فراجا گردشگری
رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان:

اتمام مرمت یخدان میرفتاح ملایر اعتبار می خواهد

اتمام مرمت یخدان میرفتاح ملایر اعتبار می خواهد به گزارش فراجا همدان رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ملایر اظهار داشت: اتمام مرمت «یخدان میرفتاح» نیازمند تخصیص اعتبار است و در صورت تأمین اعتبار، مرمت این بنا طی روزهای آینده انجام می شود.


ابراهیم جلیلی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به اینکه طاق گنبدی یخدان میرفتاح در اثر بارندگی شدید در فروردین ۹۸ فرو ریخت، اضافه کرد: این یخچال از سه قسمت تشکیل شده که شامل یخدان با حدود شش متر در عمق زمین، یک چاه دفع آب به عمق پنج متر، ساقه یا پایه گنبد با حدود چهار متر که از مصالح سنگ و خشت و آجر است و قسمتی که محل زخیره یخ بوده تحت عنوان یخدان و ساقه که این قسمت ها کاملاً سالم می باشد.
وی با اشاره به اینکه قسمت فروریخته بنا گنبدی است که برای پیشگیری از تابش مستقیم نور به یخ داخل یخدان روی آن زده شده و سبب تهویه و دیرتر آب شدن یخ ها می شده است، افزود: یک دیوار سایه انداز کنار یخدان وجود داشته که بین ۴۰ یا ۵۰ سال قبل و قبل از ثبت ملی بنا از بین رفته و سه حوض داشته که آب قنات را در زمستان درون آنها می ریختند تا یخ بسته سپس داخل یخدان بریزند.
جلیلی با رد این قضیه که برخی اظهار می کنند یخدان به تلی از خاک تبدیل گشته است، اظهار داشت: بعد از ریزش به دلیل خطر انسانی و محافظت از بنا اقدامات در ارتباط با اعلام خطر و نوارکشی انجام شد همینطور در سال ۹۸ حدود ۱۳۰ متر حصارکشی فلزی انجام گرفت و حدود ۱۳۰ میلیون تومان هزینه برد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ملایر تشریح کرد: بعد از حصارکشی کار فتوگرامتری یا مستندنگاری وضعیت موجود یخدان انجام شد و حدود ۱۰ میلیون تومان هزینه برد سپس صدمه شناسی و طرح اولیه مرمت انجام گرفت که ۴۰ میلیون تومان برای این کار هزینه شد.
وی ادامه داد: در سال ۹۸ مصالح مورد نیاز برای مرمت خریداری و مقرر شد برای بازسازی بنا از محل اعتبارات مدیریت بحران اعتباری تخصیص یابد که در آن سال حدود ۶۰۰ میلیون برآورد شد اما هیچ اعتباری به بنا اختصاص پیدا نکرد.
جلیلی مطرح کرد: با پیگیری فرماندار ملایر و مدیرکل میراث فرهنگی استان از محل وضعیت متوازن استانی ۳۰۰ میلیون اعتبار کسب شد و ۲۱۰ میلیون تومان تخصیص یافت و طبق قرارداد با پیمانکار کار آواربرداری مجموعه، جداسازی الحاقات استقامت بخشی اطراف بنا، تخلیه آوار اطراف محوطه یخدان، خرید مصالح چوبی و کلاف چوبی و بستن آن انجام و الان دیوارهای دور و ساقه بازسازی شد.
وی با اشاره به اینکه تابحال برای مرمت این بنا حدود ۵۰۰ میلیون تومان هزینه شده است، اظهار داشت: متأسفانه به دلیل تأخیر در تأمین اعتبار هزینه های مرمت افزوده شد، در ابتدا انتظار داشتیم با همان اعتبار گنبد بنا را بزنیم اما وقتی مشاهده شد دیواره های ساقه بنا یا دیواره های نگهدارنده گنبد به مرور زمان از بین رفته، نظرمان تغییر نمود و مقرر شد استقامت بخشی انجام گیرد و به صورت اصولی مرمت و بازسازی شود.
جلیلی با اشاره به اینکه با مساعدت استانداری همدان قرار شد اعتباری به یخدان میرفتاح تزریق شود تا مرمت مطابق طرح انجام گیرد، تصریح کرد: از مسؤلان استانی انتظار داریم نه تنها در مرمت یخدان میرفتاح بلکه در مورد سایر بناهای شهرستان هم مساعدت کنند.
وی افزود: آثاری در شهرستان ملایر وجود دارد که احتیاج به مرمت دارند و کمک های مردمی و سمن ها می تواند یاری رسان باشند و مثل سایر قسمت ها که خیرین بهداشت و سلامت، مدرسه ساز، ابنیه مذهبی وجود دارد، برای مرمت هم همیاری کنند چونکه اعتبار این بخش کفاف مرمت و نگهداری بناها را نمی دهد.

منبع:

1400/01/17
16:33:50
0.0 / 5
968
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912