فراجا گردشگری
مدیركل میراث فرهنگی استان مركزی:

آغاز عملیات ساماندهی و آماده سازی محوطه تاریخی ترخوران تفرش

آغاز عملیات ساماندهی و آماده سازی محوطه تاریخی ترخوران تفرش فراجا: مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی اظهار داشت: عملیات ساماندهی و آماده سازی محوطه منطقه تاریخی دستکند زیرزمینی ترخوران شهرستان تفرش با هدف بازدید گردشگران شروع شد.مصطفی مرزبان در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به اینکه دستکندهای «ترخوران» تفرش نمونه ای از معماری دستکند زیرزمینی است که در زیر محله «ترخوران» شهر تفرش بوجود آمده است، اظهار نمود: تابحال برای دو فصل کاوش این منطقه ۵ میلیارد ریال از جانب شهرداری تفرش با نظارت کامل اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی هزینه شده است.
وی اضافه کرد: در فصل اول این کاوش ها که در سال ۱۳۹۷ با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال طی انعقاد قرارداد شهرداری تفرش و دانشگاه نیشابور به سرپرستی دکتر سید مهدی موسوی نیا عضو هیئت علمی گروه دیرینه شناسی دانشگاه نیشابور صورت گرفت. در این کاوش حدود ۴ هزار و ۵۰۰ قطعه سفال و کاشی های زرین فام و لاجوردی و… به دست آمد که قدمت این دستکند را میتوان بین سدهای ۵ تا ۱۰ هجری- قمری تخمین زد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی، تصریح کرد: فاز دوم کاوش دستکند «ترخوران» تفرش خرداد سال قبل شروع شد که هزینه دو میلیارد ریالی این کاوش از جانب شهرداری تفرش تأمین شد.
مرزبان بیان نمود: در جستجوهای صورت گرفته، فضاهای سه طبقه شناسایی شد که بعنوان راهروهای ارتباطی در مقیاس کوچک تر فضای مسکونی کاربرد داشته اند.
وی افزود: نتیجه بررسی کاوش ها شواهدی از طبقات اصلی محوطه را نشان داده است که شامل فضاهای معماری مسکونی با اتاق هایی به ابعاد میانگین سه در چهار متر، چاه های دسترس فضایی به طبقات زیرین، شواهدی از قنات قدیمی شهر و یک آب انبار می شود که عمده آن در فصل دوم کاوش در دستکند زیر زمینی تفرش شناسایی شدند.


منبع:

1400/02/05
13:48:35
0.0 / 5
544
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912