فراجا گردشگری
میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

بررسی لغو روادید گروهی روسیه

بررسی لغو روادید گروهی روسیه به گزارش فراجا پشتیبانی از هنرمندان صنایع دستی، برگزاری نمایشگاه شهرهای جهانی و بررسی لغو روادید گروهی ایران و روسیه همچون خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.خبرگزاری مهر -گروه جامعه؛ در این هفته پیرو لغو روادید سفرهای گروهی روسیه که چندی قبل توسط وزیر میراث فرهنگی و رئیس آژانس فدرال روسیه به امضا رسید تعدادی از فعالان گردشگری ایرانی در داخل کشور و در کشور روسیه در فضای مجازی به بحث و گفتگو درباره این مورد پرداختند.
مصطفی سروی عضو هیأت مدیره جامعه تورگردانان ایران در اینباره اظهار داشت: یکی از موضوعات در رابطه با این اتفاق نگرانی درباره پناهنده شدن برخی از ایرانی هاست که تصور می کنند با این امتیاز می توانند به روسیه رفته و از آنجا به کشورهای اروپایی پناهنده شوند که این مورد باعث خواهد شد بعد از مدتی روسیه مبحث لغو روادید سفرهای گروهی را باطل کند. مبحث دیگر این که بعضی از افراد تصور می کند برای سفرهای انفرادی هم روادید حذف گردیده است در صورتیکه این طور نیست و باید گروه های ۵ تا ۵۰ نفره توسط یکی از آژانس های معتبر دارای مجوز و شناخته شده توسط روسیه پکیج تور روسیه را خریداری کنند درآن صورت برای روادید این گروه تسهیلاتی در نظر گرفته شده است.
تعدادی دیگری از فعالان گردشگری بازار روسیه در این جلسه مجازی اعلام می کردند که روسیه جزو کشورهای هدف ایران است اما ایران جزو مقاصد سفر روس ها نیست تعداد دیگری از فعالان گردشگری با این صحبت مخالف بودند و می گفتند سالانه چند هزار گردشگر روس داریم که می توانیم تعداد بیشتری از آنها را به ایران جذب نماییم.
در این هفته همینطور رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در یادداشتی پیشنهاد کرد از کلمه صنایع زیبا به جای صنایع دستی استفاده گردد.
حسن بلخاری ۴ دلیل برای این پیشنهاد در نظر گرفت. یکی از آنها این بود که مفهوم صنعت و صنایع در اصطلاحاتی مانند صنایع دستی و هنرهای سنتی اشاره و ارجاع به هنر و تمامی معنی و مفهوم این واژه در فرهنگ چند هزار ساله ایران است.
در این هفته همینطور چهل و دومین نمایشگاه گردشگری فیتور اسپانیا با حضور نمایندگان صنعت توریسم ایران برگزار می گردد. این نمایشگاه نیمه دوم ژانویه سال ۲۰۲۲ در مادرید برگزار می شود.
این هفته همینطور تفاهمنامه ای بین موزه ملی ایران و دانشگاه شهید بهشتی در جهت همکاریهای علمی، آموزشی و پژوهشی در موزه ملی ایران به امضا رسید. انجام پروژه های پژوهشی مشترک بخصوص در حوزه باستان شناسی، انجام طرح های تحقیقاتی مشترک، انتشارات، برگزاری نشست ها همچون مواردی این تفاهمنامه بود که به مدت ۵ سال منعقد شده است.
این هفته همینطور نمایشگاه شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی در محل وزارت میراث فرهنگی برپا شد.
معاون صنایع دستی کشور هم در نشستی با حضور مدیران سایت های فروش صنایع دستی اظهار داشت: یکی از اقدامات حمایتی این وزارت خانه پیگیری مبحث خریدهای سازمانی است. در اینباره با دستگاههای مختلف رایزنی شده و اسامی سایت های برتر فروش مجازی صنایع دستی برای آنها ارسال خواهد شد.
این هفته از پژوهشگاه میراث فرهنگی خبر رسید گمانه زنی های دیرینه شناسی در جبهه غربی برج طغرل شهر ری که در جریان برخورد با آثار و شواهد فرهنگی تاریخی در حین خاکبرداری در این محدوده انجام گرفت به کشف سازه معماری احتمالاً در ارتباط با دوره سلجوقی منجر گردید.
وزیر میراث فرهنگی در این هفته طی نامه ای به استاندار تهران از ابلاغ ثبت ملی ۳۳ اثر تاریخی فرهنگی همچون خانه وارطان و ساختمان اتاق بازرگانی اطلاع داد.
ملک معروف به ساختمان اتومبیل دسوتو خانه قدیمی منطقه ۱۲ کارخانه دخانیات تهران، پاساژ رزاق منش و ساختمان وزارت کشور همچون این آثار بودند.

1400/03/29
11:23:47
0.0 / 5
343
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری