فراجا گردشگری
گزارش فراجا؛

ماجرای افتتاح یك كتابخانه و اشتباه در بافت تاریخی و جهانی یزد

ماجرای افتتاح یك كتابخانه و اشتباه در بافت تاریخی و جهانی یزد کتابخانه مرکزی یزد پس از 25 سال، درحالی راه اندازی شد که هنوز وجود این بنا در بافت جهانی یزد، چالش برانگیز است. بنایی که می بایست دو طبقه از آن حذف می شد ولی با حذف یک طبقه آغاز به کار کرد.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ عملیات راه اندازی کتابخانه مرکزی یزد حدود ۲۵ سال پیش شروع شد اما به دلیلهای مختلف همچون ناهمگونی با بافت تاریخی و تعداد طبقات غیر منطبق با این بافت، به بهره برداری نرسید. قرار بود این بنا در ۶ طبقه ساخته شود که یک طبقه بجای دو طبقه از آن حذف شد. برای این پروژه هزینه ای بیش از ۱۶ میلیارد تومان صرف شده است. نهاد کتابخانه های عمومی کشور به بهره برداری رسید.
تا اینکه روز گذشته مراسم افتتاح کتابخانه مرکزی یزد در ۵ طبقه بعد از مخالفت دوستداران میراث فرهنگی با ارتفاع غیر همسطح آن نسبت به بافت جهانی، در حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد.
نکته قابل تأمل غیر از افتتاح این بنا، سخنان اسحاق جهانگیری بود که اظهار داشت: حالا همه دنیا نگاهش به این است که ما چگونه با این نگین ثبت جهانی شده برخورد می نماییم. کار بسیار خوبی انجام شد که ارتفاع ساختمان کتابخانه مرکزی آن کم شد. همین که دولت، ساختمان خودرا که می توانست با دستور رئیس جمهور از کاهش طبقات آن چشم پوشی کند، تخریب کرد، یک پیام را منتقل می کند و آن این است که در بافت تاریخی نباید هیچ اقدامی خلاف مقررات میراثی صورت گیرد.
سخنان جهانگیری در حالی نشان میدهد دولت پای حفظ بافت تاریخی ایستاده که اگر وی بعنوان معاون اول ریاست جمهوری کمی پرس و جو می کرد، متوجه می شد، در اصل باید از این بنا دو طبقه حذف می شد، اما دوستداران میراث فرهنگی در طول این مدت تنها توانستند متولیان ساخت کتابخانه را به حذف تنها یک طبقه راضی کنند. بدین سبب هنوز هم این بنا در بافت تاریخی یزد جای چالش دارد و مسئله آن طور که جهانگیری وانمود می کند، حل شده نیست.
در حین برگزاری مراسم افتتاحیه این کتابخانه که قدی بلندتر از قد بناهای تاریخی و خشتی دیگر این بافت تاریخی دارد؛ مصطفی فاطمی مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد در صفحه شخصی خود نوشت که «افتتاح این کتابخانه اتفاق مبارکی است اتفاقی که بعد از ربع قرن جدال دوست داران میراث فرهنگی و مدیریت اجرائی استان با حذف طبقه فوقانی به ثمر نشست. بااینکه اختتام ماجرا به نفع فرهنگ رقم خورد و یک مجتمع فرهنگی در عرصه بافت تاریخی پدیدار شد اما بپذیریم که ساخت و سازی با این هیبت برازنده یزد نبود. تبریک برای افتتاح کتابخانه، امیدوارم این آخرین اشتباه یزد باشد.»
به این مطلب واکنش های مختلفی شد. حسین آیت اللهی عضو علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد هم حذف یک طبقه از این ساختمان که در عرصه بافت تاریخی قرار دارد را به مثابه بریدن سر یک انسان دانست و نوشت که حذف ۷۰۰ متر مربع از زیربنای پژوهشی کتابخانه افتخار نیست!
این واکنش ها نشان میدهد هنوز هم وجود این ساختمان بعد از افتتاح با چالش رو به رو است چالشی که دقیقاً در عرصه بافت تاریخی و جهانی یزد رخ داده است.

حال سوال اینجاست آیا واقعاً نمی شد وقت و هزینه ای که برای ساخت این کتابخانه در بافت تاریخی شده را در یکی دیگر از محلات شهر برای ساخت کتابخانه ای بزرگ تر صرف می کردند؟ و آیا این آخرین اشتباه مسئولان در استان یزد خواهد بود؟ چون پس از این هر اقدامی شامل ضوابط سازمان جهانی یونسکو خواهد شد و باید متولیان میراث فرهنگی که حالا قدرت وزارت را دارند پاسخگو باشند.

1399/12/17
23:38:08
0.0 / 5
999
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912