فراجا گردشگری
میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

افتتاح ۲ موزه جدید در تهران

افتتاح ۲ موزه جدید در تهران به گزارش فراجا امضای تفاهم نامه وزارت خانه های میراث فرهنگی و راه و شهرسازی، افتتاح کاخ موزه مرمر و ساختمان دفینه و توسعه گردشگری دریایی همچون خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.گروه جامعه؛ در این هفته خبر رسید بعد از آنکه امارات متحده عربی با ازسرگیری صدور ویزای گردشگری این کشور برای ایرانیان موافقت کرده، یک شرکت هواپیمایی ایرانی از آغاز فروش بلیت پروازهای دبی اطلاع داده است. همینطور یکی از شرکتهای هواپیمایی داخلی بعد از صدور ویزا، از فروش بلیت پروازهای روزانه به همه اقشار مردم اطلاع داد ولی سفیر ایران در امارات اعلام نمود که هنوز جزئیات آن اعلام نشده ازاین رو فعلاً اولویت با خانواده هایی است که پیش از این ثبت نام کرده بودند.
در این هفته همینطور بعد از آخر نمایشگاه بین المللی گردشگری، خبرگزاری مهر به بررسی چهاردهمین دوره این نمایشگاه پرداخت.
در این گزارش آمده بود که این نمایشگاه نه بین المللی بود، نه آنلاین و نه تخصصی چون با عنایت به آنکه قبل از شروع نمایشگاه، گفته شده بود بخش هایی از این برنامه به صورت آنلاین خواهد بود اما هیچ پلتفرمی برای آن در نظر نگرفته بودند. همینطور هیچیک از شرکتهای خارجی در این نمایشگاه غرفه نداشتند. از طرفی، حضور مردم هم بسیار کمرنگ بود چون تبلیغات برای آن صورت نگرفته بود. با این وجود حتی نمی توان اظهار داشت که این نمایشگاه تخصصی بود به دلیل آنکه نه گروه های تخصصی حضور داشتند و نه شرایط برای مذاکرات تخصصی وجود داشت. یکی از این فضاهای نامناسب برای مذاکرات تخصصی، صدای بلندگوها و گروه های موسیقی بود که مزاحم مذاکرات می شد.
در این هفته اتفاق مهم حوزه میراث فرهنگی، بازگشایی موزه دفینه برای نخستین بار بود. ساختمان دفینه با نمایش آثاری از گنجینه موزه های بنیاد مستضعفان در چارچوب سه موزه هنر جهان، موزه پول و موزه جواهرات بازگشایی شد. همینطور در مراسم افتتاح این موزه به صورت آنلاین، کاخ موزه مرمر با عنوان «موزه هنر ایران» هم راه اندازی شد. در این مراسم افتتاحیه مقاماتی همچون حجت الاسلام محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری حضور داشتند.
وی در این مراسم بیان نمود: عربستان سعودی در منطقه حرف اول را در از بین بردن آثار تاریخی می زند.
محمدی گلپایگانی اظهار داشت: زمانی که شما به موزه لور فرانسه سر می زنید، می بینید که بخشی از آثار تاریخی ایران در آنجا قرار دارد و این آثار سرقت شده است. موزه آرمیتاژ روسیه هم همین وضعیت را دارد.
پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان هم در این مراسم اظهار داشت که آثار تاریخی موزه های بنیاد، سرمایه ملی بودند که به ناروا به دست سلطنت طلبان افتاده بود و از خانه های درباریان و منصوبان دربار جمع آوری شدند ازاین رو ما هیچیک از این آثار را از کاخ های مصادره شده، جمع آوری نکرده ایم. ما این دو موزه را در حالی افتتاح می نماییم که جامعه ما را بعنوان موزه دار نمی شناخت.
این هفته همینطور علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی تفاهم نامه ای را با وزارت راه و شهرسازی امضا کرد.
مونسان در مراسم این تفاهم نامه اظهار داشت: با عنایت به پتانسیل های دریایی، در شمال و جنوب کشور و امکانات وزارت راه، میتوان مبحث تجهیزات دریایی تفریحی را به شکل جدی پیگیری کرد.
وی راه اندازی خطوط دریایی بین ساحل و جزایر و بین جزایر با هم را از نکات با اهمیت توسعه گردشگری دریایی دانست و افزود: آمادگی داریم پکیج هایی را هم برای اقامت های شبانه و ترددهای روزانه تعریف نماییم.
وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همینطور درباره مصوبه امحاء لنج های چوبی هم اظهار داشت: هنر لنج سازی ثبت شده است. این نگرانی وجود دارد که مصوبه باعث از بین رفتن هنر لنج سازی شود. باید از این میراث ملی پشتیبانی شود و اگر نیازی به اصلاح در آیین نامه است، این کار صورت گیرد.
حرمت الله رفیعی رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی، دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی این هفته در حوزه گردشگری اعلام نمود: بخشنامه ای از جانب یکی از اداره های کل میراث فرهنگی استان ها به دست ما رسیده که نشان داده است آنها اعلام نمودند ما باید بندی به بندهای قرارداد آژانس ها با مسافران اضافه نماییم که در آن آمده در صورتیکه مسافر مبادرت به خرید تور یا اجزای دیگر تور کرد و بنا به شرایط، آن خدمت لغو شد، مبلغی به مسافر برگردانده نمی شود؛ چنین اقدامی از نظر ما مردود است.
رفیعی با اشاره به اینکه هتلداران هم چنین اقدامی را انجام نخواهند داد، اظهار داشت: ما به معاونت گردشگری اعتراض می نماییم که مسافر در این صورت هیچگاه به آژانس رجوع نمی نماید.
از سوی دیگر، ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی هم اعلام نمود این بخشنامه به صورت سراسری ابلاغ نشده بلکه یکی از اداره های کل آن استان اعلام نموده بود که ما با آن سریعاً مخالفت کردیم.

1399/12/17
13:23:09
0.0 / 5
665
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912