فراجا گردشگری

میرعابدین كابلی درگذشت

میرعابدین كابلی درگذشت به گزارش فراجا میرعابدین کابلی، از گنجینه های دیرینه شناسی ایران دارفانی را وداع گفت.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، مصطفی ده پهلوان، رئیس مؤسسه دیرینه شناسی دانشگاه تهران خبر درگذشت میرعابدین کابلی را در صفحه شخصی اش در اینستاگرام تایید کرده است. او یکی از پیشکسوتان دیرینه شناسی ایران قبل و پس از انقلاب بود که روی محوطه های بسیاری کاوش و پژوهش کرد.
میرعابدین کابلی در ۹ مردادماه سال ۱۳۲۲ در شهرستان بابل به دنیا آمد. او مقاطع مختلف تحصیلی خویش را در بابل گذراند و در خردادماه ۱۳۴۳ دیپلم متوسطه خویش را گرفت. کابلی که از دوره ی دبستان به تاریخ علاقمند بود، در سالهای دهم و یازدهم متوسطه با جستجوهای مارلیک آشنا شد که خود جرقه ای برای ادامه ی تحصیلات دانشگاهی بود، در مهرماه ۱۳۴۳ دانشجوی کارشناسی دیرینه شناسی دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۴۷ پس از دریافت مدرک کارشناسی و با عنایت به رتبه ی اول، مهرماه ۱۳۵۱ در مقطع کارشناسی ارشد ثبت نام کرد، اما از ادامه تحصیل انصراف داد.
کابلی فعالیت خویش را در اداره ی کل دیرینه شناسی از سال ۱۳۵۰ شروع کرد و از آن زمان در خیلی از جستجوهای دیرینه شناسی با مسئولیت های مختلف شرکت کرد که از آن جمله میتوان جستجوهای هفت تپه، ابوفندوا، بررسی شمال خراسان، شهداد و نخستین بررسی مشترک در هلیلان به سرپرستی وی و "پدر مورتنسن" را برشمرد. او مسؤولیت های معاونت و ریاست پژوهش اداره ی کل باستان شناسی، مدیریت بخش جستجوهای دیرینه شناسی و معاونت پژوهشی میراث فرهنگی استان تهران را هم برعهده داشته است.
از میرعابدین کابلی یک مرتبه در سال ۱۳۹۵ بعنوان یکی از مفاخر میراث فرهنگی ایران تجلیل شد که همزمان با آن، کتابی با عنوان «جشنامه میرعابدین کابلی» هم رونمایی گردید.
منبع:

1400/01/13
15:56:24
0.0 / 5
618
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912