فراجا گردشگری
پس از ۱۲ سال پیگیری؛

مرمتگران آثار فرهنگی و هنری صاحب خانه صنفی شدند

مرمتگران آثار فرهنگی و هنری صاحب خانه صنفی شدند انجمن صنفی سراسری مرمتگران آثار فرهنگی و هنری پس از ۱۲ سال پیگیری و برنامه ریزی تشکیل و نخستین مجمع عمومی آن امروز به صورت مجازی برگزار گردید.به گزارش فراجا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، فتح الله نیازی مرمتگر و نماینده هیأت مؤسس انجمن صنفی مرمتگران آثار فرهنگی و هنری شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۰ با بیان این خبر اظهار داشت: با وجود پیشینه بیشتر از ۵۰ ساله حفاظت و مرمت در ایران و حضور بیشتر از ۶۰۰۰ مرمتگر در کشور متأسفانه الان تعداد اندکی از این افراد در بخش دولتی مشغول به کار هستند و مابقی به صورت مرمتگر شخص حقیقی و پیمانکار فعالیت می نمایند.
او تصریح کرد: از سویی نبود ساز و کاری تعریف شده برای تخصص مرمت اشیا و آرایه های معماری بعنوان یک شغل و حرفه شناخته شده و مستقل، سبب فعالیت برخی افراد غیرمتخصص در این عرصه و بیکار ماندن و فراموش شدن متخصصان این رشته شده است.
کارشناس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی اظهار نمود: به منظور ساماندهی و دفاع از حقوق صنفی مرمتگران پس از ۱۲ سال پیگیری و برنامه ریزی سرانجام مرمتگران آثار تاریخی فرهنگی صاحب خانه صنفی شدند.
نماینده هیأت مؤسس انجمن صنفی مرمتگران آثار فرهنگی و هنری اظهار داشت: بر مبنای فصل ششم قانون کار و ایجاد انجمن های صنفی با کمک وزارت کار و همراهی معاونت میراث فرهنگی پیشکسوتان مرمت آثار تاریخی و فرهنگی از این به بعد به غیر از هویت هنری، از هویت صنفی و سندیکایی هم بهره مند خواهند شد.
او با اشاره به اینکه این انجمن صنفی مقرر است پیگیر مطالبات کاری، معیشتی و صنفی مرمتگران اشیاء تاریخی - فرهنگی و آرایه های معماری در سرتاسر کشور باشد، ابراز امیدواری کرد: این گام تاریخی با کمک و همراهی نهادهای مختلف همچون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مسیر خویش را درست و اصولی پیش ببرد.
نیازی خاطرنشان کرد: این انجمن امروز به صورت مجازی نخستین مجمع عمومی خویش را بمنظور تصویب اساسنامه انجمن صنفی و انتخاب اعضای هیأت مدیره و بازرس برگزار کرد و از این تاریخ به بعد این مجمع به صورت رسمی با نام " انجمن صنفی سراسری مرمتگران آثار فرهنگی و هنری" کار خویش را شروع می کند.
او با بیان این مطلب که این انجمن نوپا به یاری نهادهای دولتی برای استقرار در مکانی مناسب نیاز دارد اظهار داشت: ما به سمت همه مرمتگران اشیاء تاریخی فرهنگی و آرایه های معماری دست کمک و همراهی دراز می نماییم تا این خانه صنفی؛ خانه همه مرمتگران شود.


منبع:

1400/04/12
22:47:22
0.0 / 5
162
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری