فراجا گردشگری

كشف سازه معماری در كنار برج طغرل

كشف سازه معماری در كنار برج طغرل فراجا: گمانه زنی های دیرینه شناسی در جبهه غربی برج طغرل شهرری که در جریان برخورد به آثار و شواهد فرهنگی، تاریخی در حین خاکبرداری در این محدوده انجام گرفت به کشف سازه معماری احتمالاً  سلجوقی منجر گردید.به گزارش فراجا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، رضا سلمانپور سرپرست هیأت دیرینه شناسی اظهار داشت: باتوجه به اجرای طرح بوستان صدوق توسط سازمان نوسازی شهرداری تهران در جبهه غربی برج تاریخی طغرل در شهر ری طی سالهای ۱۴۰۰-۱۳۹۹ و برخورد به آثار و شواهد فرهنگی-تاریخی در حین خاکبرداری در این محدوده، انجام گمانه زنی دیرینه شناسی بمنظور تعیین وضعیت استقرارهای تاریخی در آن ضروری می نمود، پس با مجوز پژوهشگاه و حمایت سازمان نوسازی شهرداری تهران کاوش در این محل در دستور کار قرار گرفت.
وی مشخص کردن وضعیت لایه های استقراری در محوطه واقع در جبهه غربی برج طغرل، مستندسازی شواهد فرهنگی موجود، فراهم شدن امکان تعیین تکلیف ملک و به کارگیری اطلاعات حاصل در مطالعات تکمیلی دیرینه شناسی منطقه و کشور را از اهداف این پروژه اعلام نمود.
سرپرست هیأت دیرینه شناسی در تشریح روش کار با اعلان اینکه برنامه گمانه زنی دیرینه شناسی در جبهه غربی برج طغرل بصورت پژوهش میدانی و مطالعات کتابخانه ای انجام شد اشاره کرد: به سبب خاک ریزی و راه اندازی محوطه بوستان در سطح، بیشتر آثار زیر سطح فضای بوستان قرار گرفته و تنها در بخش هایی از وسط باغچه هایی که هنوز عملیات عمرانی در آنها به پایان نرسیده بود گمانه هایی به وجود آمد که در ادامه به آنها پرداخته می شود.
این عتیقه شناس اضافه کرد: بر این اساس در سه ضلع شمالی، جنوبی و غربی بوستان پنج گمانه ایجاد و بعد از پاکسازی اولیه سطح گمانه ها تا عمق حدود ۴ متر مبادرت به خاکبرداری و کاوش شد و یک گمانه در ابعاد ۷×۱۰ متر، دو گمانه در ابعاد ۵/۱×۵/۱ مترمربع و دو گمانه هم در ابعاد ۴×۴ مترمربع ایجاد شدند.
سلمانپور در توصیف محوطه اظهارکرد: این محوطه در زیر ساختمان های مسکونی و مدرسه قرار داشت که برمبنای پروژه بهسازی محیطی سازمان نوسازی شهرداری تهران بمنظور راه اندازی بوستان، بیشتر این ساختمانها تملک و تخریب و فضای آزاد شده از آن به بوستان تغییر کاربری داده شده است.
او ابعاد این محوطه را در حدود ۵۰×۱۰۰ مترمربع و با مساحت حدود ۲۰۰۰ مترمربع دانست که در جهت شرقی- غربی گسترده شده و تا قبل از اجرای طرح بوستان، این محدوده تقریباً همسطح زمینهای مجاور خود بوده اما بعد از شروع عملیات عمرانی به سبب راه اندازی باغچه های فضای سبز و نیاز به خاک ریزی، بخش هایی از سطح آن تا ارتفاع حدود ۵/۱ متر خاک ریزی شد.
سلمانپور با اشاره به این که در گوشه شمال شرقی محدوده یک باب مدرسه وجود داشت که تخریب شده و تنها پناهگاهی که از دوران جنگ باقی مانده بود در زیر سطح آن دست نخورده باقی مانده است اشاره کرد: در زمان خاک برداری بوستان برای تعریف دسترسی به پناهگاه قسمتی از دیواره شمالی آن تخریب و حجم زیادی از خاک های اطراف آن برداشته شد.
وی اضافه کرد: در این خاکبرداری متأسفانه بخش زیادی از آثار یک معماری سنگی نیز تخریب و برداشته شد که به همراه آن شواهد فرهنگی همچون سفال نیز مشاهده می شد.
سرپرست هیأت دیرینه شناسی با اشاره به این که گمانه شماره ۱ در گوشه شمال شرقی محدوده مورد مطالعه در فاصله ۱۰ متری جنوبی خیابان، ۱۰ متری غرب مسجد و فاصله ۲۰ متری شرقی گمانه ۲ واقع شده اظهار داشت: گمانه ابتدا در ابعاد ۵/۲ در ۵ مترمربع و در جهت شمالی-جنوبی گسترده شد اما با ادامه کار و مشخص شدن شواهد معماری بمنظور خواناسازی، ابعاد آن به حدود ۷×۱۰ مترمربع افزایش پیدا کرد.
او اضافه کرد: بر این اساس ضخامت آثار آن از عمق حدود ۱۵۰ سانتیمتری از سطح شروع شده و تا ۴۲۰ سانتیمتری (به ضخامت حدود ۲۵۰ سانتیمتر) ادامه یافت که ادامه آنها در زیر سطح بوستان و مسجد صدوق امتداد دارد.
سرپرست هیأت دیرینه شناسی اشاره کرد: در این گمانه غیر از بقایای معماری (اعم از دیوار، پله و کف) متعلق به دوره آل بویه، باقی مانده سازه ای سنگی به ضخامت حدود ۵/۳ متر نیز در گوشه جنوب شرقی ترانشه بدست آمده که هنوز ضخامت این سازه به سبب تداوم کاوش ها، دقیقاً معین نیست و بیشتر بخش های سازه در زیر بخش های راه اندازی شده برای پارک تفریحی در این قسمت قرار دارد.
او در آخر اضافه کرد: بدین سبب باتوجه به اهمیت این سازه در کنار برج طغرل و حمایت های سازمان نوسازی شهرداری تهران، لازم است با تداوم حمایت ها، کاوش در ضلع شرقی ترانشه گسترش یابد و سازه معماری شاخص بصورت دقیق خواناسازی و در ادامه با همکاری شهرداری، در جهت راه اندازی سایت موزه تاریخی در بین فضای تفریحی-فرهنگی یاد شده اقدام گردد.


منبع:

1400/03/24
09:01:55
0.0 / 5
536
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912