فراجا گردشگری

نجات تپه باستانی از پیشروی زمینهای كشاورزی

نجات تپه باستانی از پیشروی زمینهای كشاورزی پروژه گمانه زنی بمنظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه گزنک صدرآباد، یکی از کلیدی ترین محوطه های قبل از تاریخی مرکز فلات ایران با نتایج در خور توجه به انتها رسید.به گزارش فراجا به نقل از مهر، مجتبی باقرشاهی سرپرست هیئت دیرینه شناسی صدرآباد محوطه گزنک را گسترده تر از آنچه دانست که بنظر می رسد و اظهار داشت: طبق نتایج اولیه این تپه حدوداً ۶ هکتار وسعت داشته که ۹۰ درصد آن از بین رفته است.
او اشاره کرد: پروژه بررسی و شناسایی محوطه های باستانی روستای صدرآباد زرندیه از توابع استان مرکزی سال قبل منجر به شناسایی ۲۱ محوطه باستانی همچون تپه بسیار مهم گزنک در این روستا شد.
او اضافه کرد: موقعیت روستای صدرآباد و تپه گزنک در ۷۵ کیلومتری تهران و ۸۵ کیلومتری شهرستان ساوه قرار دارد که یکی از کلیدی ترین محوطه های قبل از تاریخی مرکز فلات ایران به حساب می آید.
این عتیقه شناس اشاره کرد: از آنجایی که زمینهای کشاورزی تا عرصه تپه گسترده شده بودند، لزوم تعیین عرصه و پیشنهاد حرایم این تپه بیش از آنچه تصور می شد لازم و ضروری بود.
باقرشاهی اضافه کرد: هیأت دیرینه شناسی در ابتدا با چند پرسش در خصوص این که آیا سفال های آلویی در این محوطه همزمان با سفال چشمه علی ( سیلک II )ظهور پیدا کردند، منشأ سفال های آلویی چگونه مشخص می شد و آیا مردمان سازنده سفال آلویی نخستین فلزگران مرکز فلات بودند کار را شروع کرد.
او اشاره کرد: در نهایت با اتمام پروژه پاسخ تمامی پرسش ها به دست آمد که در مقاله هایی ارائه خواهد شد. این پروژه به حفر ۲۴ گمانه در سه رینگ ختم شد که نتایج شگرفی در پی داشت.

1400/03/18
23:09:56
0.0 / 5
554
تگهای خبر: دیرینه شناسی , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912