فراجا گردشگری
مدیر اداره میراث فرهنگی اسدآباد:

زاغه های دستكند روستای ترخین آباد ثبت ملی می شود

زاغه های دستكند روستای ترخین آباد ثبت ملی می شود همدان مدیر اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اسدآباد از پیگیری ثبت زاغه های دستکند روستای گردشگری ترخین آباد شهرستان در لیست آثار ملی کشور اطلاع داد.


کامران اکبری شایگان در گفتگو با ایسنا، با بیان این مطلب، اضافه کرد: این زاغه های دستکند در بیشتر خانه های روستایی ترخین آباد وجود داشته و در دوران جنگ جهانی برای فرار از قشون روس و بعدها بعنوان محل نگهداری دام مورد استفاده قرار می گرفته است.
مدیر اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اسدآباد اضافه کرد: اکثریت این زاغه ها در ارتباط با کاربرد اقامتی، آیینی، پناهگاه و سکونتگاهی و محل نگهداری احشام بوده اند و بدون شک برای شناخته شدن این آثار پرارزش باید پیگیری کرد.
او همینطور ضمن اشاره به درخت ۴۰۰ ساله کهنسال گردوی روستای گردشگری ترخین آباد افزود: این درخت ۴۰۰ ساله یکی از آثار طبیعی بوده که در سوم مردادماه سال ۸۸ ثبت لیست آثار ملی طبیعی کشور شده و با عنایت به قدمت و کهنسالی واجد ارزش است.


اکبری شایگان در ادامه از دیگر آثار ثبت لیست ملی شده این روستای گردشگری را آسیاب های روستا برشمرد و خاطرنشان کرد: در ۱۵ آبان سال ۸۴ آسیاب های روستای ترخین آباد با شماره ثبتی ۱۳۶۰۵ ثبت لیست آثار ملی کشور شده اند.
وی ضمن اشاره به وجود این سه آسیاب در روستای ترخین آباد تصریح کرد: این آسیاب ها در ارتباط با دوران قاجار بوده و بیشتر روستاهای شهرستان برای آرد کردن گندم خود از آسیاب های این روستا استفاده می کرده اند ضمن این که آب این آسیاب ها از آب رودخانه بالادست روستا گردشگری ملحمدره تأمین می شده است.


اکبری شایگان در ادامه با اشاره به اینکه شهرستان اسدآباد دارای ۱۵۸ آثار تاریخی و باستانی بوده که ۵۸ اثر آن ثبت آثار ملی کشور شده اند، اظهار داشت: امسال پیگیری ثبت پنج اثر تاریخی دیگر این شهرستان در لیست آثار ملی کشور در دست اقدام قرار دارد که حمام روستای کمک سفلی، حمام شهر آجین، زاغه های دستکند ترخین آباد و دو درخت پیراسماعیل بالا و پایین پنج اثر در دست پیگیری برای ثبت در لیست آثار ملی کشور هستند و از این پنج اثر دو درخت پیراسماعیل جزء آثار طبیعی به حساب می آید.
منبع:

1400/03/20
00:38:23
0.0 / 5
673
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912