فراجا گردشگری

چه كسانی اهرام مصر را ساختند؟

چه كسانی اهرام مصر را ساختند؟ به گزارش فراجا اهرام مصر از شگفتی های دیرینه شناسی به شمار می روند، بناهای عظیم استوار بر صحراهای شنی که از کیلومترها دور قابل مشاهده اند؛ اما این بناها همیشه سوالی را در ذهن بینندگان به وجود آورده اند: آنها به دست چه کسانی تولید شده اند؟


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا و به نقل از لایوساینس، اهرام تاریخی مصر از مشهورترین سازه های باستانی جهان به شمار می روند. اما ساخت این اهرام بی گمان کار دشواری بوده و همیشه سوالاتی درباره سازندگان این اهرام مطرح گردیده است.
فرضیه های بسیاری درباره اینکه چه کسانی این اهرام را ساخته اند وجود دارد که از میان آنها به گروه بزرگی از برده های یهودی و ایده های عجیب تری همچون ساکنان شهر گم شده آتلانتیس و حتی آدم های فضای می توان اشاره نمود.
با این وجود هیچ شواهدی برای تایید این فرضیه ها وجود ندارد.
این اهرام نمی توانستند توسط برده های یهودی ساخته شوند چونکه تحقیقات نشان می دهند هیچ بقایای تاریخی در مصر کشف نشده است که مستقیما به افراد یهودی ارتباط داشته باشد و به ۴۵۰۰ سال پیش زمانی که اهرام «جیزه» ساخته شدند تعلق داشته باشد. علاوه بر این در کتاب مقدس یهودیان داستانی که درباره برده های یهودی در مصر روایت شده است به شهری به نام «رامسس» مربوط می شود. شهری به همین نام در طول دودمان نوزدهم مصر باستان (۱۲۹۵ تا ۱۱۸۶ قبل از میلاد) به احترام نام «رامسس دوم» که بین ۱۲۷۹ تا ۱۲۱۳ قبل از میلاد فرمانروایی کرده بود بنا شد. یعنی این شهر بعد از به پایان رسیدن ساخت و ساز اهرام، بنا شده بود.
همین طور هیچ شواهد دیرینه شناسی در هیچ دوره تاریخی درباره شهر گم شده آتلانتیس کشف نشده است و خیلی از پژوهشگران معتقدند داستان این شهر یک افسانه است. این نتیجه گیری برای فرضیه آدم های فضایی هم صدق می کند.
در حقیقت، تمامی شواهد نشان می دهند مصریان باستان این اهرام را ساخته اند. اما پژوهشگران همچنان در حال بررسی و کسب اطلاعات بیشتر درباره این مساله هستند که سازندگان این اهرام چطور زندگی می کردند و چه رفتاری با آنها می شده است.
«مارک لنر» عتیقه شناس آمریکایی در کتاب «تمام هرم ها: حل کردن اسرار باستانی» نوشته است در مجموع بیش از ۱۰۰ هرم باستانی در مصر وجود دارد، اما مشهورترین آنها اولین هرم پلکانی که تحت فرمان فرعون «جوزر» تولید شده بود و اولین هرم عادی با وجه های صاف که تحت فرمان فرعون «سنفرو» تولید شده بود هستند.
«هرم بزرگ جیزه» در دوران حکمرانی فرعون «خوفو» ساخته شد. دو جانشین بعدی «خوفو» یعنی «خفره» و «منکوره» نیز در جیزه اهرامی ساختند.
«لنر» در قسمتی از کتابش نوشته است فرعون های مصر به تدریج در دوران پادشاهی نوین (۱۵۵۰ تا ۱۰۷۰ قبل از میلاد) از ساخت هرم دست کشیدند و در عوض دفن شدن در «دره پادشاهان» را انتخاب کردند.
اسناد به جامانده، همچون پاپیروسی که در سال ۲۰۱۳ در سواحل دریای سرخ کشف شده است نشان میدهد گروه های بزرگی از کارگران مصالح را به جیزه منتقل می کردند. در این پاپیروس درباره گروهی متشکل از ۲۰۰ مرد به سرپرستی فردی به نام «مِرِر» نوشته شده است. این گروه از کارگران سنگ ها را با قایق از رود نیل از مسافت ۱۸ کیلومتری از معدن سنگ «طره» به هرم بزرگ جیزه منتقل می کردند تا نمای بیرونی این بنا را بسازند.
در گذشته، متخصصان مصرشناس این فرضیه را مطرح کرده بودند که اغلب سازندگان هرم را کارگران فصلی کشاورزی تشکیل داده بودند که در موقعیتی از سال قرار داشتند که کار کشاورزی زیادی برای انجام دادن وجود نداشته است. با این وجود صحت این فرضیه هنوز ثابت نشده است. این پاپیروس که اطلاعاتی درمورد تاریخچه هرم بزرگ جیزه را در برگرفته است هنوز مورد بررسی کارشناسان قرار دارد. اما تا حالا مشخص شده است که این گروه ۲۰۰ نفری کارهای بیشتری از ساخت هرم انجام داده بودند. بنظر می رسد این گروه از افراد به بخش های زیادی از مصر حتی تا صحرای سینا سفر کرده بودند و پروژه های ساخت و ساز زیاد و وظایفی را که به آنها محول شده بود انجام داده بودند. این مساله فرضیه ای را به وجود می آورد که بجای گروهی از کارگران فصلی که مدتی بعد به زمینهای کشاورزی بازمی گشتند، شاید این گروه قسمتی از نیروی کار حرفه ای و دائمی بودند.
بگفته «پیر تالت» مصرشناس و استاد دانشگاه «سوربن» در فرانسه، پاپیروسی که در سال ۲۰۱۳ کشف شده است نشان میدهد رژیم غذایی این کارگران خرما، سبزیجات، گوشت قرمز و مرغ را شامل می شده است. علاوه بر این رژیم غذایی، این پاپیروس نشان میدهد این گروه بطور مرتب پارچه هایی را دریافت می کردند که احیانا در آن دوره حکم پول را داشته است.
«لنر» و تیم دیرینه شناسی او شهری واقع در جیزه را که زمانی محل سکونت کارگران سازنده هرم «منکوره» بوده مورد بررسی قرار داده اند. باستان شناسان تا حالا شواهدی کشف کرده اند که نشان میدهد ساکنان این شهر در خانه های شان نان های بسیاری تهیه می کردند و از هزاران حیوان برای تغذیه استفاده می کردند. باستان شناسان برمبنای استخوان های کشف شده در این شهر اعلام نمودند روزانه بطور متوسط از ۱۸۰۰ کیلوگرم حیوان شامل گاو، گوسفند و بز برای غذای کارگران استفاده می شده است.
بقایای کارگرانی که در گورهای اطراف هرم ها دفن شده اند نشان میدهد کارگران استخوان های سالم درمان شده داشتند که این مساله بیان کننده دسترسی داشتن این افراد به خدمات درمانی بوده است. تغذیه مناسب سازندگان هرم، شواهد دسترسی آنها به خدمات درمانی و دریافت پارچه بعنوان نوعی دستمزد سبب شده کارشناسان در مجموع با این مساله که سازندگان هرم های مصر برده نبوده اند موافق باشند.
با این وجود نمی توان نتیجه گرفت که تمامی کارگران از رفاه و شرایط یکسانی برخوردار بوده اند. تحقیقاتی نشان میدهد تعدادی از مقام های عالی رتبه در خانه های بزرگ زندگی می کردند و غذاهای بهتری داشتند. در عوض «لنر» فکر می کند کارگران طبقه پایین در خانه های ساده و آلونک های کوچک واقع در خود هرم ها زندگی می کردند.
منبع:

1400/02/28
14:06:23
0.0 / 5
589
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912