فراجا گردشگری
پس از ۲۰ سال

حساب های اقماری گردشگری به فاز اجرایی رسید

حساب های اقماری گردشگری به فاز اجرایی رسید به گزارش فراجا وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام نمود پس از حدود ۲۰ سال، سیستم حساب های اقماری گردشگری (TSA) از امروز (یکشنبه، ۶ تیر ۱۴۰۰) وارد فاز اجرایی شد.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام نمود: قرارداد استقرار حساب های اقماری گردشگری در قالب نظام جامع آمار بین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مرکز آمار ایران به منظور ایجاد ابزار بررسی منافع حاصل از صنعت توریسم، امکان سنجش بهره وری صنعت توریسم، میزان اشتغال زایی و محاسبه گردشگری در حساب های ملی کشور به امضا رسید و به دنبال اقدامات و هماهنگی های انجام شده با سازمان جهانی جهان گردی، سازمان برنامه و بودجه کشور، مرکز آمار ایران و بانک مرکزی، شرایط لازم به منظور پیاده سازی و استقرار حساب های اقماری گردشگری فراهم گردید و این مورد از امروز وارد فاز اجرایی شد.
همزمان، نشستی با حضور علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ و جواد حسین زاده ـ رئیس مرکز آمار ایران ـ برگزار شد و بررسی نهایی فاز مطالعاتی و فاز پایلوت حساب های اقماری گردشگری بررسی و در مورد فاز اجرایی این سیستم، دستورهای لازم صادر و تصمیم گیری نهایی انجام شد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این جلسه ضمن اشاره به اهمیت صنعت توریسم اظهار داشت: تا پیش از شیوع ویروس کرونا، گردشگری داخلی و خارجی در کشور ما رونق فراوانی داشت و روند رو به رشدی را طی می کرد. این صنعت در اقتصاد از اهمیت بالایی برخوردار می باشد بگونه ای که محرک سایر صنوف است و با رونق حوزه گردشگری شاهد رونق در کسب و کار سایر صنوف هستیم.
مونسان افزود: یکی از مباحثی که دنیا به سمت آن رفته استفاده از هوش مصنوعی است. پیشبینی ما این است که در جریان هوشمندسازی فعالیت ها در صنوف مختلف، خیلی از کسب و کارها و صنایع دستخوش تغییراتی شوند و بعضی از آنها زیان ببینند، با این وجود صنعت توریسم تنها صنعتی است که در فرایند هوشمندسازی هم رونق خویش را حفظ می نماید.
او اظهار نمود: هم اکنون گردشگری صنعت سوم دنیا است، اما پیشبینی می شود این صنعت به صنعت اول دنیا تبدیل گردد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به نقش گردشگری در تولید ناخالص ملی اشاره نمود و اضافه کرد: در کشور ما تا پیش از انتشار کرونا سهم گردشگری در تولید ملی ناخالص ۱۱، ۸ میلیارد دلار بوده است که این سهم باید به خوبی معرفی شود، اما از آن جایی که حساب های اقماری گردشگری وجود نداشت، این سهم به خوبی دیده نشده است.
جواد حسین زاده ـ رئیس مرکز آمار ایران ـ هم ضمن اشاره به اهمیت تهیه حساب های اقماری گردشگری، اظهار داشت: خوشبختانه امروز پس از سال ها تلاش شاهد این هستیم که پروژه تهیه حساب های اقماری گردشگری وارد فاز اجرایی شده و این مورد در صنعت توریسم بسیار بااهمیت است.
وی در ادامه به اهمیت صنعت توریسم اشاره نمود و خاطرنشان کرد: در اقتصاد بدون نفت بطور حتم گردشگری نقش بسیار مهمی را می تواند ایفا کند.
رئیس مرکز آمار ایران بیان نمود: حساب های اقماری گردشگری یک آرزوی ۲۰ ساله بود که خوشبختانه این آرزو امروز به حقیقت تبدیل گشته و وارد فاز اجرایی می شود.
ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ هم به پیشینه پروژه تهیه حساب های اقماری گردشگری و اهمیت آن پرداخت و اظهار داشت: از حدود ۲۰ سال پیش این مورد عنوان شد و بعنوان یک مبحث مهم مورد توجه قرار گرفت. در دو برنامه توسعه پنج ساله در کشور هم به این مورد پرداخته شده است و خوشبختانه پس از تلاشهای فراوان با همکاری دستگاههای مختلف همچون مرکز آمار ایران، امروز به نتایج بسیار خوبی در این پروژه رسیدیم و مراحل و فازهای مختلف آنرا طی کردیم تا به فاز اجرا رسیدیم.
او افزود: این پروژه امروز در راه مطمئنی قرار گرفته و با اجرای آن بطور حتم شاهد اتفاقات بسیار خوبی در صنعت توریسم و معرفی هرچه بیشتر اهمیت و نقش این صنعت خواهیم بود.
سازمان ملل متحد (از طریق کمیسیون آمار)، سازمان آماری اروپا، سازمان جهانی گردشگری و سازمان همکاریهای اقتصادی و توسعه همچون سازمان های بین المللی هستند که مجموعه ای از تعاریف و طبقه بندی ها را با عنوان حساب اقماری گردشگری برای این صنعت برقرار کرده اند. هدف کلی تهیه حساب اقماری گردشگری، سنجش اثرات اقتصادی گردشگری در کشور به صورت سالانه است. حساب های اقماری گردشگری، این امکان را فراهم می آورد که جنبه های اقتصادی گردشگری در حساب های ملی کشور به صورت مجزا بررسی شوند و مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند.
با اجرای این طرح و توجه به اهمیت نقش گردشگری زمینه بهتری برای تجزیه و تحلیل اثرات گردشگری در اقتصاد و تصمیم گیری ها درباره گردشگری فراهم می شود.
منبع:

1400/04/07
13:29:56
0.0 / 5
599
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912