فراجا گردشگری
مدیركل میراث فرهنگی همدان:

دنبال راه اندازی نمایشگاه دائم صنایع دستی در تپه هگمتانه هستیم

دنبال راه اندازی نمایشگاه دائم صنایع دستی در تپه هگمتانه هستیم به گزارش فراجا همدان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان اظهار داشت: ۴۵ هزار هنرمند و ۳۰ هزار کارگاه دارای مجوز در استان وجود دارد که در عرصه اقتصادی و ایجاد فرصت های شغلی نقش آفرینی می کنند.


علی مالمیر شامگاه پنجشنبه ۲۰ خردادماه در مراسمی به مناسبت روز جهانی صنایع دستی در باغ نظری همدان، بیان کرد: در چند سال قبل شاهد نمایش جایگاه حوزه صنایع دستی در سطح بین المللی بوده ایم. در این رابطه برندسازی شهری رتبه اول را به خود اختصاص داد و استان همدان هم رتبه اول کشور در حوزه شهرهای جهانی و ملی را به دست آورد.
وی با اعلان اینکه حوزه صنایع دستی در کنار تمام ارزش های هنری و اساتید به نام به لحاظ کمی، گستردگی و فراگیری جایگاه مهمی دارد، اشاره کرد: صنایع دستی می تواند با کمترین حمایت، بیشترین ارزش افزوده را داشته باشد تا از دریچه هنر درآمد اقتصادی را کسب کند و در حوزه صادرات هم مؤثر باشد.
این مقام مسئول با اشاره به این که صنایع دستی می تواند در حوزه صادرات، توسعه گردشگری و اشتغالزایی نقش آفرینی کند، اظهار نمود: ظرفیت این حوزه بسیار زیاد است اما راه نرفته هم در این عرصه وجود دارد.
وی با اشاره به این که باید اساتید این حوزه را ارج نهاد و معرفی نمود، اظهار داشت: در سالهای قبل ۱۳ هزار نفر به هنرمندان این حوزه در استان اضافه شده اند، ۱۶۰ میلیارد تومان تسهیلات کم بهره عرضه شده همینطور ۱۲ هزار نفر در این عرصه آموزش دیده اند و ۲۷۰ نمایشگاه صنایع دستی برگزار شده است.
مالمیر مطرح کرد: بعد از جهانی شدن شهرهای همدان در حوزه صنایع دستی شرایطی برقرار شد که شاهد رغبت سرمایه گذاران برای ایجاد نمایشگاه دائمی بودیم که در این راستا ایجاد یک نمایشگاه در شهرستان ملایر درحال پیگیری است.
وی با اشاره به این که به دنبال راه اندازی نمایشگاه دائم صنایع دستی در تپه هگمتانه هستیم، اظهار داشت: حضور پر رنگ تشکل های حرفه ای در صنایع دستی مثبت است و در تداوم و حرکت رو به جلو این حوزه مؤثر است همینطور به بخش دولتی کمک می نماید بدین سبب میراث فرهنگی استان در امتداد تشکل سازی گام برمی دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان در آخر بیان کرد: بیشتر از ۷۰۰ مجموعه تولیدی با اشتغالزایی بین ۲۵ تا ۱۰۰ نفر در استان فعالیت دارند که از منظر اقتصادی بسیار بااهمیت است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان هم در ادامه بیان کرد: اولویت استان در سند استراتژیک و برنامه عملیاتی در حوزه اشتغال، سرمایه گذاری و تولید است.
ظاهر پورمجاهد با اعلان اینکه حُسن صنایع دستی این است که می تواند در محیط زندگی صورت گیرد و یک ظرفیت مهم می باشد، اظهار داشت: اگر بخواهیم کاری در ارتباط با اقتصاد خانوار انجام دهیم در حوزه تقویت، توسعه و تحرک کارهای حوزه صنایع دستی است.
وی مطرح کرد: اگر رشته های تأثیرگذار صنایع دستی مشخص و بازار آنها شناسایی شود می تواند توسعه پیدا کند، علاوه بر این تلاش می شود در نقاط کانونی استان کارهایی در این رابطه صورت گیرد.
پورمجاهد اظهار نمود: در حوزه فرش ۵۷ هزار شاغل در استان وجود دارد که باید بعنوان کانون اشتغال پشتیبانی شود اما در دو سه سال قبل محدودیت هایی پیدا شد که یکی از آنها تسهیلات بانکی بود.
این مقام مسئول با اعلان اینکه نتوانسته ایم همه نیازهای این حوزه برآورده نماییم، افزود: در ارتباط با تسهیلات کرونایی تمام تلاش این بود که کارگاه ها شناسایی شوند و فهرست آنها در اختیار وزارتخانه های میراث فرهنگی و کار قرار گیرد.
وی با اشاره به این که ۴۲ درصد اشتغال استان در حوزه خدمات و تجاری است، اضافه کرد: متأسفانه بخش عمده ای که از کرونا صدمه دید هم در این عرصه بوده است.
منبع:

1400/03/21
20:07:39
0.0 / 5
557
تگهای خبر: آموزش , بازار , خدمات , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912