فراجا گردشگری
در بهار ۱۴۰۰؛

۵ پرونده میراث جهانی به یونسكو ارسال شد

۵ پرونده میراث جهانی به یونسكو ارسال شد فراجا: 5 پرونده مهرگان، عود، یلدا، ترکمن دوزی و ابریشم ریسی چند روز پیش برای ثبت در لیست میراث جهانی راهی یونسکو شدند تا در سال 2022 مورد بررسی قرار گیرند.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ پرونده های «جشن مهرگان» بصورت مشترک با تاجیکستان در اجلاس میراث ناملموس آذرماه سال قبل ریفر شد. کارشناسان یونسکو درباره این پرونده ابهاماتی داشتند. همچون اینکه چطور این جشن در کشورهای دیگر برگزار می گردد و در جایی مانند تاجیکستان به آن مفصل پرداخته می شود و چه تفاوت هایی بین کشورها در برگزاری آن وجود دارد. ایران امسال به این پرسش ها پاسخ داد تا بار دیگر این پرونده برای ثبت جهانی بررسی شود.
پرونده مشترک دیگر ایران «هنر ساختن و نواختن عود» بصورت مشترک با سوریه بود که این پرونده نیز با همین سوالات و دلیلهای، ریفر شده بود بدین سبب با پاسخگویی به این ابهامات دومین پرونده ای بود که ایران آنرا به یونسکو فرستاد.
پرونده سوم نیز مربوط به آئین یلداست که این پرونده دو سال نتوانست بعنوان سهمیه ملی، جهانی شود بنا بر این قرار شد بصورت پرونده چند ملیتی و مشترک با کشور افغانستان، به شورای ثبت یونسکو فرستاده شود.
پرونده ترکمن دوزی نیز بعنوان پرونده چهارم مشترک با ترکمنستان ارسال شد چونکه ترکمن دوزی در شهرهای شمال شرقی کشور بسیار رایج و دارای اشتراکات زیادی با ترکمنستان است.
اما نوغان داری یا ابریشم ریسی نیز عنوان پرونده پنجمی است که قرار شده مشترک با کشور ترکیه، افغانستان، آذربایجان، ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان در سال ۲۰۲۲ بررسی شود.
این پرونده ها آذرماه ۱۴۰۰ در شانزدهمین اجلاس کمیته میراث ناملموس که مقرر است در سریلانکا برگزار شود، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.


منبع:

1400/02/08
12:03:02
0.0 / 5
936
تگهای خبر: شهر , ملیت , میراث , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912