فراجا گردشگری

اولین دفتر قشم شناسی منتشر گردید

اولین دفتر قشم شناسی منتشر گردید به گزارش فراجا «نگومی»، اولین مجموعه از قشم شناسی برای معرفی موزه های محلی و فرهنگ بومی این جزیره منتشر گردید.


عبدالرضا دشتی زاده ـ نویسنده و پژوهشگر حوزه تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران و استاد دانشگاه ـ درباره انگیزه نگارش این کتاب به ایسنا، اظهار داشت: امیدوارم بخشی از پیام میراث بومی باشکوه این سرزمین که درحال فراموشی است، به نسل جدید منتقل شود.
او درباره «نُگومی»، عنوان این کتاب توضیح داد: نگومی نوعی صندوق نگین دار است. مردم محلی به نگین نگوم می گویند و از این نظر چنین عنوانی برای این کتاب انتخاب شد، چون مانند صندوقی است که خاطرات قدیمی و فرهنگ بومی مردم همچون نگین در آن گردآوری شده است. در این کتاب با برخی از افراد فرهیخته قشم که موزه های محلی و مردم شناسی را راه اندازی کرده اند، مصاحبه کرده ام و به واژه شناسی اشیایی که از سفرهای دریایی به این جزیره رسیده اند، پرداخته ام.
او افزود: تلاش بر این بود بخشی از توانمندی جامعه محلی قشم و موزه های مردم شناسی که باید در چرخه گردشگری به آن توجه گردد، معرفی شوند. کتاب اردیبهشت ماه منتشر خواهد شد و از جامعه محلی و موزه داران که در تهیه آن کمک کرده اند، تشکر می کنم.
به قول دشتی زاده، موزه های مردمی و محلی که در کتاب نُگومی به آنها پرداخته شده در روستاهای دیرستان، طولا، گورزین، لافت، دفاری و گوران توسط مردم راه اندازی شده اند.
در معرفی این کتاب آمده است: اولین کتاب مجموعه قشم شناسی (میراث فرهنگی و گردشگری) به معرفی موزه ها، مردم محلی و فرهنگ بومی این جزیره متمرکز شده است و بخشی از توانایی های مردم محلی جزیره قشم در معرفی داشته های فرهنگی خویش بررسی می شود.
موزه های محلیِ بزرگ ترین جزیره خلیج فارس مکان هایی بسیار ساده و تفکربرانگیز و دارای ماهیتی متفاوت با سایر موزه های کشور هستند. خوانندگان در این کتاب با تلاش کسانی آشنا خواهند شد که با موزه داری توانسته اند جنبه های مهمی از میراث نیاکان خود را حفظ کنند. این موزه های محلی که در چندین روستای جزیره قشم بوجود آمده اند، برای گردشگران نمایی خوانا از فرهنگ بومی این سرزمین اعجاب انگیز را بازسازی می کنند.
گردشگران علاقمند به فرهنگ بومی، دانشجویان و راهنمایان گردشگری و میراث فرهنگی با خواندن این کتاب که قیمت روی جلد آن ۳۵ هزار تومان است، می توانند با جایگاهی نوین از جذابیت های جزیره قشم در گردشگری حوزه خلیج فارس آشنا گردند.1400/01/25
21:28:45
0.0 / 5
926
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912