فراجا گردشگری
در نشست مجازی مهر مطرح شد؛

رونق گردشگری در پساكرونا چالش مهم وزیر جدید میراث فرهنگی

رونق گردشگری در پساكرونا چالش مهم وزیر جدید میراث فرهنگی فراجا: همکاری با نمایندگان مجلس در نوشتن برنامه هفتم توسعه، بودجه کم وزارت میراث فرهنگی و رونق گردشگری در پساکرونا همچون اولویت ها و چالش های وزیر جدید میراث فرهنگی در دولت سیزدهم است.گروه جامعه؛ فعالان صنعت توریسم، صنایع دستی و حوزه میراث فرهنگی در نشست مجازی، اولویت ها و چالش هایی که وزیر جدید وزارت میراث فرهنگی با آن رو به رو خواهد شد، مورد بررسی قرار دادند. در بخش اول این جلسه کارشناسان بیان نمودند این دوره نباید اتفاق دوره های قبل تکرار شود چون تلقی می کنند گردشگری تخصصی ندارد و هر کسی می تواند در مسند آن بنشیند. باید روشن باشد که وظایف این وزارت کاملاً تخصصی است. اولویت، وضعیت اقتصادی و معیشت مردم است و ثابت شده که گردشگری می تواند در زمان کوتاهی کمک عمده ای به رونق اقتصاد کند. پس در وضعیت بین المللی نیاز است ارتباطات بین المللی را گسترش دهیم.
در بخش دوم این نشست؛ تعامل با ارگان های دیگر، همکاری با نمایندگان مجلس در نوشتن برنامه هفتم توسعه، بودجه کم وزارت، رونق گردشگری در پساکرونا همچون اولویت ها و چالش های وزیر جدید میراث فرهنگی در دولت سیزدهم عنوان شد.
سجاد شالیکار از فعالان گردشگری در این جلسه مجازی بیان کرد: با صنعت گردشگری در چند دهه اخیر بصورت تفننی برخورد شده است. مهم نیست چه کسی وزیر می شود مهم این است که جایگاه خودمان را بشناسیم و برای آینده برنامه ریزی نماییم اولویت اول فرهنگی و اولویت دوم اقتصادیست که هر دو در تعاملات فرهنگی و اقتصادی دنیا بسیار مهم به شمار می آید اما در ایران چنین اتفاقی نیفتاده است. باید بدانیم چرا درجه چندم و تفننی هستیم. من قبول ندارم که حتما باید وزیر میراث فرهنگی با نفوذ باشد ما در سال ۹۴ تا ۹۷ اتفاق مثبتی در زمینه سیاست کلی ایران داشتیم و مقداری گردشگری تکان خورد. آیا ظرفیت استفاده از آنرا داشتیم؟
وزیر آینده باید چالش ها را بشناسد و به سمت حل آن برود
وی اظهار داشت: اگر امروز فرد با نفوذی حضور پیدا کند و مشکل برجام نیز حل شود، چالش ما ظرفیت خواهد بود. از این نمی توان فرار کرد. وزیر آینده باید این چالش ها را بشناسد و به سمت حل آن برود. تشکل ها باید ساماندهی شوند. در نشست قبلی افرادی در همین فضای مجازی آمده و صحبت کردند. این افراد ۲۰ سال است که مسئول صنفی هستند و در کنار وزیر می نشسته اند. امروز در شورای سیاست گذاری بخش دولتی و خصوصی در کنار وزیر هستند آنها هم گلایه می کنند که چرا وزیر حرف ما را گوش نمی نماید. ما اگر گلایه نماییم به این علت است که وزیر را نمی بینیم شما چرا؟ اگر کسی ۲۰ سال رییس تشکلی بوده که نمی تواند از وضعیت فعلی گلایه کند. اگر تابحال در راه توسعه نبوده ایم باید یک سوزن به خودمان بزنیم.
تعامل فعالان میراث فرهنگی با نمایندگان برای نوشتن برنامه هفتم
در ادامه نوروز رجبی از جامعه دیرینه شناسی کشور بیان کرد: ما بعنوان تشکل های سه حوزه وزارت هیچ گاه ننشسته ایم تکلیف را با خودمان مشخص نماییم. باید وزیر میراث فرهنگی جایگاه هر یک از این حوزه ها را تبیین کند. وزیر باید مدیران پاکدست و چابک به این وزارت بیاورد. نماینده مجلسی به من می گفت درحال نوشتن برنامه هفتم توسعه هستیم اما در زمینه میراث فرهنگی و دیرینه شناسی نتوانسته کسی را پیدا کنند.
وی اظهار داشت: اگر وزیر فهم فرهنگی داشته باشد می تواند تعاملی را بین ارگان های دیگر برقرار کند و فضا برای فعالیت تشکل ها آماده شود. ما از تلاش دست برنمی دارد. جامعه دیرینه شناسی درباره تخریب آثار بارها بیانیه داده است. جامعه مرمت گران و باستان شناسان کجا هستند؟ فراکسیون مجلس که در رابطه با میراث فرهنگی است نمی داند دانشگاه ها دپارتمان های دیرینه شناسی دارند تا برای برنامه هفتم به آن مراجعه شود. اینها دشواری کار ما را می رساند. بازهم تاکید می کنم که وزیر باید فرهنگ را بفهمد.
این دولت هم انتخابی از بخش خصوصی ندارد
در ادامه این جلسه، علی اکبر عبدالملکی رییس کمیسیون گردشگری اتاق تجاری بیان کرد: بطور قطع این دولت هم مانند دولت های گذشته انتخابی از بخش خصوصی ندارد چون اطرافیانی هستند که چاپلوسی های زیادی انجام می دهند و او را در مضیقه قرار می دهد مگر این که همه آنها کنار بروند. ما دور گذشته برای بخش خصوصی یک گزینه معرفی کردیم اما به نتیجه نرسید. ۲۵ دستگاه با گردشگری در ارتباط هستند وزیر هم نمی داند با کدام دستگاه همکاری کند. باید هر آنچه که وزیر گردشگری می گوید حرف آخر باشد. ما اقتصاد را فدای سیاست کرده ایم. سازمان وزارتخانه شد اما هیچ اتفاقی برایش نیفتاد. وزارت میراث فرهنگی کمترین بودجه را در اختیار دارد.
سعید امیریان از کارشناسان با سابقه گردشگری نیز اظهار داشت: نخستین چالش وزیر جدید عبور از کروناست و باید بتواند فعالان این بخش را به قبل برگرداند و به فکر توسعه گردشگری در پساکرونا باشد. موزه ها بیش از یک سال است که یا خالی هستند یا بازدیدکننده ندارند. صنایع دستی ما مشتری نداشته و با رکود زیادی مواجه می باشد.
رونق گردشگری اولویت وزیر باشد
ابراهیم پورفرج رییس جامعه تورگردانان کشور در ادامه بیان کرد: اولویت اول وزیر باید رونق گردشگری باشد و از دو بخش میراث فرهنگی و صنایع دستی دراین زمینه بهره گیرد. گردشگری را نباید وارد سیاست کند. ما الان فرهنگ را تبدیل به اقتصاد کرده ایم نباید وارد سیاست شود. اگر صلح و آرامش وجود نداشته باشد مقصد سفر به ایران به سمت کشورهای دیگر سوق پیدا می کند. ستاد کرونا چه زمانی می خواهد ویزا بدهد؟ گردشگران می خواهند به ایران بیایند ما هنوز نمی دانیم به آنها چه تاریخی اعلام نماییم.
محسن حاجی سعید رییس کانون انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری کشور اظهار داشت: در دولت آقای خاتمی وقتی این سازمان شکل گرفت شاهد سیاسی شدن سازمان بودیم. هر چند در پی این سیاسی شدن توجهاتی نیز به گردشگری شد. ما از آقای مونسان در جلسه اول خواستیم با مقام معظم رهبری دیداری داشته باشیم و پیگیری هم کردیم اما نشد.
علی صدرنیا نیز از جامعه راهنمایان گردشگری در ادامه اظهار داشت: وزیری که انتخاب می شود باید کسی باشد که دیگران او را همراهی کنند در صورتیکه الان می بینم این طوری نیست. هیچ گاه از مشاوران و کارشناسان واقعی استفاده نشده ممکنست رؤسای تشکل ها نظری داده باشند اما توجهی به آن نشده است. هر کسی آمد دوستان خودش را آورد. می دانیم دولت بعد انقلابی است اما وزیر گردشگری باید اهل تعامل باشد.
نظام صنفی که در آن ذی نفعان بخش خصوصی در زمینه سه گانه فعال می باشند، نظام منسجم و متنفذی نیست حجت الله مرادخانی نیز از کارشناسان صنایع دستی بیان کرد: نظام صنفی که در آن ذی نفعان بخش خصوصی در زمینه سه گانه فعال می باشند، نظام منسجم و متنفذی نیست البته تشکل های بهتری در گردشگری وجود دارد. اما در صنایع دستی و میراث فرهنگی این نظام های صنفی قدرتمند نیستند تا فرصت چانه زنی مهیا کرده باشند. شاید نبود این نظام های صنفی عمداً یا سهواً بوده باشد چون آنها می توانند به منتقد باشند و مطالبه گری کنند.
مدیریت دانش نداریم
وی با اعلان اینکه ما در این سه حوزه مدیریت دانش نداریم اظهار داشت: اگر نهادهای نظارتی بخواهند درباره مثلاً پایگاه های ملی میراث فرهنگی اطلاعات موثقی به دست بیاورند، نمی توانند چون مرجع آنها همان هایی است که از طرف مدیران دولتی داده می شود و این اطلاعات در تأیید مدیریت خودشان بوده است. چند بار پرتال گردشگری ایران توسط رؤسای سازمان افتتاح شد؟ این سایت می بایست ویترین گردشگری ایران باشد اما پر از اشکال بود. در صنایع دستی نیز هیچ مرجع اطلاعاتی ندایم. در زمینه میراث فرهنگی نیز شاید جامع ترین مرجع، ویکیپدیا باشد!
در این جلسه مجازی، از کمال اکبری رییس ستاد اقتصاددانان و صنعتگران نیز خواسته شد تا درباره کارهای این ستاد جهت بررسی وزیر پیشنهادی به رییس جمهور منتخب و احصای اولویت ها و برنامه های وزیر جدید صحبت کند ستادی که در همین روزها اعلام گردید به دستور رییس جمهور منتخب، منحل شده است. او در این زمینه اظهار داشت: اهتمام شد نکات مهم جمع آوری و به دولت جدید پیشنهاد شود. یکی از همین موضوعات مربوط به حوزه میراث فرهنگی و گردشگری بود که ذیل ستاد، کارگروه هایی شکل گرفت. جمع بندی این موارد به رییس جمهور منتخب ارائه شده است. با اهمیت ترین نکته رییس جمهور منتخب نیز در زمینه اشتغال زایی است. در این زمینه گردشگری می تواند کمک نماید. هیچکدام از کارگروه ها در ذیل این ستاد اصراری بر تحقق موارد احصا شده نداشته اند چون نقش آنها تنها مشورتی بوده است.


منبع:

1400/04/16
23:29:11
0.0 / 5
381
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912