فراجا گردشگری
دستگیری 13 حفار غیرمجاز در استان سمنان

سودای عتیقه جات از حفاری 13 متری در منزل شخصی تا حفاری در قلعه روستای تاریخی

سودای عتیقه جات از حفاری 13 متری در منزل شخصی تا حفاری در قلعه روستای تاریخی سمنان بگفته فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان دو تیم حفاری بدون مجوز حین حفاری در منازل شخصی خود که در محلات قدیمی شهرهای سمنان و شهمیرزاد واقع شده بودند، دستگیر شدند.


سرهنگ ابوالقاسم کربلایی غلامی13 تیرماه 1400 از دستگیری 13 حفار بدون مجوز و 2 سارق در نقاط مختلف استان آگاهی داد و اظهار نمود: یکی از این حفاری ها در یکی از قلعه های روستای بهورد شهرستان ایوانکی گرمسار انجام شده بود که با حضور تیم یگان حفاظت و عوامل انتظامی، ادوات حفاری کشف شد.
فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان افزود: طبق گزارش مردمی درباب انجام حفاری بدون مجوز در یک منزل مسکونی در شهرستان گرمسار، تیم یگان حفاظت در محل حاضر و تعداد 5 نفر حین انجام حفاری در محل مشاهده و متهمان تحویل مراجع قضایی شدند.
کربلایی غلامی اضافه کرد: طبق گزارش پلیس آگاهی استان درباب کشف اشیاء مشکوک در منزل سارقی در سمنان، یک تیم از یگان حفاظت به همراه کارشناس به محل اعزام و تعداد 11 قلم شی سفالی دارای ارزش تاریخی مشاهده شد و در این راستا نیز 3 نفر متهم پرونده با تائید کارشناس میراث فرهنگی جهت بررسی پرونده تحویل مراجع قضایی شدند.
او با قدردانی از همکاری مردم استان و ارائه گزارش های مردمی در حوزه حفاری های بدون مجوز که نقش مهمی در جلوگیری از تخریب آثار تاریخی دارد، اظهار داشت: طبق گزارش های مردمی درباب حفاری بدون مجوز در منزل مسکونی در خیابان کهن دژ سمنان، یک تیم از عوامل یگان حفاظت به همراه عوامل کلانتری در محل حاضر و حفاری بدون مجوز به عمق تقریبی 13 متر در منزل مسکونی توسط چهار نفر مشاهده شد که متهمان، ضمن دستگیری تحویل عوامل کلانتری شدند.
فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان با اشاره به دستگیری یک حفار بدون مجوز به سبب حفاری با هدف به دست آوردن اشیای تاریخی در یک منزل مسکونی در شهمیرزاد، اظهار داشت: سارقان تجهیزات و آهن آلات منطقه چاه تاریخی خوریان شهرستان سمنان نیز با پیگیری های انجام شده دستگیر شدند.
سرهنگ کربلایی غلامی با اشاره به انجام بیش از 10 هزار بازدید محسوس و غیر محسوس مراقبین از آثار استان، اضافه کرد: این بازدیدها و دستگیری حفاران منجر به کشف 19 قلم شی شد.
او افزود: جلوگیری از انجام مرمت های غیراصولی در مغازه ها و منازل مسکونی در بافت های تاریخی نیز همچون کارهای یگان حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان است که نقش مؤثری در حفاظت از آثار تاریخی دارد.
برمبنای ماده 562 قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات) هرگونه حفاری و کاوش به قصد به دست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از 6 ماه تا 3 سال و ضبط اشیاء مکشوفه به نفع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می شود.
هم وطنان و دوست داران میراث فرهنگی می توانند گزارش های خودرا بوسیله تماس با سامانه خبری به شماره 31705 اعلام کنند.1400/04/14
10:01:25
0.0 / 5
20898
تگهای خبر: حفاری , حفاظ , شهر , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912