فراجا گردشگری

چرا مسافران رها شدند؟

چرا مسافران رها شدند؟ پیشبینی ها بر این است که با کاهش محدودیت های سفر در نوروز، موج چهارم ویروس کرونا در کشور از طریق برسد. انگشت افترا هم به سمت مسافران و صنعت توریسم است.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، وزیر بهداشت که قبل از آغاز تعطیلات نوروز مردم را قسم داده بود سفر نروند، روز سیزدهم فروردین ماه متنی اعتراضی را منتشر و از تصمیم های دیگر مسؤولان درباره سفرهای نوروزی انتقاد کرد: «نوشتیم... گفتیم... التماس کردیم... قسم دادیم که دو تا سه هفته صبوری کنید، مهلت بدهید، تا مثل سال پیش از فرصت تعطیلات سال نو استفاده نماییم و با تشدید بیماریابی در طرح شهید سلیمانی خانه به خانه شعله های کوچک را شناسایی و مهار نماییم تا به هم نپیچند و آتش دامن پهنه کشورما را نگیرد.
گفتیم: سفر و جمعیت سیال نمی گذارد طرح اجرا شود و بیماری هم از نقاط گرفتار به مراکز پاک تر منتقل می شود... گفتیم: اقتصاد گردشگری اهمیت دارد ولی سرمایه اجتماعی نظام سلامت و هزینه های شیوع مجدد بیماری و اثراتش بر اقتصاد خرد و کلان کشور هم بی اهمیت نیست... گروهی فکر کردند فراز و فرود منحنی ها شاید به شیوه فتوشاپ است!....»
پس از آن، سخنگوی وزارت بهداشت آمار داد که در تعطیلات نوروز بیشتر از ۱۵ هزار نفر که به ویروس کرونا مبتلا بوده و از بیماری خود آگاهی داشته اند، سفر رفته اند.
سوای این سوال افکار عمومی که اگر آن ۱۵ هزار نفر قابل شناسایی بوده اند، چرا از انجام سفر آنها جلوگیری نشده، مسئله دیگر این است که با بیان این عدد در واقع مدیریت سفرها زیر سوال رفته است.
طبق دستورالعمل ستاد خدمات سفر که قبل از آغاز تعطیلات نوروزی صادر شد، همه دستگاه ها موظف شده بودند سیاست «عدم تشویق به سفر» را به صورت جدی در دستور قرار دهند، اما پیام های تشویقی برخی ادارات میراث فرهنگی و گردشگری استان ها، سفرهای استانی مسؤولان گردشگری کشور، تاکید پیاپی بر رعایت پروتکلهای بهداشتی برای جلب اطمینان خاطر مسافران و اعتراض به سیاست های ستاد کرونا در تغییر رنگ شهرها و محدودتر کردن دایره سفر، برگزاری کاروان های نوروزی شهرداری در خیلی از شهرها که عامل ازدحام جمعیت بود، برخی برنامه های تشویقی و انگیزشی صدا و سیما با محتوای سفر و مهم تر از همه کاهش محدودیت های تردد بدون داشتن برنامه ای برای مدیریت سفرها، اجرا نشدن درست مصوبه های کرونا برای کنترل مسافران بعنوان مبتلایان احتمالی به کرونا در بعضی استان ها و تغییر نکردن شیوه های نظارتی بنا به اظهارات کسب و کارهای گردشگری، مؤید این است که به آن اصل توجه چندانی نشد. هرچند که در طول تعطیلات نوروز، وزارت بهداشت مدام درباره گسترده شدن ویروس جهش یافته کرونا با انجام سفر اخطار می داد، اما باید توجه کرد که اثر این پیام، پس از یک سال تکرار بدون هیچ تغییری در محتوا و عمل، آن چنان که باید اثرگذار نخواهد بود.
وزارت بهداشت در کنار وزارت راه و شهرسازی از جانب ستاد خدمات سفر موظف شده بود پروتکلهای بهداشتی مختصِ سفر بخصوص با سیستم حمل و نقل عمومی و اماکن عرضه دهنده خدمات را بازبینی کند، اما آن چنان که صاحبان کسب و کارهای گردشگری می گویند و در سیستم های حمل و نقل عمومی مشاهده شد، نه تنها این پروتکل ها تغییری نکرد که نظارت ها نسبت به یک سال گذشته، تغییر یا تشدیدی نداشته است.
همچنین قرار بود در طول تعطیلات نوروز، برگزاری چادر مسافرتی در بوستان ها، پارک ها و مراکز تفریحی و اقامت در کمپ های جنگلی در همه شهرها (با رنگ های قرمز، نارنجی، زرد و آبی) ممنوع شود، اما بررسی ها و پیگیری های ایسنا و گزارش های تصویری منتشرشده از سراسر کشور نشان داده است که این ممنوعیت در همه نقاط کشور بخصوص مناطق ساحلی حاکم نبوده است و کنترل در این بخش هم به درستی اجرا نشده است.
ستاد خدمات سفر برپایه مصوبه ستاد ملی کرونا و اعلام قرارگاه عملیاتی کرونا اعلام نمود که نیروی انتظامی موظف است از تردد خودرو ها و سرنشینان آنها که دارای تست مثبت کووید ۱۹ هستند برابر گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جلوگیری نماید، اما این که چگونه اقدام شده که ۱۵ هزار نفر مبتلا بدون ممانعت توانسته اند به سفر بروند، همچنان محل سوال است و پرسش های دیگری را مطرح می کند همچون این که آیا پلیس طبق سناریوهایی که پیش از تعطیلات اعلام نموده بود در ورودی شهرها سرنشینان خودرو ها را کنترل یا راه های منتهی به شهرهای پرخطر را مسدود کرد، یا فقط به همان جریمه بعنوان اهرم برخورد بسنده کرد؟
طبق مصوبه ستاد خدمات سفر، قرار بود تورها و خودرو های در رابطه با آنها تنها در شهرهای آبی و زرد برگزار شوند، اما در همین مدت آژانس های مجاز برای تور خوزستان که در وضعیت با خطر بسیار زیاد کرونا مواجه بود، تبلیغات زیادی داشتند و از اجرای تور آنها هم جلوگیری نشد و اگر هم برخی از این تورها برگزار نشدند، بیشتر به خاطر استقبال کم مردم بود.
همچنین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی موظف بود در این زمان نظارت و بازرسی ها را تشدید کند اما بررسی ها و پیگیری های ایسنا از فعالان گردشگری نشان داده است این بازرسی ها تغییر محسوسی نسبت به یک سال قبل و حتی سال ۹۸ نداشته و عملکرد ستادهای خدمات سفر در تعطیلات حساس کرونایی زیر سوال است. با این وجود، مسؤولان گردشگری در سفرهایی که به برخی استان ها داشتند مدام بر تشدید نظارت ها در تعطیلات نوروز و رعایت درست پروتکلهای بهداشتی تاکید داشتند و در تمام این مدت حتی یک گزارش از برخورد و تخلف عرضه نکردند، گویی که همه تاسیسات گردشگری بدون مشکل و ایراد با رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی فعالیت می کردند.
این وزارت خانه قبل از آغاز تعطیلات با بیان این که مجوز سفرهای نوروزی را از ستاد ملی کرونا گرفته است، از اجرای طرح «سفر هوشمند و ایمن» اطلاع داده بود که جزئیات دیگری جز نام این طرح مشخص نشد و همچنان طرحی پرابهام برای فعالان گردشگری و ناشناخته برای مردم است. این وزارت خانه که تا قبل از تعطیلات نوروز نگران ممنوعیت سفرها و ورشکستگی صنعت توریسم بود، این مدت حتی یک گزارش تخمینی، تحلیلی و حتی احتمالی از میزان اثرگذاری اقتصادی و ارزش افزوده این سفرها در صنعت توریسم کشور عرضه نکرده و فقط این آمار را داده اند که از ۲۸ اسفند ۹۹ تا هفتم فروردین ماه، یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفرشب در مراکز اقامتی رسمی کشور اقامت داشته اند.
اگرچه حالا انگشت افترا گسترده شدن ویروس جهش یافته کرونا در کشور بیشتر مسافران را نشانه گرفته است، اما نمی توان از سیاست، اظهارات و عملکرد متناقض برخی دستگاه ها چشم پوشید و فقط یک گروه را مقصر دانست، به خصوص آن که سفرهای انجام شده به این شکل، بنا بر اظهارات صاحبان اقامتگاه ها و آژانس ها آورده اقتصادی چندان مؤثری برای آنها نداشته که جبران گوشه ای از خسارت و ضررهای یک سال قبل باشد.
ضمن این که از شکل سفرهای انجام شده برمی آید مدیریت جامعی برای هدایت و کنترل مسافران به مناطق کم خطر در تعطیلات نوروز حاکم نبود و حتی در فرصت یک سال قبل و با وجود تجربه نوروز ۹۹ و سایر کشورها، حتی برای شناسایی و معرفی اماکنی که پروتکل ها را دقیق رعایت کرده اند و یا می توانند کد سلامت یا ایمنی گردشگری داشته باشند، اقدامی نشد و تنها به حرف هایی از این دست که «تا به حال وزارت بهداشت گزارشی از ابتلای مسافران در این هتل، تور یا موزه نداشته و نداده است» و یا به همان تاییدیه رعایت پروتکلهای بهداشتی که وزارت بهداشت در اوایل سال ۹۹ به تاسیسات گردشگری داد، بسنده شد.
بسیاری همچون رئیس تیم واکنش سریع کووید ۱۹ در کشور معتقدند شرایط موجود در نتیجه سیاست های متناقض در مدیریت کرونا است. دکتر حمید سوری گفته که متاسفانه سفرهای زیادی صورت گرفت و هرچند اقداماتی که برای کوتاه کردن سفرها و پیشگیری از سفر به نقاط قرمز و نارنجی صورت گرفت تا حدی موثر بود، اما فراموش نکنیم اپیدمی کار خویش را می کند؛ این که مردم را مجبور نماییم سریع تر از نقطه ای که قرمز و نارنجی می شود بیرون بروند، می تواند سبب گسترش اپیدمی در کشور شود. چطور امکان دارد که افراد بومی یک شهر قرمز بدون تست منفی کرونا مجاز به برخی سفرها نباشند اما به مسافران آن شهر که همان شرایط را به لحاظ مبتلا شدن و آلودگی دارند می گوییم سریعا شهر را ترک کنند آن هم بدون آن که هیچ اقدام موثری برای رصد و رهگیری آنها داشته باشیم. این موضوعات سیاست های متناقضی است که به نظر می آید هماهنگی کافی برای تصمیم گیری ها با متخصصین حوزه سلامت و وزارت بهداشت صورت نمی گیرد که شاهد چنین سیاست های برخوردی هستیم و در صورت تداوم می تواند سبب بی اعتمادی مردم به سیاست ها و تصمیم گیری ها شود.
منبع:

1400/01/14
23:42:13
0.0 / 5
704
تگهای خبر: آموزش , اقامت , پزشك , تبلیغات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912