فراجا گردشگری

كشف بقایای یك دایناسور و تخم های فسیل شده

كشف بقایای یك دایناسور و تخم های فسیل شده فراجا: باستان شناسان در چین بقایای یک دایناسور را درحالی که بر روی آشیانه تخم های فسیل شده قرار دارد کشف کرده اند.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا و به نقل از انشنت اوریجینز، باستان شناسان در شهر «گانژوو» واقع در چین به اکتشاف بزرگی دست یافته اند. آنها موفق شدند بقایای دایناسوری را کشف کنند که بر روی چند تخم فسیل شده نشسته است.
این دایناسور از گونه «اوویرپتور» است و کارشناسان معتقدند فسیل این دایناسور بالغ و جنین های داخل تخم به حدود ۷۰ میلیون سال پیش تعلق دارند.
این اولین باری است که پژوهشگران بقایای دایناسور غیرپرنده ای را کشف کرده اند که بر روی آشیانه ای نشسته است که تخم و جنین های فسیل شده در آن وجود دارند.


دکتر «شاندونگ بی» که همچون محققانی است که این اکتشاف را مورد بررسی قرار داده است بیان کرد: «کشف بقایای دایناسور در آشیانه و جنین های فسیل شده دایناسور نادر است.»
با این وجود قبل از این مواردی از کشف بقایای دایناسور «اوویرپتور» به همراه تخم های شان صورت گرفته بود اما این اولین باری است که داخل تخم ها جنین کشف شده است.
دکتر «ژو» از دیگر پژوهشگران یک موسسه دیرین شناسی در پکن که معتقد می باشد این اکتشاف نادر اطلاعات بسیار زیادی را ارائه خواهدنمود اظهار داشت: «حتی فکر کردن به این که چه میزان اطلاعات زیست شناسی در این فسیل وجود دارد حیرت آور است... ما سالهای بسیاری را صرف یادگیری و مطالعه این نمونه خواهیم کرد.»
بقایای این دایناسور درحالی که بر روی دست کم ۲۴ تخم فسیل شده قرار داشت کشف شده است. بنا بر این بنظر می رسد این دایناسور درحالی که روی تخم ها نشسته بوده یا در حال محافظت از تخم هایش بوده مرده است. دست کم هفت مورد از این تخم ها شکسته نشده اند.
دکتر «لامانا» دیرین شناس از موزه تاریخ طبیعی کارنگی معتقد می باشد این دایناسور یک مادر دلسوز بوده که جانش را حین مراقبت از کودکانش از دست داده است.
منبع:

1399/12/24
22:40:13
0.0 / 5
203
تگهای خبر: باستان شناس , شهر , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری