فراجا گردشگری
میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

سر شیرهای میدان حر بریده شد

سر شیرهای میدان حر بریده شد فراجا: راه اندازی موزه تهران در ساختمان روزنامه اطلاعات، اعلام نرخ دستمزد راهنمایان گردشگری، امضاء بیانیه مشترک با وزارت فرهنگ چین همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.گروه جامعه: در این هفته موضوع میدان حر و تخریب شیرهای مرمت شده آن مطرح شده بود. اثر اصلی میدان حر که همان تندیس نبرد گرشاسب است یک اثر ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی به ثبت ملی رسیده است. اما چهار شیر اطراف آنرا به بهانه مرمت تخریب کرده اند. نقل قول ها در این زمینه متضاد بود. در این زمینه شاپور دیو سالار معاون فرهنگی زیباسازی تهران اظهار داشت که هیچ دخل و تصرفی در این اثر نشده است. بطور قطع اگر قرار بر انجام اقدام خاصی روی تندیس اصلی بود حتما با وزارت میراث فرهنگی هماهنگی می شد. مجسمه شیرهای اطراف نیز ثبت ملی نیستند. در امتداد مرمت این مجسمه ها کوشیدیم بدون کوچک ترین تغییری در شکل آنان، کاری مستحکم تر را اجرا نماییم. در این زمینه همین طور مرتضی ادیب زاده معاون میراث فرهنگی استان تهران گفته است که این اقدام بدون هماهنگی با وزارت میراث فرهنگی انجام شد.
در این هفته همین طور وبینار سنجش رضایت محلی ساکنان از گردشگری در دوران کرونا اجرا شد. این برنامه توسط سازمان جهانی گردشگری در تاریخ ۲۵ می ۲۰۲۱ به وقت مادرید برگزار و در آن اساتید بین المللی سخنرانی کردند.
در این هفته علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی همزمان با شروع ایام تعطیلات خرداد گفت ما تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم. اولویت برای ما سلامت مردم است. درباره واکسن اهالی گردشگری و اضافه شدن آن به سبد گردشگری کشور گفت بعد از واکسینه شدن تمام مردم و تولیدواکسن داخلی در آینده ای نزدیک، این پتانسیل وجود دارد که واکسیناسیون را برای خارجی ها خصوصاً کشورهای همسایه انجام دهیم. بطور قطع این مساله می تواند به گردشگری ایران کمک نماید.
در این هفته همین طور وزارت میراث فرهنگی با وزارت چین در امتداد تشریک مساعی اطلاعیه ای را امضا کرد. این بیانیه در امتداد همکاری در ابتکار عمل آسیایی برای حفاظت از میراث فرهنگی به امضا رسید.
این هفته همین طور دستمزد روزانه راهنمایان گردشگری در سال ۱۴۰۰ تعیین و اعلام گردید. بر این اساس راهنمایان فرهنگی، تاریخی روزانه حداقل ۶۳۰ هزار تومان دستمزد روزانه خواهند داشت. به سبب این نرخ نامه چنانچه راهنمای گردشگری تجربه اجرای بیش از ۳۰ تور را داشته باشد می بایست ۱۰ درصد به کف نرخ دستمزد بعنوان سابقه کار او اضافه شود. این هفته همین طور نمایشگاه بین المللی فیتور اسپانیا در حالی انجام شد که خیلی از کشورها نتوانستند در آن حضور یابند. از ایران نیز تنها یک شرکت گردشگری در این نمایشگاه حضور داشت. این نمایشگاه هر سال بهمن ماه برگزار می شد اما امسال به سبب شیوع ویروس کرونا با سه ماه تأخیر برپا شد. مهرشاد کاظمی رییس ستاد گردشگری شهرداری تهران نیز آگاهی داد ساختمان روزنامه اطلاعات به موزه تهران تبدیل می شود. وی اظهار داشت که ضرورت دارد این شهر موزه خاص خودرا داشته باشد می توان این موزه را در ساختمان روزنامه اطلاعات راه اندازی نمود. همین طور در مورد راه اندازی موزه تهران اتفاق نظر وجود دارد اما در مورد مکان آن تا حالا تصمیم گیری نشده است.


منبع:

1400/03/08
23:26:01
0.0 / 5
881
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912