فراجا گردشگری
طالبیان اعلام كرد؛

ابلاغ پیش نویس دستورالعمل ناظر بر شیوه های مستندنگاری آثار تاریخی

ابلاغ پیش نویس دستورالعمل ناظر بر شیوه های مستندنگاری آثار تاریخی معاون میراث فرهنگی از تهیه و ابلاغ پیش نویس دستورالعمل ناظر بر روش ها و شیوه های مستندنگاری جامع آثار تاریخی ایران جهت استفاده در مرمت و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی خبرداد.


به گزارش فراجا به نقل از مهر، محمدحسن طالبیان اظهار داشت: مستندنگاری آثار تاریخی اولین گام برای حفاظت شمرده می شود و ایجاد بانک مستندات آثار ثبتی کشور امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. تشخیص تغییرات و آگاهی از اقدامات انجام شده در هر بنای تاریخی، بدون داشتن مستندنگاری یا ترسیمات فنی قابل اتکا و اطلاعات دقیق، به ندرت امکان پذیر است. بااینکه در بیشتر موارد، روش های سنتی قادر به رفع نیازهای اولیه مستندنگاری هستند، اما مستندنگاری اصولی و دقیق می تواند بعنوان بنیان پایش اثر مورد استفاده قرار گیرد. از همین رو استانداردسازی روش های گوناگون مستندنگاری برای ایجاد زبان واحد پایش، در کشور باارزش خواهد بود.
طالبیان اشاره کرد: به این منظور، دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی باتوجه به نیاز شناسایی شده و بهره گیری از نظر کارشناسان برجسته مبادرت به تهیه دستورالعمل ناظر بر روش ها و شیوه های برداشت و مستندنگاری جامع آثار تاریخی ایران جهت استفاده در مرمت و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخ کرده است، همین طور یک جلد از این دستورالعمل برای اجرا در برداشت و تهیه مستندنگاری کالبدی، تزئیناتی و سازه ای بناها و محوطه های تاریخی به مدت دو ماه به شکل آزمایشی ابلاغ گردید.
معاون میراث فرهنگی کشور بیان کرد: از همکاران و کارشناسان استان تقاضا داریم در صورت مشاهده هرگونه ایراد، اشکال فنی یا پیشنهاد اصلاح، مراتب را بصورت کتبی به دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی ارسال نمایند تا بعد از اختتام زمان اعلام شده به شکل گسترده منتشر و در اختیار همه فعالان حوزه تولید نقشه های فنی از بناهای تاریخی قرار گیرد.
او اضافه کرد: در گذشته در مستندنگاری آثار تاریخی وحدت رویه وجود نداشت و زمانی که نهادی می خواست قرارداد ببندد، دقیقاً نمی دانست باید چه مطالبی در آن ذکر شود.
طالبیان اشاره کرد: مستندنگاری باید در تمام کارهای حوزه میراث فرهنگی صورت گیرد، در این دستورالعمل نخستین کاری که انجام دادیم این است که چگونه پیش از شروع هر کاری، مستندنگاری صورت گیرد.
این دستورالعمل پس از اجرای آزمایشی آن و جمع آوری نقطه نظرات کارشناسان، از طرف نظام فنی و اجرائی سازمان برنامه و بودجه کشور به شکل نهایی منتشر می شود و در اختیار عموم قرار می گیرد.


منبع:

1400/02/25
11:15:50
0.0 / 5
1018
تگهای خبر: آزمایش , حفاظ , مرمت , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912