فراجا گردشگری
گزارش فراجا؛

كرونا با صنعت هوایی ایران در سال 99 چه كرد؟

كرونا با صنعت هوایی ایران در سال 99 چه كرد؟ بر مبنای آمار منتشره از جانب گمرک ایران، پارسال ۱۶.۴ میلیون نفر از سفر به ایران به علت انتشار کرونا منصرف شدند.به گزارش فراجا به نقل از مهر، دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرک ایران در گزارشی درباره تردد ورود و خروج های مسافری از مرزهای زمینی، دریایی، ریلی و هوایی کشور در ۱۲ ماهه ۱۳۹۹ با اشاره به اینکه به علت انتشار کرونا پارسال صنایعی مانند گردشگری و حمل و نقل به مرز ورشکستگی کشیده شده اند، اعلام نمود: از آغاز تا آخر سال ۱۳۹۹ به علت محدودیت های مقطعی بسیار ناشی از انتشار کرونا و توقف چندین ماهه مرزهای مختلف کشور شاهد کاهش چشم گیر ورود و خروج مسافر به کشور بوده ایم.
بر اساس اعلام این دفتر، در ۱۲ ماهه سال قبل ۴ میلیون و ۳۴۳ هزار و ۱۶۳ مسافر از مرزهای ۴ گانه زمینی، دریایی، ریلی و هوایی وارد کشور شده اند که از این تعداد مسافر ورودی، ۳ میلیون و ۸۳۰ هزار و ۴۶۴ مسافر ورودی ایرانی و ۵۱۲ هزار و ۶۹۹ مسافر ورودی، خارجی بوده اند.
چند نفر به ایران آمدند یا خارج شدند؟
دفتر آمار گمرک ایران می افزاید: در مدت زمانی مذکور، ۴ میلیون و ۲۴۰ هزار و ۱۸۳ نفر بعنوان مسافر خروجی از کشور خارج شده اند.
بنا بر این گزارش، تردد مسافری طی سال ۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن (۱۲ ماهه ۱۳۹۸) با کاهش ۷۹.۱ درصدی در تعداد مسافران ورودی و کاهش ۷۸.۸ درصدی در تعداد مسافران خارجی روبرو بوده است.
دفتر آمار گمرک ایران علت اصلی کاهش حدوداً ۸۰ درصدی ورود و خروج مسافر از مرزهای ۴ گانه ایران پارسال را مسدود بودن مرزها، لغو سفرهای تفریحی – سیاحتی- زیارتی- مذهبی- کاری، عدم پذیرش مسافران ورودی از جانب کشورهای مقصد، شرایط سختگیرانه ورود مسافر، قرنطینه های الزامی و … به علت مخاطرات ناشی از ویروس کرونا عنوان کرده است.
چند نفر به ایران نیامدند یا از ایران نرفتند؟
شایان ذکر است کاهش ۸۰ درصدی تردد مسافری، کاهشی در حدود ۱۶ میلیون و ۴۰۴ هزار مسافر ورودی و ۱۵ میلیون و ۷۶۲ هزار مسافر خروجی را نسبت به سال ۹۸ به دنبال داشته است.
ترمینال پروازهای خارجی کدام فرودگاه ها خاک خورد؟
همچنین فرودگاه های ساری، کرمانشاه، زاهدان، اهواز، یزد، کرمان و رشت که پروازهای خارجی آنها صرفا به مقاصد حج یا عتبات عالیات صورت می گرفت به علت توقف پذیرش زائر از جانب عربستان و عراق به علت انتشار کرونا با میزان تردد مسافرین خارجی صفر درصد پارسال فعالیت داشته اند.
کرونا چه بر سر فرودگاه امام آورد؟
در این گزارش در مورد پرترددترین فرودگاه بین المللی کشور که فرودگاه امام خمینی (ره) است، هم از کاهش قابل توجه ۸۷ درصدی تردد مسافران ورودی و خروجی اطلاع داده و آورده است: تعداد مسافران ورودی ثبت شده در گمرک فرودگاه امام خمینی در ۱۲ ماهه سال قبل ۴۲۸ هزار و ۱۰۸ نفر و تعداد مسافران خروجی ثبت شده در این گمرک ۴۵۴ هزار و ۱۲۰ نفر بوده است.
دفتر آمار گمرک ایران عمده پروازهای خارجی گردشگری انجام شده از فرودگاه امام خمینی (ر ه) در سالهای گذشته را پرواز به مقصد ترکیه عنوان کرده و می گوید به علت توقف پروازهای ترکیه و دوبی در بخش مهمی از ۱۲ ماهه ۹۹، تعداد پروازهای گردشگری هم با کاهش شدید روبرو شده است.
هم دستی کرونا و افزایش نرخ ارز ضد صنعت هوانوردی و گردشگری ایران
گمرک ایران علاوه بر شرایط ناشی از شیوع کرونا، شرایط اقتصادی حاکم بر کشور، افزایش شدید نرخ برابری ارزهای خارجی در مقابل پول رسمی کشورمان را هم از دیگر علل کاهش تردد مسافری از مرزهای کشور برشمردند. بنابراین مقاصد گردشگری داخلی پارسال با مقاصد گردشگری ترکیه و دوبی تغییر یافته بود.
کیش و قشم جای خالی ترکیه و دوبی را پُر کردند
فرودگاه های کیش و قشم بیشترین تردد مسافری را در سال ۹۹ به خود اختصاص داده بودند که به طور عمده در فصل پایانی سال قبل صورت گرفته است. بر این اساس بیشتر از ۲ میلیون مسافر ورودی در فرودگاه قشم و یک میلیون و ۹۴۳ هزار مسافر خروجی به ثبت رسید اما نسبت به سال ۹۸ دو شاخص مذکور به ترتیب کاهش ۳۸ و ۳۹ درصدی را تجربه کرده است.
فرودگاه کیش هم سال قبل ورود یک میلیون و ۳۳۷ هزار مسافر و خروج یک میلیون و ۲۹۱ هزار مسافر را به ثبت رساند که به ترتیب نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن (۱۳۹۹) کاهش ۲۶ و ۲۸ درصدی را نشان داده است.
سوق دهی ۶ میلیون مسافر فرودگاه امام به سمت فرودگاه های کیش و قشم
برآورد می شود مقاصد گردشگری کیش و قشم بیشتر از ۶ میلیون از مسافران فرودگاه امام خمینی (ره) شامل ورودی و خروجی و همینطور ایرانی و خارجی را به سمت خود سوق داده باشد.


منبع:

1400/03/03
10:43:38
0.0 / 5
858
تگهای خبر: پرواز , سفر , گردشگری , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912