فراجا گردشگری
مدیر كل میراث فررهنگی استان مركزی:

مرمت تاق های صدمه دیده بازار تاریخی اراك در اولویت قرار دارد

مرمت تاق های صدمه دیده بازار تاریخی اراك در اولویت قرار دارد مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی اظهار داشت: مرمت تاق های صدمه دیده و شکسته بازار تاریخی به همراه بعضی از سراها و تیمچه ها در اولویت کاری سالجاری قرار دارد.به گزارش فراجا به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی مصطفی مرزبان، اظهار نمود: بازار تاریخی اراک، یکی از مهم ترین جاذبه های فرهنگی، تاریخی، اقتصادی و پرارزش شهر اراک به حساب می آید که بعد از گذشت ۲۰۰ سال از عمر آن همچنان مرکز فرهنگی و اقتصادی اراک به حساب می آید.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی با بیان اینکه، این مجموعه تاریخی در طول زمان گرفتار صدمه هایی شده است که مرمت آن لزوم دارد، اضافه کرد: سال قبل مبحث طرح احیا و مرمت بازار تاریخی اراک در دستور کار قرار گرفت و بخشی از سراهای دارای اولویت مشمول مرمت شد و این رویه در سال ۱۴۰۰ هم ادامه خواهد داشت.
وی ضمن اشاره به اینکه در سال ۹۹ بام سرای کاشانی و بخش هایی از حیاط این سرا مرمت شده است، خاطرنشان کرد: هم اکنون اداره کل درصدد انعقاد قرارداد مرمت بخش های صدمه دیده بازار با پیمانکار حائز شرایط است، البته برخی مالکین بازار نسبت به دریافت مجوز مرمت از اداره کل اقدام نموده اند و از این فرصت به دست آمده برای مرمت مغازه های خود استفاده می نمایند.
مرزبان اضافه کرد: عمده موانع بر سر راه مرمت بازار تاریخی اراک، عدم مشارکت همه بخش های دخیل در این مجموعه، بخصوص اداره کل اوقاف و امور خیریه است و با عنایت به اهمیت این بازار، ضروری دارد با مشارکت همه بخش ها مرتبط، مرمت بازار ادامه یابد.
وی بیان نمود: خوشبختانه در دو سال گذشته شهرداری اراک، قدم های مثبتی در راه حفظ و مرمت بازار برداشته به صورتی که پارسال در مرمت سرای نبی زاده همکاری داشت و امسال هم در تأمین ۳۰ میلیارد ریال اعتبار جهت مرمت بازار مساعدت خواهد داشت.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی اظهار داشت: سال جاری مرمت نقاط حادثه خیز و خطرآفرین بخصوص مرمت تاق های صدمه دیده و شکسته بازار، سراها و تیمچه ها در دستور کار قرار دارد، همینطور تلاش بر این است که مبلغ ۱۰ میلیارد ریال اعتبار ملی برای مرمت بازار تاریخی اراک جذب شود.

1400/02/13
10:43:57
0.0 / 5
783
تگهای خبر: بازار , جاذبه , شهر , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912