فراجا گردشگری
اظهار نظر معاون حقوقی وزارت میراث فرهنگی؛

كارهای وزارت میراث فرهنگی خوب پیش می رود چون وزیر به مجلس نرفت

كارهای وزارت میراث فرهنگی خوب پیش می رود چون وزیر به مجلس نرفت فراجا: معاون حقوقی وزارت میراث فرهنگی، حضور نیافتن وزیر میراث فرهنگی در کمیسیون های مجلس برای پاسخگویی و عدم دریافت کارت زرد را نشان از آن دانست که کارهای این وزارتخانه بدون مشکل پیش می رود.


به گزارش فراجا به نقل از مهر، نشست وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با معاون امور مجلس، حقوقی و استانها و مدیران کل این معاونت، عصر دوشنبه ۲۱ تیر برگزار گردید. در این جلسه که در محل سالن فجر این وزارتخانه برگزار شد، جواد واحدی معاون امور مجلس، حقوقی و استانهای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مدیران کل این معاونت به ارائه گزارش عملکرد خود در حضور علی اصغر مونسان پرداختند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این جلسه ضمن اشاره به عملکرد، معاونت امور مجلس، حقوقی و استانها، اظهار داشت: این معاونت کوشش های خوبی داشته است، همچون در زمینه مجلس و نیز حقوقی که دو بخشی است که فعالیتهای آنها در رابطه با حوزه های خارج از این وزارتخانه است، فعالیت ها و تلاش هایی که شده باارزش است و اگر خوب عمل نمی شد، حل و فصل آنها وقت زیادی از وزارتخانه می گرفت.
کمترین بازخورد منفی در معاونت حقوقی، مجلس و استان ها
او افزود: در زمینه معاونت حقوقی، مجلس و استانها، صفر تا صد کار به خوبی پیش می رود و کمترین بازخورد منفی را از این معاونت داشتیم. من به سهم خودم از تک تک مدیران کل و کارشناسان این معاونت تشکر می کنم. فعالیتهای مدیران کل این معاونت را بصورت کامل می دیدم و در جریان اقدامات آنها هستم.
مونسان در ادامه اظهار داشت: آرامشی که داریم ماحصل زحمات و کوشش های معاون، مدیران کل و کارشناسان معاونت حقوقی، مجلس و استانها است. این معاونت به خوبی کارها را پیش برده و در حقیقت نقطه اتکای وزیر و سایر بخش های وزارتخانه است.
او در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: حوزه استانها نیز موضوع مهمی است که در معاونت حقوقی، مجلس و امور استانها، وظایف در رابطه با این بخش دنبال می شود، در این عرصه نیز این معاونت عملکرد خوبی داشته است و کارهای بسیار ارزشمندی انجام شده است.
تشکل های مردم نهاد یک جریان است
مونسان افزود: یکی دیگر از حوزه های این معاونت، تشکل های مردم نهاد است، تشکل ها یک ظرفیت بسیار بزرگ و در حقیقت یک جریان هستند. با عنایت به تعداد بالای آثار فرهنگی تاریخی در کشور می توان از این جریان و از این ظرفیت برای صیانت هرچه بهتر از آثار فرهنگی تاریخی کشور بهره برد.
این مقام مسئول در ادامه به فعالیتهای اداره کل حقوقی در معاونت حقوقی، مجلس و امور استانها اشاره نمود و اضافه کرد: حجم پرونده هایی که در این اداره کل بررسی شده، بسیار بالا است اما همکاران این اداره کل به خوبی توانسته اند کارها را انجام دهند. تلاش زیادی در این اداره کل شده و خوشبختانه خیلی از پرونده ها نیز به نفع وزارتخانه به پایان رسیده است. در موضوع املاک نیز در این اداره کل اقدامات خوبی انجام شده که البته با عنایت به اهمیت املاک ضرورت دارد کمیته ای در این خصوص تشکیل گردد.
معاونت حقوقی، مجلس و استانها، فرا قوه ای است
جواد واحدی معاون حقوقی، مجلس و استانهای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در این جلسه در سخنانی با تشریح با اهمیت ترین فعالیت ها و اقدامات این معاونت اظهار داشت: بی حاشیه بودن وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و کارآمدی و پاسخگو بودن سبب شده تا فعالیتهای این معاونت به خوبی صورت گیرد.
معاون حقوقی، مجلس و استانهای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تصریح کرد: حضور نیافتن وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در کمیسیون های مختلف برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان و عدم دریافت کارت زرد از مجلس توسط مونسان، نشان از این است که کارهای در رابطه با این وزارتخانه با کمترین مشکلی پیش می رود و به خوبی انجام می شود.
فعالیت ۹۰۷ تشکل مردم نهاد
حسین اله بداشتی مدیرکل دفتر امور مجامع و تشکل های مردم نهاد نیز در این جلسه در سخنانی به تشریح گزارش این اداره کل پرداخت و اظهار داشت: هم اکنون ۹۰۷ تشکل مردم نهاد در هر سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فعال است که ۲۱۶ تشکل در زمینه میراث فرهنگی، ۱۷۳ تشکل در زمینه گردشگری، ۷۲ تشکل در زمینه صنایع دستی و سایر آنها بصورت مشترک در دو یا سه حوزه مأموریتی این وزارتخانه فعال می باشند.
اله بداشتی اظهار داشت: ۴۰ تشکل مردم نهاد در سطح بین المللی فعالیت دارد و استان گلستان با ۲۰۰ تشکل مردم نهاد، دارا بیشترین تشکل در میان ادارا ت کل استانی است.
او به با اهمیت ترین اقدامات و برنامه های این اداره کل اشاره نمود و اضافه کرد: یکی از فعالیتهای مهم این اداره کل برگزاری جشنواره سمن ها سین هشتم است که از تا کنون سه دوره آن برگزار شده است.
نادر زینالی سرپرست دفتر امور مجلس و هماهنگی استانها نیز در این جلسه به تشریح با اهمیت ترین فعالیتهای این اداره کل پرداخت و اظهار داشت: هماهنگی برای دیدار وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با نمایندگان مجلس، دعوت از اعضای کمیسیون ها و فراکسیون های مجلس برای بازدید برخی جاذبه های گردشگری و آثار فرهنگی تاریخی استانهای مختلف، برگزاری نشست دکتر مونسان با اعضای کمیسیون ها و فراکسیون های مختلف همچون کمیسیون فرهنگی، کمیسیون اجتماعی و فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی و … از با اهمیت ترین فعالیتهای این اداره کل به شمار می آید.
او تصریح کرد: یکی از اقدامات مهم این اداره کل برنامه ریزی برای دیدار و برگزاری نشست وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با نمایندگان مجلس است بگونه ای که تا کنون دکتر مونسان با ده ها نماینده مجلس دیدار و گفت و گو داشته است. ضمن این که برگزاری نشست وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اعضای مجمع نمایندگان مجلس استانهای مختلف نیز از دیگر فعالیتهای مهم این اداره کل است.
ابراهیم شقاقی مدیرکل حقوقی و املاک نیز در این جلسه در سخنانی اظهار داشت: در دوران وزارت مونسان اقدامات بسیار خوبی در این اداره کل انجام شده که بعنوان مثال می توان به بازگشت ۱۷۸۳ لوح از الواح هخامنشی، بازگشت محموله باارزش ۴۹ کاشی لعاب دار بوکان، بازگشت سردیس سرباز هخامنشی و … اشاره نمود.
او اضافه کرد: در این زمان در زمینه رفع سندهای معارض و نیز صدور سندهای تک برگ اقدامات بسیار خوبی در این اداره کل شکل گرفته و ۹۹ درصد پرونده هایی که در محاکم قضائی دنبال می شود، نتیجه آن رأی به نفع این وزارتخانه بوده است.
شقاقی تصریح کرد: در مدت چهار سال گذشته، ۱۱ هزار و ۶۴۰ پرونده داشتیم که ۷۷۶۰ پرونده در حال رسیدگی است و تا کنون ۳۷۸۰ پرونده مختومه شده است.
او تصریح کرد: در زمینه کشف اشیای تاریخی و دستگیری افراد سودجو نیز موفق به کشف ۱۴۸ هزار و ۳۱ شیء تاریخی شدیم که به مخازن موزه ها برگشت داده شده اند.


منبع:

1400/04/22
21:54:15
0.0 / 5
412
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912