فراجا گردشگری

مرمت در آناهیتا بعد از بیست سال

مرمت در آناهیتا بعد از بیست سال به گزارش فراجا کرمانشاه مدیر پایگاه ملی معبد تاریخی آناهیتا کرمانشاه اظهار داشت: بعد از بیست سال سکون در معبد آناهیتا، مرمت ضلع جنوب غربی این معبد تاریخی شروع شده است.


مرتضی گراوند در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به شروع عملیات مرمت ضلع جنوب غربی دیواره معبد تاریخی آناهیتا، اظهار نمود: در این بخش از معبد، چهار ردیف از دیواره به طول 12 متر داریم که مرمت آنها در دستور کار قرار گرفته است.
وی اشاره کرد: عملیات مرمت دیواره ضلع جنوبی معبد، از پلکان ردیف اول به طول 12 متر شروع شده و قسمتی از سنگ ها و سرستون ها را در جای خود داخل این پلکان قرار داده ایم.
مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا با تاکید براینکه این کار کاملا به طور کارشناسی شده و دقیق انجام می گیرد تا هر سنگ بتواند در جای خود قرار گیرد، اعلام نمود: البته برخی از سنگ ها نیز شکسته شده که برای پُر کردن جای خالی آنها اقداماتی را در دستور کار قرار داده ایم.
وی اشاره کرد: باتوجه به این که در زمان باستان سنگ های معبد آناهیتا از معدنی در همان نزدیکی به نام معدن "چل مران" تهیه می شده، برای همین مبادرت به انتقال تعدادی قطعه سنگ خام از آن محل کردیم، اما دشواری که حالا پیش کار وجود دارد، تراش زدن این سنگ ها است.
گراوند افزود: برای تراش این سنگ ها هرچند که از تجهیزات مدرن استفاده خواهیم کرد، اما نحوه تراش آنها و کارشناسی بودن آنها مهمست که در این راستا از برخی از نیروهای بازنشسته معبد که سالها پیش در تخت جمشید آموزش دیده اند، درخواست کرده ایم تا با ما همکاری کنند.
وی یادآورشد: در ردیف اول از مجموعه سنگ هایی که بر روی دیواره قرار داده شده تعداد چهار عدد سنگ "پاک تراش" از بین رفته که جهت تکمیل آن باید سنگ های جدید تراش داده شود و باید برای آنها سنگ های جایگزین داشته باشیم، یعنی باید بگونه ای سنگ ها را در محل اصلی خود قرار دهیم که در همان ابعاد، اندازه و... باشند.
مدیر پایگاه تاریخی آناهیتا اشاره کرد: البته تا حالا تنها برای رج اول این دیوارها اقدام نموده ایم و برای انجام رج دوم نیاز هست که یا جرثقیل اجاره نماییم تا 35 تن سنگ را برای ما جابجا کند که این امر هم مستلزم هزینه های بیشتری است و باید اعتباراتی را به معبد تزریق کنند و یا این که پیمانکاری را برای ادامه کار به همکاری فرابخوانند.
این مسئول بااشاره به این که در صورت تامین اعتبار این پروژه با سرعت ادامه پیدا خواهد کرد، اضافه کرد: البته اصل دیواره سالم می باشد و تنها سنگ نماهای آن در طول سال های متمادی فروریخته و برخی از آنها شکسته شده است.
وی نیاز فعلی معبد آناهیتا را برای خروج از شرایط فعلی ساماندهی محوطه، کاوش و مرمت دانست و اظهار داشت: اگر می خواهیم معبد آناهیتا هم روزی مانند محوطه جهانی بیستون و محوطه تاریخی تاق بستان ساماندهی گردد، باید به آن اعتبار داده شود.
گراوند با اعلان اینکه حدود 2500 سال از عمر معبد آناهیتا می گذرد، اعلام نمود: بیش از 50 سال از عمر دیرینه شناسی معبد آناهیتا می گذرد، اما متاسفانه طی 20 سال قبل کارهای دیرینه شناسی و مرمتی آن متوقف شده، بدین سبب طبیعی است که بنایی با این عمر و قدمت نیاز است که به طور مداوم به آن اعتبار تزریق شود تا جان بگیرد.
منبع:

1400/03/19
10:37:39
0.0 / 5
842
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912