فراجا گردشگری

چه عاملی سبب محبوبیت گردشگری سیاه شده است؟

چه عاملی سبب محبوبیت گردشگری سیاه شده است؟ فراجا: خراسان رضوی گردشگری سیاه به بازدید از مکان هایی گفته می شود که سیاه ترین وقایع که اغلب مربوط به مرگ و فاجعه در تاریخ بشر هستند در آنجا رخ داده است. این اتفاقات سیاه می تواند شامل بلایای طبیعی مانند سونامی یا زلزله و حوادث تصادفی مانند نسل کشی، ترور، پاک سازی قومی، حبس، جنگ، تروریسم و غیره باشد.


به نقل از نیوز، نیاز مسافران از مقصد به استراحت در سواحل یا لذت از خدمات مجلل محدود نمی گردد، بلکه می تواند ارزش های منحصربه فرد مقصد برای ارائه تجربیات بی نظیر را شامل شود. با گردشگری سیاه، مسافران می توانند جنبه بسیار متفاوت و گاهی اوقات خاص، دلخراش و هیجان انگیز از مقصد را تجربه کنند.
گردشگری سیاه همین طور با عناوین Thana، سیاه، غم انگیز یا بیمارگونه شناخته می شود، اما چرا گردشگری سیاه روزبه روز بیشتر مورد توجه قرار می گیرد؟ مهم ترین علل آن در ذیل ذکر شده است.
مستندها و فیلم ها
مستندها بجای آشکار کردن مقصد از منظر گردشگری، بیشتر به موضوعات تاریخی، جغرافیایی یا فرهنگی می پردازند. بااین حال، پخش این مستندها بوسیله صفحه تلویزیون موجب ایجاد علاقه مخاطب به مقصد می شوند و در تصمیم گیری برای سفر و دیدن این مکان ها با چشم خود کمک می کنند.
یکی از فیلم های مستندی که بطور خاص در مورد گردشگری سیاه تولید شده است، فیلم مستند Dark Tourism است که سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ مانفرد بکر مستندساز آلمانی-کانادایی آنرا ساخته است. بطور کلی، این برنامه جذابیت های مشاهده شده و منتقل شده از چشم مسافر را ضمن ذکر جنبه های مشکل ساز این نوع گردشگری برجسته می کند.
سریال "Dark Tourists" نتفلیکس، مجموعه هشت قسمتی نیوزیلندی است که در سال ۲۰۱۸ با طرح دیوید فاریر(روزنامه نگار) در جستجوی مکان های عجیب و تا حدودی وحشتناک توریستی پخش گردید و مخاطبان زیادی را نیز به خود جلب کرده است.


گردشگری سیاه در چین
شهر ووهان چین، شهری است که نخستین مورد ویروس کرونا را پیش از همه گیری جهانی بیماری کووید- ۱۹ ثبت کرده است. این ویروس موجب تعطیلی بخش های اقتصادی و گردشگری خیلی از کشورهای جهان در این بحران شد. خیلی از افراد در سال ۲۰۲۰ با شهر ووهان آشنا شده اند و نمی توانند علاقه خودرا برای بازدید از این مکان پس از یک جنگ طولانی با بیماری همه گیر پنهان کنند.
در اکتبر سال ۲۰۲۰، مقامات محلی تور ووهان را برای ساکنان خارجی که هم اکنون در چین زندگی و کار می کنند، ارائه کردند. توریستهای خارجی از بیمارستان Leishenshan که برای مراقبت از بیماران در اوج شیوع همه گیری تولید شده بود و همین طور نمایشگاه های سازمان یافته دولت ووهان برای ارائه موفقیت خود در مهار بحران علاوه بر سایر موارد معمول جاذبه های گردشگری بازدید می کنند. سپس در تاریخ ۱۳ نوامبر سال ۲۰۲۰، اداره فرهنگ و گردشگری ووهان، کمپین «بیایید در ووهان دیدار کنیم» را برای ترویج تصویر یک مکان امن و صلح آمیز برای جذب بازدید کنندگان به اینجا در بهبود بعد از شیوع بیماری شروع کرد.


پتانسیل گردشگری سیاه در ویتنام
ویتنام کشوری با تاریخ غنی که در خیلی از مکان ها آثاری از جنگ را در خود جای داده است. تعدادی از مکان های معمولی که می توانند برای گردشگری سیاه عنوان شوند، شامل زندان Hoa Lo در هانوی، تونل های Cu Chi و موزه بقایای جنگ در شهر هوشی مین یا زندان Con Dao در فوکوک است. این مکان ها برای بهره برداری از گردشگری سیاه با ارزش های تاریخی، فرهنگی و آموزشی است و به گردشگران کمک می نماید تا درباره زندگی افراد برای غلبه بر فجایع گذشته اطلاعات بیشتری بدست آورند.
سازمان های مدیریت مقصد(DMO) باید برنامه ها و دستورالعمل های مفصلی ارائه نمایند تا از بهره برداری بیش از حد و فرسایش تاریخ یا علوم انسانی جلوگیری نمایند.
منبع:

1399/12/27
19:20:14
0.0 / 5
653
تگهای خبر: آموزش , توریست , جاذبه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912