فراجا گردشگری

بازگشت اثر تاریخی به لیبی با كمك موزه بریتانیا

بازگشت اثر تاریخی به لیبی با كمك موزه بریتانیا به گزارش فراجا یک مجسمه تاریخی غارت شده با همکاری کارشناسان موزه بریتانیا به لیبی بازگردانده شد.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، یک مجسمه تاریخی مرمرین غارت شده که به شکل یکی از الهه های یونان باستان ساخته شده است با همکاری کارشناسان موزه بریتانیا طی یک پروژه استرداد طولانی مدت به لیبی بازگردانده شد.
این مجسمه مرمرین که چندان گرفتار صدمه نشده است به قرن دوم قبل از میلاد متعلق می باشد و احیانا در مقبره ای در شهر «شحات» قرار داشته است.
این مجسمه درحالی که یک عروسک کوچک در دست دارد ساخته شده است، همینطور بر روی دست های این مجسمه دستبندهایی به شکل مار حکاکی شده است.
موزه بریتانیا اولین بار در سال ۲۰۱۳ و زمانی درگیر پرونده استرداد این اثر تاریخی شد که گمرک بریتانیا از این موزه برای شناسایی هویت مجسمه ای که توسط ماموران در فرودگاه کشف و ضبط شده بود دعوت کرد.
یکی از کارشناسان موزه بریتانیا اعتقاد دارد ظرافت بسیاری برای ساخت این مجسمه به کار گرفته شده است و از آن جایی که فقط چند انگشت آن از بین رفته این مجسمه را یک اثر تاریخی سالم میتوان محسوب کرد.
هدف از ساخت این مجسمه که گمان می رود «پرسفونه» یکی از الهه های یونان باستان را به تصویر می کشد قرار دادن آن در یک مقبره بوده است. به نظر می آید این مجسمه بگونه ای در حفره ای در نزدیکی قبر قرار داده شده است که به نظر برسد «پرسفونه» درحال بالا آمدن از جهان زیرین است. کارشناسان معتقدند این مقبره به فرد عالی رتبه ای تعلق داشته است.
همینطور گمان می رود عروسکی که در دستان این مجسمه ساخته شده نمادی از یادگاری است که توسط این الهه به جهان بعد از مرگ منتقل می شود و دستبندهایی که به شکل مار ساخته شده اند هم می توانند نمادی از مرگ و تولد باردیگر باشند.
با عنایت به وضعیت این مجسمه میتوان نتیجه گرفت این اثر مدت زیادی نیست که به صورت غیرقانونی کشف شده است و احیانا در ناآرامی های سال ۲۰۱۱ لیبی از کشور خارج شده است.
بعد از پیگیری ها و عرضه شواهدی توسط موزه بریتانیا، دادگاهی در بریتانیا این مجسمه را بعنوان یکی از آثار تاریخی لیبی به رسمیت شناخت و تا استرداد این اثر تاریخی به لیبی، موزه بریتانیا مسئولیت نگهداری از آنرا برعهده گرفت.
1400/02/23
22:28:02
0.0 / 5
625
تگهای خبر: اثر تاریخی , شهر , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912