فراجا گردشگری
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران:

شیرهای فعلی میدان حر قدمت تاریخی ندارند

شیرهای فعلی میدان حر قدمت تاریخی ندارند به گزارش فراجا مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران با اشاره به اینکه چهار مجسمه شیر در چهارگوشه میدان کاری است که توسط حسین ارژنگ شاگرد مرحوم غلامرضا رحیم زاده ارژنگ در اوایل دهه ۸۰ و حدود ۱۸ سال پیش برای تکمیل مجسمه میدان برا اساس طرح ابتدایی ساخته شده است و در این میدان قرار گرفته است، اظهار داشت: از نظر تاریخی با مجسمه اصلی وسط میدان( گرشاسب و اژدها) برابری ندارد. شیرهای اصلی میدان که همزمان با مجسمه مرکزی نصب شده بودند، اوایل انقلاب و در جریان اصلاح فیزیکی میدان برداشته و تخریب شده بودند.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، برزین ضرغامی با بیان این خبر افزود: این مجسمه ها بر مبنای همان شیر های قدیمی از راه تکنیک قالب گیری از جنس فایبرگلاس ساخته و داخل آن برای استقامت بیشتر با بتن پر شده بود. البته به نظر میرسد همین امر( بتنی بودن داخل فایبرگلاس) سبب شده که پس از ۱۸ سال صدمه جدی ببینند به صورتی که قابل مرمت نباشند.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، با اشاره به اینکه مجسمه های این ۴ تا شیر بگونه ای صدمه دیده بود و در شرایطی بود که سازمان زیباسازی ناگزیر به مرمت اساسی بود، اظهار داشت: به علت وسعت شکستگی و صدمه دیدگی، بررسی های لازم توسط یک تیم متخصص در زمان کافی انجام شد. مشورت های مختلفی با افراد متخصص و هنرمندان مجسمه ساز مجرب صورت گرفت که نحوه این مرمت به بهترین شکل ممکن انتخاب گردد.
به قول ضرغامی، بر مبنای بازدیدها و کارشناسی های انجام شده که این چهار مجسمه قابل استفاده و ترمیم تشخیص داده نشدند و طبق نظریه کارشناسی قرار شد که این ۴ تا مجسمه از نو تولید شود که در بدو امر باز تولید یکی از آنها شروع شده است.
ضرغامی با تکیه بر این که تکنیک در نظر گرفته شده برای تولید مجدد این مجسمه ها همان تکنیک قالب گیری است که در نیمه دهه ۸۰ برای ساخت مجدد شیرها استفاده شده بود، افزود: تکنیک قالب گیری از روی نسخه اصلی برای ساخت مجدد مجسمه ها مورد تاکید کارشناسان و مجسمه سازان قرار گرفت ازاین رو مجدداً قالب گیری از روی یکی از این نسخه هایی که سلامت بیشتری داشتند توسط تیم مرمت کننده در دستور کار قرار گرفته است.
مدیرعامل سازمان زیباسازی همینطور اظهار داشت: با عنایت به نظر کارشناسی و این که جنس مجسمه اصلی گرشاسپ و اژدها هم از بتن هست تصمیم گرفته شده که مجسمه های شیر ها هم در تولید جدیدشان از بتن اجرا شوند تا علاوه بر ایجاد همگونی و هماهنگی بین مصالح مجسمه اصلی و مجسمه شیر ها، طول عمر مجسمه شیر ها هم افزایش پیدا کرده و در مقابل فرسایش مقاوم تر باشند.
طبق گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، ضرغامی برای رفع نگرانی علاقه مندان به هنر مجسمه سازی و میراث معنوی کشور تصریح کرد: فرایند کارشناسی و مرمت مجسمه شیر ها با دقت و زیر نظر کارشناسان مجرب بوده و هیچ گونه تصمیم گیری غیر کارشناسی و غیر حرفه ای در این امر دخالت نداشته است.
منبع:

1400/03/06
12:14:54
0.0 / 5
721
تگهای خبر: شهر , متخصص , مرمت , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912