فراجا گردشگری

چرا در كاخ گلستان گردوخاك شد؟

چرا در كاخ گلستان گردوخاك شد؟ به گزارش فراجا کارهای شبانه روی دیوار ورودی شرقی کاخ گلستان حساسیت برانگیز شده است. معاون فنی کاخ توضیح می دهد: پاکساری جداره آجری درحال انجام است تا این ورودی که 30 - 40 سال بسته بود، به روی مردم باز شود.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، انتشار فیلمی از کارگری که با دستگاه فرز سنگ درحال پاکساری آجرهای قاجاری کاخ گلستان است و حجم گرد و خاکی که برپا کرده، نقدهایی را متوجه شیوه مرمت این بنای تاریخی - که در لیست جهانی یونسکو ثبت شده - کرده است. جبار آوج، معاون فنی کاخ گلستان اما می گوید که اطلاعات پخش شده با اصل قضیه فاصله دارد. او توضیح می دهد: غروب شنبه (۲۳اسفند) نزدیک به ساعت یک ربع مانده به ۷ همکاران ما مشغول پاکسازی جداره بودند که شخصی فیلمی تهیه کرد. البته ما ممنونیم که این فیلم را منتشر نمودند، چون حساسیت مردم به میراث فرهنگی به قدری زیاد شده که به کوچک ترین اتفاق در آثار تاریخی واکنش نشان می دهند. ولی در آن فیلم گفته شده با ابزار و دستگاه فرز پاکسازی جداره انجام می شود، درحالی که از سمباده استفاده می شود.
او با حضور در ورودیِ «باب عالی» کاخ گلستان، شیوه مرمت و احیای این سردر را توضیح می دهد: جداره های تاریخی روش مرمت و حساسیت ویژه ای دارند. روش های متداولِ پاکسازی برای جداره آجری، خشک و یا تر است که بسته به شرایط بنا و مرمتگر انتخاب می شود. جداره این ورودی در ۳۰ - ۴۰ سال اخیر به هیچ وجه پاکسازی نشده بود و انباشتی از دوده، چربی، گرد و خاک و فضله کبوتر روی آن وجود داشت. برای پاکسازی این آلودگی استفاده از روشِ تَر مناسب نمی باشد، چون آب موجب می شود قسمتی از این آلودگی به آجر نفوذ کند و آنرا به عمق ببرد و آلودگی را مضاعف می کند؛ بدین سبب مصلحت دانستیم از روش خشک استفاده نمائیم. هرچند در روش های تر از واترجت استفاده می شود که کار فوق العاده اشتباهی است. از روش سنتی آجرساب نیز می توان استفاده کرد، ولی در این سطح از آلودگی جوابگو نبود و فقط موجب انتقال آلودگی به عمق می شد.
نمایی از پاکسازی جداره آجری «باب عالی» کاخ گلستان که حاشیه ساز شد


منبع:

1399/12/25
13:50:33
0.0 / 5
841
تگهای خبر: دستگاه , مرمت , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912