فراجا گردشگری

سوءبرداشت درباره لغو ویزای ایران و عراق

سوءبرداشت درباره لغو ویزای ایران و عراق فراجا: هیأت وزیران مجوز برقراری مقررات لغو ویزا بین ایران و عراق را صادر کرد. اما این مصوبه سوءبرداشت هایی را از این نظر که ویزای بین دو کشور آنی و بلافاصله لغو شده است و یا اینکه فقط شامل دوران اربعین می شود، به وجود آورده است.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، لغو ویزا بین ایران و عراق مطالبه ای بود که سال ها بین دو کشور پیگیری می شد، اما ناپایداری در بدنه دولت عراق مانع از توافق طرفین و اجرای آن تا کنون شده است. با این وجود، عراق چندباری به مناسبت اربعین، باتوجه به جمعیت زوار مشتاق از سمت ایران، ویزا را مقطعی کنسل کرده بود.
اینک به پیشنهاد وزارت امور خارجه ایران، هیأت وزیران مقررات لغو روادید ۴۵ روزه را برای دارندگان گذرنامه عادی بین ایران و عراق به شرط «عمل متقابل» تصویب کرده است. به این معنا که در صورت توافق و اقدام مشترک و متقابل دولت عراق، این ویزا بین دو کشور لغو خواهد شد.
سعید خطیب زاده ـ سخنگوی وزارت امور خارجه ـ در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در این زمینه متذکر شده که بر طبق مصوبه هیأت دولت، این لغو روادید تا سقف ۴۵ روز است و این عمل به شرط اقدام متقابل از طرف دولت عراق صورت می گیرد.
عراق تا کنون نسبت به این اعلام آمادگی ایران واکنشی نشان نداده است. یک منبع مسؤول در دولت عراق بعد از اعلام مصوبه ایران، با اشاره به اینکه تا کنون موضع رسمی در ارتباط با لغو روادید میان ایران و عراق نداشته اند، تاکید کرده که لغو روادید از اختیارات نخست وزیر است. با وجود این، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به رایزنی هایی که در مسافرت اخیر به بغداد با مقامات عراقی داشته، گفته است: آنها (دولت عراق) متمایل به این مساله بوده و گویی برای انجام آن مصوبه پارلمان را لازم دارند. بدین سبب اگر طرفین درباره لغو روادید بصورت «عمل متقابل» به توافق برسند، دولت ایران نیز آمادگی دارد به شهروندان عراقی اجازه دهد بدون روادید تا ۴۵ روز در ایران سفر کنند.
خطیب زاده همین طور تاکید کرده که بر طبق مصوبه هیأت دولت، ایران حاضر به لغو روادید تا سقف ۴۵ روز است و این مساله فقط محدود به ایام اربعین نخواهد بود. این درحالی است که مقامات، متولیان و فعالان گردشگری که عراق همچون اولویت ها و بازار اصلی شان در جذب توریست به شمار می آید، بر این تصورند که مصوبه دولت تنها مقطع اربعین را در برمی گیرد.
وزارت امور خارجه که پیشنهاددهنده لغو روادید بین ایران و عراق بوده، بر این باور است که اجرائی شدن لغو روادید موجب تسریع روابط دو کشور خواهد شد. سخنگوی این وزارتخانه یادآور شده که تجربه این کار را در روزهای اربعین داشته ایم.
در سالهای اخیر عراقی ها بالاترین تعداد ورودی را به ایران داشته اند. آمارهای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز مؤید این مساله است؛ در سال ۹۷ دو میلیون و ۵۹۸ هزار و ۲۳۰ نفر عراقی به ایران سفر کردند که این عدد در سال ۹۸ به سه میلیون و ۱۶۵ هزار و ۸۳۹ نفر رسید.
تحقیقات نشان می دهد، عراقی ها بیشتر برای درمان، زیارت، خرید، گردش و دیدار اقوام به ایران سفر می کنند. ولی تیموری، معاون گردشگری در سال ۹۸، همزمان با رشد سفر عراقی ها به ایران تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز اظهار داشته بود: «هر عراقی متوسط چهار شب در ایران اقامت دارد.» بیشتر عراقی ها از مرزهای زمینی به ایران سفر می کنند و نرخ ارز در سالهای قبل اقامت آنها را از یک شب تا سه و چهار شب افزایش داده است.
ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق نیز سال ۹۸ حداقل هزینه کرد هر عراقی در مسافرت به ایران را یک هزار دلار اعلام نموده بود. هرچند برآورد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر این است که عراقی ها، مطابق با آمار سازمان جهانی جهانگردی متوسط ۱۴۹۰ دلار در مسافرت به ایران هزینه می کنند. برخی مطالعات نیز نشان میدهد عراقی ها در مسافرت به ایران روزانه از صد تا هزار دلار هزینه می کنند.
منبع:

1400/03/26
22:38:05
0.0 / 5
904
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912