فراجا گردشگری
در نشست مجازی مهر با راهنمایان گردشگری مطرح شد؛

اقدام برای بیمه ۶۰۰ راهنمای گردشگری

اقدام برای بیمه ۶۰۰ راهنمای گردشگری کانون انجمنهای صنفی راهنمایان گردشگری پیگیر بیمه راهنمایان شده و در این راستا پرونده 600 نفر از ظرفیت دو هزار نفری که در بودجه برای بیمه آنها سهمیه در نظر گرفته شده؛ در دست اقدام است.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ نشست سرانجام بیمه راهنمایان گردشگری در حالی در فضای مجازی انجام شد که عمده شرکت کنندگان در آن از اعضای انجمن راهنمایان گردشگری بودند. در حقیقت راهنمایان گردشگری دارای دو تشکل انجمن صنفی و جامعه هستند که در این جلسه، با وجود آنکه خواسته شد اعضای جامعه نیز اظهار نظر کنند اما بیشتر معطوف به توضیحات مدیریت کانون انجمن های صنفی راهنمایان پیرامون پیگیری بیمه راهنمایان شد. آنها اعلام نمودند که این پیگیری ها را به خاطر تمام راهنمایان گردشگری کشور چه اعضای جامعه و چه اعضای انجمن انجام داده اند بدین سبب شرط بیمه شدن این نیست که حتما راهنما، عضو انجمن باشد.
در این جلسه، آرش نور آقایی از پژوهشگران و کارشناسان گردشگری و رییس اسبق کانون راهنمایان گردشگری اظهار داشت: بنظر می رسد مشکل راهنمایان حل شده باشد از زمانی که در کانون بودم این مساله مسئله ای بود که به آن می پرداختیم. در گردهمایی هشتم راهنمایان گردشگری از نمایندگان مجلسی که در جلسه حضور داشتند مستقیماً خواستیم که آنرا پیگیری کنند و پس از آن هم وقتی مسئولیت را تحویل دادم این پیگیری ها ادامه داشت.
در نهایت حتی وقتی توانستیم موافقت ریاست جمهوری را بگیریم اما در سازمان برنامه و بودجه به در بسته خوردیم چون در این سازمان نگاه حمایتی به این زنجیره وجود ندارد محسن حاجی سعید رییس هیأت مدیره کانون انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور با اعلان اینکه حالا بیمه راهنمایان از یک آرزو به یک دستاورد تبدیل گشته است اظهار داشت: این خواسته در هیأت مدیره چهارم کانون شاید بعنوان نخستین خواسته راهنمایان محقق شد. روزهای اولیه شکل گیری کانون کارهایی که انجام می شد، هویت سازی بود که در عالی ترین سطح ممکن انجام شد.
در رابطه با بیمه و هویت سازی پیگیری های زیادی انجام گرفت همچون نامه نگاری با ریاست جمهوری. در نهایت حتی وقتی توانستیم موافقت ریاست جمهوری را بگیریم اما در سازمان برنامه و بودجه به در بسته خوردیم چون در این سازمان نگاه حمایتی به این زنجیره وجود ندارد. بازهم با نمایندگان مجلس دهم صحبت کردیم و قرار شد که این مساله بوسیله مجلس به دولت تکلیف شود. بالاخره در سال ۹۸ دولت مکلف شد در بودجه سال ۹۹ برای پوشش بیمه راهنمایان اقدام نماید.
تشریح اهمیت شغل راهنمای گردشگری برای نمایندگان مجلس
حاجی سعید بیان کرد: در سال ۹۹ منتظر بودیم که این اتفاق بیفتد. همه فرآیند برای ما داستان جدیدی بود. بعد از آن که دیدیم این مساله زمان بر است، سراغ نمایندگانی رفتیم که باید مجاب شأن می کردیم چرا راهنمایان جزو اقشار خاص محسوب می شوند. اعلام کردیم که وقتی سیاست های خارجی و اتفاقات داخلی چه تأثیر مستقیمی روی راهنمایان می گذارد و تنها چند ماه در سال آنها می توانند تور داشته باشند. کرونا نیز سبب شد اصلاً توری وجود نداشته باشد. گفتیم که راهنمایان گردشگری جزو اقشار تحصیلکرده ای هستند که هیچ گاه آنها را جلوی مجلس نخواهید دید. چون اگر آنها احساس امنیت شغلی نکنند از این صنعت خارج می شوند و در حالت بدتر از کشور خارج می شوند چون هم تحصیلکرده و هم به زبان های خارجی مسلط هستند و به صورتی فرار مغزها اتفاق می افتد. تشریح کردیم که چرا این گروه شغلی به نگاه حمایتی نیاز دارد.

حاجی سعید اظهار داشت: متأسفانه در لایحه بودجه ۱۴۰۰ متوجه شدیم که دولت باردیگر به حذف بودجه حمایتی دولت اقدام نموده است. مجدد مجبور شدیم دادخواهی را نسبت به وزارت میراث فرهنگی انجام دهیم که نمایندگان هم حمایت کردند و طرح پرسش کردند که چرا وزیر گردشگری در این مساله تعلل کرده است. ما تقریباً ۵ ماه اختتام سال ۹۹ را تنها به مراجعه به سازمان برنامه بودجه، تامین اجتماعی و مجلس گذراندیم. در بودجه ۱۴۰۰ تا روزهای آخر سال این ابهام را داشتیم که بالاخره این ردیف بودجه به راهنمایان اختصاص پیدا کرد یا نه. اما خوشبختانه بواسطه این که با تعداد زیادی از نمایندگان مذاکره کرده بودیم؛ بدون هیچ رأی مخالفی برای بودجه ۱۴۰۰ توانستیم دولت را مکلف نماییم که از راهنمایان حمایت کند.
نور آقایی اظهار داشت: ما هر کاری انجام دهیم بالاخره حرف و حدیث از آن در می آید. این موقعیت و مزیت برای همه راهنمایان گردشگری با شرایط ویژه ای هست که جزو آن شرایط، عضویت در انجمن یا جامعه نیست. این مساله اعلام شده و بارها گفته شده است. مصداق صحبت من این است که تعدادی از دوستانی که می خواهند از بیمه استفاده کنند عضو جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی هستند.
وی در پاسخ به این که وقتی دو تشکل جامعه و انجمن برای راهنمایان گردشگری وجود داشته باشد، صدای بلندتری برای گرفتن حق بیمه وجود ندارد اظهار داشت: ما دو انجمن با دو تفکر و سیاست رفتاری متفاوت داریم. انتخاب شایسته سالاری آن با افرادی است که اندیشه می کنند. قبول ندارم که اگر این دو تشکل یکی می شد، صدای بلندتری داشت. با دو تفکر و فلسفه مختلف کار می نماییم. شاید روزگاری به بلوغ برسیم که یکی شویم. اعتقاد به وحدت کلمه دارم. اما آن اتفاق باید در زمان ویژه خودش بیفتد. الان اتفاق نمی افتد چون سالهاست که رو در رو صحبت نکرده ایم.
جایگاه راهنمایان ایران در مقایسه با کشورهای دیگر خوب است
نور آقایی اظهار داشت: واقعیت این است که همین الان در جایگاهی که بیمه را دنبال می نماییم وضعیت راهنمایان ما بسیار بهتر از سایر راهنمایان در کشورهای دیگر است. ما چند دوره در فدراسیون بین المللی راهنمایان حضور داشتیم و وضعیت راهنمایان در کشورهای دیگر را بررسی کردیم و آشنا شدیم. میدانم برخی افراد این مساله را قبول نمی کنند. جایگاه راهنمایان گردشگری در ایران چه به لحاظ صنفی و چه اتحادی که دارند، با همین وضعیت بسیار بهتر از سایر کشورهاست.
در ادامه، نرجس السادات فقیه، مسئول کمیته بیمه کانون راهنمایان گردشگری و دبیر این کانون اظهار داشت: تمام فرآیندها برای ثبت نام راهنمایان بوسیله کانال ها و فضای مجازی به اعضای انجمن ها اعلام شده است. حتی در وب سایت رسمی ما این مساله اطلاع رسانی شد. شاخص هایی در نظر گرفته بودند که در سال ۹۸ بررسی کردیم چه تعداد از راهنمایان شغل اصلی شان راهنمایی است بدین سبب برای ۲۰۰۰ نفر رایزنی انجام شد.
سال گذشته تفاهمنامه ای با سازمان تامین اجتماعی بسته شد. در آن تفاهمنامه قرار شد برای کسانی که حتی عضو انجمن ها نیستند، بیمه رد شود بدین سبب عضویت یا غیر عضویت در انجمن صنفی را ملاک عمل قرار ندادیم وی اظهار داشت: در سال قبل تفاهمنامه ای با سازمان تامین اجتماعی بسته شد. در آن تفاهمنامه قرار شد برای کسانی که حتی عضو انجمن ها نیستند، بیمه رد شود بدین سبب عضویت یا غیر عضویت در انجمن صنفی را ملاک عمل قرار ندادیم. هر کسی اقدامی کرد و مشخص می شد که شغل اصلی اش راهنمای گردشگری ست، در فرآیند ثبت نام قرار می گیرد. کارشناسان تامین اجتماعی نمی دانستند که راهنمای گردشگری شغل شمرده می شود. سازوکارهایی برای این مساله نیز تعریف شده است. حالا بیش از ۹۰ درصد شعبات با شغل راهنمای گردشگری آشنا شده اند و شرایط پذیرش را می دانند. شاید تعداد کمی از استانها باشند که هنوز با این مساله مشکل دارند. هم اکنون فرآیند بیمه ۶۰۰ راهنمای گردشگری درحال انجام و این آمار رو به افزایش است. برخی از پرونده این افراد در کمیسیون پزشکی و تعدادی دیگر درحال مراجعه به شعبات وجود دارد بدین سبب این افراد نگران نباشند و به سامانه ها مراجعه کنند. حتی افرادی که عضو هیچ انجمن یا جامعه ای نیستند نیز می توانند برای بیمه اقدام نمایند.

در ادامه حاجی سعید اظهار داشت: در بودجه ۹۹ ثبت بیمه ۲۰۰۰ نفر تائید شد. در این رابطه با وزارت میراث فرهنگی جلسه برگزار کردیم و به شاخص هایی رسیدیم. این شاخص ها به استانها ارسال شد تا افراد شناسایی شوند. یکی از آن شاخص ها این بود که افراد فاقد بیمه الزامی باشند یا سن شان بین ۲۵ تا ۵۰ سال باشد و سه سال سابقه کار داشته باشند. استناد ما به فهرست ۲۰۰۰ نفره وزارت میراث فرهنگی است بدین سبب تمام کسانی که در استانها مشغول بودند و استان به وزارتخانه اعلام نموده بود، در لیست پیگیری قرار دارند. برخی شاید کوتاهی کردند یا آگاه نبودند. ما از وزارت میراث فرهنگی خواستیم که درباره آنها بازنگری شود بدین سبب هیچ موازی کاری با وزارت میراث فرهنگی در این خصوص وجود ندارد.
در حال حاضر ملاکی برای فعال بودن راهنمایان نمی توان در نظر گرفت. تعدادی از افراد اطلاعات نادرست در اختیار دیگران قرار می گذارند وی اظهار داشت: اخیراً گفته شده تعدادی از افراد از قرارگیری در این لیست محروم شده اند در صورتیکه اصلاً چنین چیزی وجود ندارد مگر آنکه کسی خودش را محکوم کرده باشد. ما افرادی را داریم که عضو جامعه راهنمایان گردشگری هستند ولی پرونده بیمه آنها را در دست بررسی قرار داده ایم. ضمن این که در یک سال و نیم گذشته همه بیکار بودند هم اکنون ملاکی برای فعال بودن راهنمایان نمی توان در نظر گرفت. تعدادی از افراد اطلاعات نادرست در اختیار دیگران قرار می گذارند.
حاجی سعید درباره این که معاونت گردشگری از آمار ۶۰۰ نفری که کانون راهنمایان برای بیمه آگاهی داده اظهار بی اطلاعی می کند افزود: نمی دانم چرا ناآگاه بوده اند در صورتیکه ما بتازگی با آنها جلسه گذاشته ایم.
بخش دوم این میزگرد به زودی در خبرگزاری مهر منتشر می شود.

1400/04/12
17:09:23
0.0 / 5
692
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912