست، رئیس گروه کمیسیون ملی آیسسکو با معرفی حوزه فعالیتی این سازمان به طرح ثبت آثار تاریخی و فرهنگی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (OIC) در لیست میراث جهانی اسلامی این سازمان از دو سال قبل و اهمیت ثبت آثار ملموس و ناملموس کشورها و بیان ظرفیت های مادی و معنوی این سازمان تخصصی جهان اسلام پرداخت و اشاره کرد: سازمان آیسسکو اهمیت و توجه خاصی به پشتیبانی از آثار فرهنگی و تمدنی کشورهای عضو دارد.
او با اشاره به دعوت آیسسکو از کشورهای عضو سازمان همکاریهای اسلامی برای ثبت مراکز و آثار فرهنگی اضافه کرد: این طرح با توجه به این که خیلی از آثار و بناهای تاریخی در کشورهای اسلامی به سبب جنگ و درگیری، سرقت، قاچاق یا فروش غیرقانونی لطمه دیده اند، شروع شده و هر کشور می تواند سالانه پنج اثر در این لیست به ثبت برساند.
صادق دوست اشاره کرد: برمبنای آخرین آمار تا حالا ۱۳۲ اثر از طرف کشورهای اسلامی عضو در این لیست جای گرفته و تعدادی از آنها نیز از کمک ها و پشتیبانی مالی آیسسکو برای حفظ و نگهداری اماکن ثبت شده بهره برده اند.
هویت سازی برای کشورهای اسلامی، فراهم سازی وحدت بین کشورهای اسلامی، نظارت پس از ثبت، ملاحظات حقوقی، ظرفیت های انسانی، فنی و معرفی بهینه ظرفیت های کارشناسی کشور، پیشنهاد برگزاری اجلاس آیسسکو در ایران، آمادگی صدا و سیما برای پروژه های مشترک مرتبط و ساخت برنامه مستند، ثبت بازی های سنتی، استفاده از ظرفیت آیسسکو با حضور ۶۰ کشور عضو برای معرفی کشور همچون مباحث و موارد مطرح شده در این جلسه از طرف اعضای حاضر بود.


منبع:

1399/12/01
23:44:43
0.0 / 5
1106
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912