فراجا گردشگری
همزمان با روز جهانی موزه

برترین های موزه در ایران عرضه شدند

برترین های موزه در ایران عرضه شدند برترین های موزه و موزه داری همزمان با روز جهانی موزه معرفی گشتند.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، مراسم تقدیر از موزه داران با حضور علی اصغر مونسان - وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - در حیاط کاخ گلستان برگزار گردید. بیشتر تقدیرشده ها به دلیلی محدودیت های کرونا در مراسم حضور نداشتند و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به علت آفتاب و گرمای هوا در این مراسم سخنرانی نکرد.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی این وزارت خانه، هم در سخنانی از کارشناسان موزه و مفاخر میراث فرهنگی، باستان شناسان و مرمتگران درگذشته یادی کرد و در ادامه ضمن اشاره به شعار روز جهانی موزه، اظهار نمود: کرونا مشخص کرد رویکرد قدیم در موزه داری دیگر پاسخگو نیست. تا پیش از کرونا، ۲۳ میلیون بازدیدکننده حضوری از موزه ها داشتیم و الان وارد دوره جدیدی شده ایم که باید منعطف و خلاق برخورد نماییم.او به مناسبت هفته میراث فرهنگی گزارش عملکردی از سایر فعالیتهای این حوزه داد و اظهار داشت: شش هزار بنای تاریخی مرمت و احیا شده که بیشتر با بودجه مردم بوده، ۲۵۰۰ کارگاه مرمتی هم در کشور فعال شده، بالغ بر ۶۰ هزار اثر موزه ای مرمت شده و حدود ۵۰۰ پروژه در صف افتتاح و بهره برداری است. ۱۸۵۰ استرداد در دوسه سال قبل هم انجام شده. همینطور در سالهای اخیر ۱۴۴۰ اثر در لیست آثار منقول ثبت شده است.

محمدرضا کارگر، مدیرکل امور موزه ها هم گزارشی از وضعیت موزه ها در کشور عرضه کرد و اضافه کرد: بیشتر از ۷۴۰ موزه فعال در کشور وجود دارد که ۱۷۰ موزه از بین آنها خصوصی است.او ضمن اشاره به روند رو به رشد راه اندازی موزه در ایران، اظهار داشت: پیش از دولت تدبیر و امید ۴۵۵ موزه فعال در کشور وجود داشت و حدود ۳۰۰ موزه در هشت سال به این مجموعه افزوده شد. درحال حاضر هر پنج روز یک موزه راه اندازی می شود.


در ادامه این مراسم این افراد بعنوان برترین ها تقدیر شدند: آفرین امامی بعنوان مدیر موزه ستادی، میریم افسری (از موزه گلیم و دست بافته های عشایری سیرجان) و حجت الله کمالی (از موزه شهاب سنگ های ایران) بعنوان موزه دار خصوصی، محمدرضا پهلوان و پرستو قاسمی از استان های خراسان رضوی و زنجان بعنوان نمایندگان موزه های استانی، صادق شیخی (از موزه ایذه خوزستان)، مژگان صفامهر (از موزه دار میراث استان اصفهان) و زهرا کوهساریان (از موزه مردم شناسی آزادشهر) بعنوان موزه دار، منصوره آزادواره ای (از کاخ گلستان) و نینا رضایی (از موزه ملی ایران) فعال عرصه موزه داری، گل بهشت تقوا (از موزه ملی)، جواد محمدی (از زنجان) و ناهیده رضایی (از آذربایجان غربی) بعنوان امین اموال، بنفشه کهلایی (از مجموعه فرهنگی ـ تاریخی سعدآباد) مسؤول اموال برتر موزه ها، کبری دهقان نژاد (از موزه ملی)، پیمانه برناک (از چهارمحال و بختیاری)، شادی مرادی و آرمان رزم (از بخش خصوصی) بعنوان مرمتگران برتر، بهمن جلیلی (مردم شناسی گیلان) و سیدحسن موسوی (مردم شناسی خراسان رضوی) بعنوان مجموعه دار خصوصی، زهرا وطن پرست، آرش میلانی نیا، معصومه بیدخوری، فیروز فیروز، تورج رستمی، علی یاوری و ابراهیم ولدی (از تهران) در زمینه طراحی و تجهیز موزه، محمدحسین سیف، علی طهرانچی، سپیده پورمحمدی، مرضیه صفارمحمدآبادی در زمینه حفاظت پیشگیرانه و مدیریت بحران و علیرضا محمودی آشتیانی و امیر عاشوری در حوزه پیشتیبانی و نگهداری موزه ها.


همینطور پنج جلد از مجموعه کتاب های میراث فرهنگی و طبیعی که توسط اداره کل ثبت و حریم آثار میراث معنوی و طبیعی به چاپ رسیده است به همراه کتاب حراست حقوقی از میراث فرهنگی ناملموس در این مراسم با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رونمایی گردید. مونسان سپس نمایشگاه اسناد و اقلام پستی را که در کاخ گلستان برگزار شده افتتاح نمود. با عنایت به تعطیل بودن موزه ها، آثار این نمایشگاه مجازی نمایش داده می شود.
منبع:

1400/02/28
21:42:38
0.0 / 5
562
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912