فراجا گردشگری

دومین دستكند پناهگاه زیرزمینی زیربافت شهری كشف شد

دومین دستكند پناهگاه زیرزمینی زیربافت شهری كشف شد فراجا: دومین دستكند پناهگاه زیرزمینی زیربافت شهری طی جستجوهای دیرینه شناسی در شمال استان اصفهان كشف شد.به گزارش فراجا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، زهرا ساروخانی سرپرست هیأت دیرینه شناسی امروز «سه شنبه » با بیان این خبر اظهار داشت: این دستكند پناهگاهی در زیر بافت تاریخی شهر سفید شهر از توابع شهرستان آران و بیدگل قرار دارد.
به گفته این باستان شناس، ورودی اصلی آن با استفاده از یك چاه به عمق ۲ متر در گوشه یكی از اتاق های دستكند سرداب خانه تاریخی بقال حفر شده است.
او با اشاره به شروع كاوش دیرینه شناسی در شهرزیرزمینی سفید شهر از دو روز پیش خاطرنشان كرد: هنوز اطلاعات كاملی در باره قدمت و چگونگی گسترش آن به دست نیامده است.
ساروخانی خاطر نشان ساخت: داخل فضاهای مورد اشاره تا ارتفاع یك مترو بیست سانتی متری پر شده و كاوش در آن خیلی سخت و زمان بر است.
سرپرست هیأت دیرینه شناسی اظهار داشت: شهر زیرزمینی سفید شهر پس از نوش آباد دومین شهر زیرزمینی شناسایی شده در ایران (دستكند پناهگاهی زیر بافت تاریخی شهر)است.
فصل اول جستجوهای دیرینه شناسی در شهر زیر زمینی سفید شهر آران و بید گل اصفهان با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام می باشد.
شهر زیرزمینی نوش آباد كه آن را شهر زیرزمینی "اویی" هم می نامند در نوش آباد از بخش مركزی شهرستان آران و بیدگل و در مجموعه تاریخی چاله سی شهری قرار دارد و دارای قدمت ۱۵۰۰ ساله است و به دوره ساسانیان مربوط می گردد.

1396/11/12
15:37:22
5.0 / 5
4437
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912