فراجا گردشگری

روزهای سخت صنعت گردشگری در زیر سایه كرونا

روزهای سخت صنعت گردشگری در زیر سایه كرونا به گزارش فراجا سمنان سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان با اشاره به زیان بخش گردشگری در بیش از یک سال اخیر اظهار داشت: صنعت گردشگری روزهای سختی را پشت سر می گذارد.


حمیدرضا دوست محمدی 31 فروردین ماه 1400 با اشاره به کاهش اقامت مسافران نوروزی در این استان از زمان شروع کرونا تا کنون از کاهش 96 درصدی اقامت مسافران نوروزی در یک سال اخیرخبر داد و اظهار نمود: اقامت مسافران نوروزی در استان نسبت به 2 سال قبل 96.88 درصد کاهش داشت.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اضافه کرد: از 28 اسفند 1399 تا 13 فروردین امسال، 13 هزار و 747 مسافر در تأسیسات گردشگری مجاز استان شامل هتل، هتل آپارتمان، اقامتگاه های سنتی، میهمان پذیرها، اقامتگاه های بوم گردی، مجتمع گردشگری اقامت داشته اند.
وی افزود: در مجموع، ضریب اشغال واحدهای اقامتی مجاز استان 23 درصد بوده است که این رقم نسبت به سال پیش از شیوع کرونا، 96.88 درصد افت داشته است.
دوست محمدی اظهار داشت: با هدف رعایت شیوه نامه های ابلاغی در امتداد سفر هوشمند و مسئولانه، در روزهای نوروز امسال فقط موزه ها و اماکن تاریخی رسمی و تحت نظارت اداره کل که قابلیت کنترل و تدابیر لازم برای رعایت شیوه نامه های بهداشتی را داشتند، بازگشایی شدند و نسبت به دو سال قبل کاهش 90 درصدی بازدید از اماکن تاریخی و موزه ها را شاهد بودیم.
او با اشاره به اینکه به سبب شیوع کرونا، صنعت گردشگری روزهای سختی را پشت سر گذاشته و هم اکنون نیز از شرایط مطلوبی برخوردار نیست، افزود: ستاد خدمات سفر استان سمنان در نوروز 1400 برمبنای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا و با شعار سفرهای هوشمندانه و مسئولانه فعالیت کرد.
دوست محمدی اضافه کرد: بر این اساس، ممنوعیت برگزاری مراسم جمعی، نوروزگاه ها، جلوگیری از اسکان مسافران در پارک ها و چادرهای مسافرتی و... در دستور کار قرار گرفت و مسافران و زوار در مراکز مجاز زیر نظر این اداره کل با هدف کنترل و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اسکان یافتند.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اظهار داشت: چهار مرکز اطلاع رسانی گردشگری با هدف کنترل و پایش سفر و هدایت مسافران به مراکز اقامتی بهداشتی و مجاز فعالیت کردند و فعالیت این مراکز بدون تبلیغ سفر به استان و با تبیین شیوه نامه های بهداشتی صورت گرفت.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان با اشاره به اینکه هیچ نوع اقلام تبلیغات گردشگری و سفر به استان در نوروز 1400 توزیع نشد، اشاره کرد: به رغم چاپ نقشه و بروشورهای جدید معرفی استان، این بروشورها و سایر اقلام تبلیغاتی با هدف جلوگیری از تجمعات و بازدیدهای گردشگری توزیع نشدند.
دوست محمدی بیان کرد: تمام تلاش ستاد خدمات سفر استان، کنترل سفرهای هوشمندانه و مسئولانه و تشدید نظارت بر تأسیسات گردشگری استان بود و تمامی مراکز مجاز گردشگری نیز بدون افزایش نرخ با وجود کاهش سفر، بالا رفتن هزینه خدمات و... با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و با حداکثر توان، در ایمن سازی فضاها در جلوگیری از انتشار ویروس کرونا تلاش کردند و افراد خدمات گیرنده برای اسکان، توسط نرم افزار ماسک کنترل شدند.
او با اشاره به انجام بیش از 700 بازدید نظارتی از واحدهای خدمات رسان گردشگری استان در روزهای نوروز 1400، اظهار داشت: این بازدیدها منجر به تعلیق چهار مرکز خدمات گردشگری شد.
دوست محمدی اظهار داشت: در نوروز 1400، هیچ گزارش یا شکایتی از وضعیت بهداشتی تأسیسات گردشگری و بهداشت مراکز اقامتی و یا مبتلاشدن مسافران در مراکز مجاز استان دریافت نشده است و فعالیت ستاد خدمات سفر استان در نوروز امسال با حداکثر رضایت مندی مسافران و نظارت های دقیق برمبنای شیوه نامه های بهداشتی اجرائی شد.
وی یادآوری کرد: در استان سمنان 90 اقامتگاه بوم گردی، 15 هتل و میهمان سرا، 14 اقامتگاه سنتی، پنج میهمان پذیر، پنج مجتمع گردشگری، 79 خانه مسافر، یک هتل آپارتمان، دو مرکز تفریحی سرگرمی، یک اردوگاه، یک متل، 31 دفتر خدمات مسافرتی، 42 رستوران بین راهی، 19 سفره خانه سنتی و سه موسسه آموزش گردشگری فعال است.
منبع:

1400/01/31
14:19:04
0.0 / 5
666
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912