فراجا گردشگری
میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

تحولی برای صنایع دستی

تحولی برای صنایع دستی گشوده شدن دروازه تخت جمشید، ورود صنایع دستی به حوزه NFT، ممنوعیت سفر در تعطیلات خرداد و برگزاری نشست یکصدسالگی حفاظت از میراث فرهنگی همچون خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.خبرگزاری مهر -گروه جامعه؛ در این هفته نشست یکصد سال حفاظت از میراث فرهنگی برگزار گردید. این نشست ها تا آخر سال ۱۴۰۰ با موضوعات مختلف ادامه می یابد. در این جلسه شورای هماهنگی سازمان های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران با همراهی ایکوم و وزارت میراث فرهنگی در نظر دارد به مناسبت تغییر سده خورشیدی، نشست هایی را تحت عنوان «یکصد سال فرهنگ و هنر» با حضور کارشناسان برگزار کند.
اولین نشست آن درباره حفاظت از میراث فرهنگی بود که کارشناسان مختلفی این مورد را از ابعاد متفاوت بررسی کردند.
همزمان با آغاز تعطیلات نیمه خرداد، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: با عنایت به این که دیماه ۹۹ مراکز گردشگری با اصرار و پیگیری های وزارت میراث فرهنگی در گروه یک مشاغل قرار گرفته، بدون تردید این مراکز می توانند میزبان مسافرانی باشند که با وسایل حمل و نقل عمومی به شهرهای مختلف ایران فارغ از هرگونه رنگ بندی سفر می کنند؛ مبنای تصمیم گیری در مورد فعالیت گردشگری شهرها، رنگ بندی کرونایی است که از جانب ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام می شود.
پس از آن ستاد ملی مقابله با کرونا برخی محدودیت ها را برای شهرهای قرمز و نارنجی اعلام نمود.
در این هفته همینطور خانه صنایع دستی بهزاد با عنوان «خانه ب» در خانه استاد حسین بهزاد مینیاتور راه اندازی شد. مقرر است در این خانه فعالیتهای صنایع دستی شکل گیرد. یکی از این فعالیت ها ورود صنایع دستی به حوزه NFT است. در این برنامه سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و پویا محمودیان معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی حضور داشتند.
در این هفته همینطور دروازه تخت جمشید پس از یک دهه کاوش باستان شناسی، به روی گردشگری گشوده شد تا بعنوان جاذبه جدید گردشگری فارس در لیست جاذبه های تاریخی و گردشگری ایران قرار گیرد. این اتفاق همزمان با سفر علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی به استان فارس بود که در خلال آن ۲۸ پروژه گردشگری و فرهنگی به بهره برداری رسید.
این هفته طی مراسمی رسمی، تفاهم نامه همکاری مشترک میان معاونت توسعه، اشتغال و کارآفرینی وزارت کار و صندوق توسعه صنایع دستی و حفظ و احیای بناهای تاریخی به امضا رسید.
این صندوق در این هفته خبر دیگری هم داشت؛ از آنجایی که مدیرعامل صندوق حفظ و احیا اعلام نموده بود بناهای تاریخی وابسته به ارگان های دیگر برای واگذاری باید به بخش خصوصی داده شود، معاون توسعه وزارت میراث فرهنگی در نامه ای نوشت که هرگونه انتقال مالکیت بناها و مجموعه های در اختیار وزارت میراث فرهنگی و ادارات کل تابعه به مؤسسات و شرکتهای وابسته و غیروابسته ممنوع می باشد.
این هفته خبرگزاری مهر در گزارشی نوشت: بالاخره بخش خصوصی اجازه پیدا کرد که واکسن کرونا وارد و خریداری کند؛ این یک اتفاق برای بخش خصوصی خواهد بود تا بتواند از آن برای رونق گردشگری در ایران و جذب توریستهای داخلی و خارجی متقاضی تزریق واکسن استفاده نماید.
پیرو این موضوع، یکی از کارشناسان گردشگری هم اظهار داشت: حالا وقت آن رسیده که برای پساکرونا خویش را آماده کنیم؛ با تزریق واکسن و ایمنی مردم ایران، می توانیم برای جذب گردشگران به کشور اقدام نماییم چون که حالا کشورهایی که نیمی از مردم خویش را واکسینه کرده اند، درحال جذب توریستهای خارجی هستند. ایران هم باید بتواند یکبار دیگر تبلیغات گردشگری خویش را با رویکرد جدید در سطح بین المللی شروع کند.


منبع:

1400/03/16
16:02:25
0.0 / 5
670
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912