فراجا گردشگری

كشف قدیمی ترین شواهد وجود عسل در ۳۵۰۰ سال پیش

كشف قدیمی ترین شواهد وجود عسل در ۳۵۰۰ سال پیش فراجا: خراسان رضوی باستان شناسانی که در سایت حفاری در مرکز نیجریه کار می کردند، ظروف سفالی پیدا کردند که تعدادی از آنها قدمت 3500 ساله دارند. این ظروف مدرکی برای وجود قدیمی ترین شیرین کننده شناخته شده بشر ارائه کرده اند. پژوهشگران با تجزیه وتحلیل بقایای کشف شده در خرده ریزها و ترکیبات موجود در آنها اعلام نمودند که احیانا شانه های مومی در این ظروف گرم می شدند تا عسل جدا شود.


به نقل از نیوز، این کشف موردی هیجان انگیز است برای اینکه زنبورداری در جنوب صحرای آفریقا که از بین رفته را ثابت می کند. خرده های سفال مربوط به فرهنگ نوک (NOK) است، تمدنی که در حدود ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد ایجاد و حدود ۱۵۰۰ سال باقی ماند.
این فرهنگ با ساخت ماهرانه مجسمه های سفالی، از قدیمی ترین آثار هنری در آفریقا، شناخته شد. این فرهنگ در مکانی رشد کرده است که در آن کشاورزان و علوفه داران با یکدیگر زندگی می کردند اما در مورد نگهداری از حیوانات اهلی و شکار اطلاعاتی از این فرهنگ در دسترس نیست.
محققان در حال کار بر روی این سایت و کوشش برای مطالعه بیشتر در مورد این فرهنگ با بهره گیری از آثار همراه با وعده های غذایی هستند. دانشمندان بطور معمول در مورد محل اقامت و وعده های غذایی کاوش می کنند تا به مطالعه در مورد علوفه و روش های کشاورزی در یک منطقه بپردازند. آنان معمولا استخوان های حیوانات را در داخل خاک جستجو می کنند اما در سایت های مستقر در مرکز نیجریه، خاک اسیدی از حیوانات محافظت نمی کند.


به همین دلیل پژوهشگران خرده های سفال را که تا حالا بیش از ۴۵۰ مورد پیدا شده است را بررسی می کنند. چند سوم از ظروف سفالی کشف شده دارای چربی های پیچیده ای بودند که در موم وجود دارد. آنان فکر می کنند، زمانی که موم طی گرم شدن ذوب می شود در منافذ ظرف محبوس شده یا با ذخیره سازی موم درون سفال جذب می شود. پژوهشگران دریافته اند که این چربی های موم ممکنست صدها سال حفظ شوند.
منبع:

1400/01/30
14:20:27
0.0 / 5
670
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912