فراجا گردشگری

بهره برداری از مجموعه تاریخی و گردشگری رازی شهر ری

بهره برداری از مجموعه تاریخی و گردشگری رازی شهر ری مجموعه تاریخی و گردشگری رازی شهر ری در زمینی به مساحت 4 هکتار باحضور شهردار تهران، فرماندار ویژه شهرستان ری، اعضای شورای شهر تهران و تعدادی از مسئولین شهری به بهره برداری رسید.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، صفا صبوری دیلمی در مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی و گردشگری رازی واقع در شهرری اظهار داشت: زمانی که مدیریت شهری پنجم پروژه رازی را تحویل گرفت، تصور نمی شد که علی رغم مشکلات مالی و بدهی فراوان، به این راحتی پروژه به اتمام برسد. مجموعه رازی در زمینی به مساحت چهار هکتار راه اندازی شده است. این مجموعه، فضایی بیش از ۳۱ هزار متر مربع با چهار سالن وسیع دارد. مجموعه رازی اولین مجموعه تاریخی-گردشگری شهرداری تهران است. از دهه هفتاد زمزمه راه اندازی این پروژه شروع شد اما با سرعت پایینی حرکت کرد. زمانی که معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران در سال ۱۳۸۹ این پروژه را به دست گرفت، کار به خوبی پیش رفت اما متناسب با سرعت و برنامه نبود.
وی ادامه داد: از ۳۰ ماه پیش که شهردار تهران دستور داد تمامی پروژه های جنوب تهران با همت و سرعت بیشتری اجرا شود، تعدادی پروژه مورد توجه قرار گرفت که یکی از این پروژه ها مجموعه گردشگری-تاریخی رازی بود. گاهی اوقات در ایام جمعه بیش از ۲۰۰ نفر در این مجموعه درحال فعالیت بودند.
وی با تاکید بر این که هزینه مفصلی برای پروژه رازی انجام شده است، اضافه کرد: باتوجه به این که پروژه رازی در طول سالیان تولید شده، هزینه پروژه را به قیمت امروز برآورد کرده ایم. بیش از یکهزار و ۷۰۰ میلیارد تومان ارزش مجموعه رازی به قیمت امروز است. مجموعه رازی یکی از کم نظیرترین مجموعه های تاریخی-گردشگری است. این پروژه دارای فضاهای گوناگون همچون موزه، کتابخانه، آمفی تئاتر روباز، چهار سالن همایش با ظرفیت ۱۰۰ نفر تا ۹۰۰ نفر، گالری های گوناگون و... است. مهم ترین فضایی که در مجموعه رازی وجود دارد، یک سایت کاوش تاریخی است. فاصله میان مجموعه رازی تا دیوار محوطه برج تاریخی طغرل، یک فضای کاوش بکر و طبیعی است. شهرداری درحال رایزنی با سازمان میراث فرهنگی است تا کاوش تاریخی در این منطقه شروع شود.
وی اشاره کرد: امید است که این فضا کمک نماید تا کمبود سرانه های منطقه ۲۰ و شهرری جبران شود. کارکرد این فضا محلی و منطقه ای نیست و متعلق به تمامی شهروندان تهرانی است.
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران با اعلان اینکه تعدادی پروژه در جنوب تهران درحال اتمام است، اضافه کرد: برای مثال پروژه بزرگراه ۷۶ متری شهید رستگار در جنوب شرقی ترین نقطه تهران به پایان رسیده است. به زودی بزرگراه ۷۶ متری شهید بروجردی در جنوب غربی به بهره برداری خواهد رسید. این پروژه ها بیش از ۱۰ سال درحال کار بودند و در این دوره از مدیریت شهری پنجم سرعت بیشتری گرفتند. یکی از پروژه های بی نظیر در این دوره باغ راه حضرت فاطمه زهرا (س) است که شهرداری توانست مشکلات را با راه آهن حل کند و هزینه تملک را به مبلغ ۱۸۰ میلیارد تومان پرداخت کند. فاز نخست این باغ راه در همین دوره تمام می شود.
در بخش دیگری از این جلسه محمدرضا جوادی یگانه معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران نیز اظهار داشت: ری قدیمی ترین و با اهمیت ترین منطقه استان تهران است و علاوه بر بافت تاریخی، بافت مذهبی ری نیز فرصتی را فراهم نموده که بعنوان قطب گردشگری معرفی شود. مجموعه رازی اهتمام دارد که در زندگی مردم ری حضور ممتاز داشته باشد و تلاش می کند با استفاده خلاقانه از ظرفیت های خود گروه های متنوعی از گردشگران را جذب نماید.
وی با اعلان اینکه باید به ظرفیت های ری توجه بیشتری شود، افزود: اگر از منظر گردشگری به ری نگاه نماییم ظرفیت این شهر منحصر به فرد است. چونکه ترکیبی از ظرفیت های تاریخی، باستانی و مذهبی را در خود دارد. امیدواریم موزه ری را ایجاد نماییم و همین طور به موضوعات دیگری مانند سینما، گالری و کتابخانه که نقش مهمی در گردشگری ری دارد کمک نماییم. علاوه بر این در این مراسم ۵۰ نقاشی قهوه خانه ای نیز در این مجموعه به نمایش درآمد.
وی اشاره کرد: ظرفیت گردشگری تهران زیاد است اما تهران مقصد گردشگری نیست و امیدواریم با تجمیع ظرفیت های گردشگری شهرداری تهران که بسیار گسترده است، فرصتی را فراهم نماییم که مردم تهران، ایران و جهان، تهران را بعنوان مقاصد گردشگری انتخاب کنند. امیدواریم با کمک شورا مسأله تبدیل ستاد گردشگری به سازمان را به نتیجه برسانیم. دو اقدام در امتداد حفظ میراث فرهنگی تاریخی و طبیعی ری از جانب ستاد گردشگری انجام شده که ثبت کوه بی بی شهربانو در آثار ملی و ساماندهی مجموعه چشمه علی با رعایت ملاحظات میراث از آن جمله است. امیدواریم این مجموعه تاریخی و گردشگری همراه با میراث مذهبی و تاریخی ری بتواند به توسعه فرهنگی و اجتماعی ری کمک نماید و فرصتی برای گردشگری تاریخی و مذهبی در شهر تهران باشد.
در ابتدای این مراسم نیز فرهاد افشار، شهردار منطقه ۲۰ در تشریح جزئیات این پروژه اظهار داشت: با همت شهردار تهران این مجموعه که بیش از ۲۰ سال از تهیه نقشه و دستور اجرائی آن گذشته بود آماده استفاده شهروندان شد. در طرح جامع تهران اسناد بالادستی سند توسعه ای که برای ری لحاظ کردند، این شهر را بعنوان جایگاه تاریخی گردشگری، مذهبی و مسکونی و... در نظر گرفتند.
وی ادامه داد: پس از تجربه برنامه دوم توسعه، شورای پنجم و مدیریت شهری پارادایم شیفتی را انجام دادند و نگاه کل نگری را به برنامه ریزی هسته ای توسعه تغییر دادند. در تنظیم برنامه حرکتی در ری علاوه بر این که اسناد بالادستی را لحاظ کردیم بحث حکمرانی خوب شهری را باتوجه به چالش های ری در نظر گرفتیم. ۱۰ موضوع راهبردی در ری وجود دارد که در چهار موضع اثرات خودرا نشان داد که همچون آن می توان به زمینهای پیرامون حرم حضرت عبدالعظیم حسنی که ۲۰۰ هکتار از زمینهای منطقه را شامل می شد، ناحیه صنعتی شمال ری که ۲۱۰ هکتار بود و ۴۰ هکتار از فضای گردشگری که در قسمت مرکزی بعنوان مراکز توسعه ری عنوان شد، اشاره نمود.
وی افزود: پیرامون ری توسعه ۱۸۰ هکتاری در حریم ری نیز بعنوان زون گردشگری در برنامه ریزی ها لحاظ شد. ارتقای تاب آوری، تشکیل و توسعه ظرفیت انتقال آب های سطحی، از تدابیری است که در ری اتفاق افتاده است در این راستا ارتقای کیفیت خدمات و جایگاه رتبه بندی منطقه شاهد این مدعا است. موضوع فضاهای کالبدی و راه اندازی فضاهای شهری ۱۰ هکتار از این فضاها ساماندهی شد و فضای بی دفاع به فضای شهری تبدیل شد.
وی اشاره کرد: ارتقای سرانه های فضای سبز به میزان ۲ متر که۵۰ درصد آن درون شهری بود صورت گرفت. امیدواریم در ماه آتی ۱۲۰ پروژه که از سال قبل اجرائی شدند به بهره برداری برسانیم.1400/03/05
23:18:10
0.0 / 5
676
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912