فراجا گردشگری
معاون صنایع دستی:

به دنبال كسب جایگاه ریاست شورای جهانی صنایع دستی برای ایران هستیم

به دنبال كسب جایگاه ریاست شورای جهانی صنایع دستی برای ایران هستیم پویا محمودیان در مراسم اختتامیه هفته صنایع دستی ایران اظهار داشت: به دنبال کسب جایگاه ریاست شورای جهانی صنایع دستی برای ایران هستیم.به گزارش فراجا به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور در مراسم اختتامیه رویداد بین المللی هفته صنایع دستی ایران و تقدیر از کارآفرین فعال صنایع دستی که روز سه شنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۰ با حضور مدیران معاونت صنایع دستی و مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان به شکل حضوری و مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استانها به شکل ویدئوکنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: مجبور شدیم تا اختتامیه این رویداد را به سبب شرایط کرونائی کشور و رعایت پروتکلهای بهداشتی به شکل محدود و مجازی برگزار نماییم.
او اضافه کرد: رویداد بین المللی هفته صنایع دستی ایران از ۲۰ تا ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ برای اولین بار در زمینه صنایع دستی و هنرهای سنتی با هدف گذاری مشخص و با بخش های متنوعی همچون وبینار، سخنرانی و کارگاه های مختلف صنایع دستی، بازگویی قصه های کارآفرینان موفق در زمینه صنایع دستی، معرفی رشته های صنایع دستی، روستاها و شهرهای جهانی صنایع دستی و فروشگاه های برتر حوزه صنایع دستی ایران در فضای مجازی اجرا شد.
محمودیان اشاره کرد: در این رویداد بین المللی ۵۸ میهمان خارجی از کشورهای ایتالیا، روسیه، یونان، دانمارک، هلند، مالزی، ایرلند، اسپانیا، برزیل، آلمان، سنگاپور، پرتغال، کانادا و… شرکت کردند.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور اظهار داشت: برگزاری این رویداد برای افراد خارج از مرزهای کشور به زبان انگلیسی طراحی شده بود و هدف از برگزاری آن، فراهم کردن زمینه برای کسب جایگاه ریاست شورای جهانی صنایع دستی برای کشورمان است با توجه به این که ایران از سال ۱۳۴۷ یکی از کشورهای مهم و فعال شورای جهانی صنایع دستی است.
او افزود: این رویداد بین المللی، قدرتمندی و ظرفیت های ایران را در زمینه صنایع دستی و هنرهای سنتی نشان داد. همین طور کوشیدیم روابط خودرا با سایر افرادی که در زمینه صنایع دستی در دنیا فعالیت می نمایند، گسترش دهیم و دوستی هایمان را عمق دهیم و با سایر افراد تأثیرگذار و موفق در این عرصه نیز ارتباط جدید برقرار نماییم.
محمودیان ارتقای جایگاه صنایع دستی کشورمان در جهان، پررنگ شدن نقش ایران در زمینه سیاست گذاری فرهنگی هنری دنیا، توسعه بازارهای صنایع دستی و ایجاد بازارچه های جدید را از دیگر اهداف رویداد بین المللی هفته صنایع دستی ایران عنوان نمود و اضافه کرد: جوانان تحصیل کرده و افراد صاحب نظر مبتکر زیادی در زمینه صنایع خلاق، صنایع دستی و هنرهای سنتی در کشور فعال می باشند، بنا بر این ما می توانیم بعنوان کشور مدعی در زمینه سیاست گذاری فرهنگی در جهان ورود نماییم و سیاست گذاری در زمینه صنایع خلاق را به سمت صنایع دستی سوق دهیم. همین طور با معرفی ظرفیت ها و توانمندی های صنعتگران و هنرمندان مان در این رویداد، به ایجاد بازارهای جدید صنایع دستی کمک نماییم.
او اظهار نمود: در این رویداد بین المللی به دنبال این بودیم تا بستری منسجم برای تعامل و به اشتراک گذاشتن تجارب جمعی میان هنرمندان و اقتصاددانان مطرح حوزه صنایع دستی ایجاد نماییم، خوشبختانه این مساله محقق شد.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور عنوان کرد: رویداد بین المللی هفته صنایع دستی ایران به ایجاد شبکه برای ذی نفعان و هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی کمک می نماید تا آنها بتوانند یکدیگر را پیدا کنند و بشناسند. همین طور این شبکه سبب هم افزایی آنها خواهد شد، بطوریکه تأثیرات آن در آینده نمایان می شود.
محمودیان با اشاره به استقبال زیاد شرکت کنندگان از رویداد بین المللی هفته صنایع دستی ایران اظهار داشت: در آخر این رویداد پیشنهادهای زیادی از طرف مهمانان مانند برگزاری رویدادها و بازارچه های مشترک صنایع دستی به شکل مجازی، همکاریهای مشترک علمی و ایجاد کنسرسیومی متشکل از صاحب نظران حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی جهان در بعد ایده پردازی و اجرائی عنوان شد که مورد قبول همگان قرار گرفت.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور اشاره کرد: بازخوردهای خوبی از طرف ایرانیان مقیم خارج از کشور برای برگزاری این رویداد بین المللی داشتیم که نشان از تأثیرگذاری آن دارد. خیلی از اقتصاددانان دهه های پیش رو را از آن اقتصاد صنایع خلاق می دانند، صنایع دستی و هنرهای سنتی یکی از ارکان صنایع خلاق کشور است. بطور قطع به هم افزایی صنایع دستی با سایر ارکان صنایع خلاق فکر خواهیم کرد.
کارآفرینان اجتماعی قادرند تا به حل قسمتی از مشکلات دولت کمک کنند
حمیدرضا ششجوانی مجری برگزاری و دبیر علمی رویداد بین المللی هفته صنایع دستی در ادامه اظهار داشت: کارآفرینان اجتماعی مانند سایر کارآفرینان به دنبال سود زیاد نبوده، بلکه به دنبال حل خلاقانه مسئله اجتماعی بوده که اقشار کم درآمد جامعه با آن درگیر هستند. در این شرایط کشور، منابع خلاقانه جدید که این کارآفرینان اجتماعی ایجاد می کنند، امید را به کشور و به این افراد برمی گردانند و تزریق می کنند.
او اضافه کرد: این کارآفرینان قادرند تا به حل قسمتی از مشکلات دولت کمک کنند. کارهایی که آنها در زمینه صنایع دستی انجام می دهند، دارای خاصیت هایی همچون کاربر در مقابل سرمایه بر است. صنایع دستی کاربر بوده و نیازی به وارد کردن دستگاه های تخصصی ندارد و دانش آنرا مردم کشورمان دارند، سرمایه بالقوه را به درآمد تبدیل می کند و مزیت های نسبی را در کشور می افزایند.
دبیر علمی رویداد بین المللی هفته صنایع دستی اشاره کرد: نمونه موفق کارآفرینان اجتماعی در دنیا زیاد است. این کارآفرینان اجتماعی که در زمینه صنایع دستی فعالیت می نمایند، توانستند به بهبود زندگی مردم و اقشار کم درآمد کمک کنند.
فریدون فعالی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان اظهار داشت: هنر را دمیدن روح در کالبد جسم بی جان می دانم، صنایع دستی را بعنوان سرمایه اجتماعی، فرهنگی، مفهومی ترین و کاربردی ترین هنر کشور می دانم که می تواند قسمتی از فرهنگ یک جامعه را متجلی کند.
او اضافه کرد: اتفاق خوبی که در استان کرمان رخ داده، بحث پشتیبانانی است که به شکل حقیقی، معین و فعالان اقتصادی درحال شکل گیری است. این نوید را می دهم با برنامه ریزی که در استان کرمان انجام شده است از ظرفیت معین های اقتصادی که بعنوان پشتیبان هستند، استفاده نمائیم. شاید در سنوات قبل این مساله مطرح بوده اما در زمینه صنایع دستی و گردشگری کمتر بروز و ظهور پیدا کرده است.
فعالی اشاره کرد: اگر امسال ۱۲ هزار شغل در برنامه ایجاد مشاغل خرد برای مشاغل خانگی استان کرمان در نظر گرفته شده، بخش اعظم آن در زمینه صنایع دستی تعریف شده است. تسهیلاتی که بانک رسالت به هنرمندان صنایع دستی به شکل قرض الحسنه پرداخت می کند، سبب انسجام شده و کار دولت را آسان تر کرده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان عنوان کرد: معین های اقتصادی تحت عنوان مسئولیت های اجتماعی که دارند، از صنایع دستی حمایت می کنند و حمایت آنها باید منجر به تولید زنجیره ارزش شود، یعنی زنجیره ارزش در بخش صنایع دستی باید در استان کرمان تکمیل شود.
او افزود: پنج پرونده پته کرمان، حصیربافی قلعه گنج، فرش راور، فیروزه شهربابک و چاقوی راین برای ثبت شهرهای ملی تهیه و آماده شده است.
علیرضا جلال زایی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سیستان و بلوچستان در ادامه اظهار داشت: این استان بواسطه ظرفیت هایی خاصی که دارد و با توجه به این که ۵۱، ۵ درصد جمعیت آن روستانشین هستند، بعنوان یکی از استانهای پهناور کشور، ظرفیت های صنایع دستی آن بسیار است. به امید خدا با اهتمامی که معاونت صنایع دستی دارد ظرفیت های دیگر استان را به منصه ظهور و اجرا برسانیم.
در اختتام مراسم از اکرم قلندری از استان کرمان، زهرا میری از استان سیستان و بلوچستان و شهره فخر جانعلی از استان گیلان بعنوان کارآفرین فعال صنایع دستی تقدیر و تشکر شد. این بانوان هنرمند به سبب شرایط کرونا به شکل ویدئو کنفرانس در مراسم حضور داشتند.

1400/04/19
18:51:23
0.0 / 5
403
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912